YouTube Kids Trkiyeye geldi ocuklara zel YouTube

YouTube en popüler uygulamalar arasında yerini alırken, çocuklar için geliştirdiği YouTube Kids uygulamasını 2015 yılında kullanıma açmıştı. Türkiye'ye ise 2021 yılında geldi ve kullanıma açıldı.

 

Google’ın video platformu YouTube’un bundan tam 6 yıl önce (15 Şubat 2015'de) kullanıma açtığı YouTube Kids uygulaması nihayet Türkiye’de. İOS (app/youtube-kids/) ve  Android (android.apps.youtube.kids) cihazlar için App Store ve Google Play’de  yerini alan YouTube Kids, 21 Nisan 2021 itibariyle Türkiye’de kullanıma açıldı. YouTube’dan ayrı bir platform olan YouTube Kids’in iOS ve Android uygulamalarının yanısıra kendine özel bir web sitesi (https://www.youtubekids.com/) de bulunuyor. Bugüne kadar 106 ülkede 44 farklı dilde aileler ve çocuklar tarafından kullanılan YouTube Kids (YT Kids) tamamen çocuklara özel hazırlanan ayrı bir uygulama olma özelliği taşıyor.

 YouTube Kids’de Neler Var?

Daha güvenli bir dijital deneyim sunmayı amaçlayan YouTube Kids uygulaması, çocukların yeni içerikleri ve ilgi alanlarını kendi başlarına keşfederken, ebeveynlerin de onlara rehberlik etmesine aracılık ediyor. Çocuklar, YouTube Kids’de yer alan kategorilerde bulunan kanallar ve çalma listeleri ile yeni içerikler hakkında bilgi edinme ve eğlenme olanağı buluyor. YouTube Kids altında yer alan çeşitli kategorilerden bazıları şöyle: Öğrenme & Hobiler, Sanat & El Sanatları, YouTuberlar & Aile Vloggerları, Müzik & Dans, Oyuncak & Oyun.


İçerikleri Ebeveynler Onaylayabiliyor

Ebeveynler, YouTube Kids üzerinde çocuklarının izlemesini istedikleri video, kanal veya koleksiyonları seçebiliyor. Ayarları değiştirmek için, çocuklarına özel profil seçip ve yalnızca onaylı içerik seçeneğini işaretleyebiliyorlar. Ardından karşılarına, arasından seçim yapabilecekleri bir kanal, koleksiyon ve video yelpazesi çıkıyor. Koleksiyonlar, "Yalnızca Onaylı İçerik" modunu kullanırken çocukların izleyebileceği içerikleri seçmekte kullanılabiliyor.

Ebeveynler, Koleksiyonlar ile YouTube’un iş ortakları ve YouTube Kids ekibinin bilim, müzik, öğrenme, okuma gibi konulara göre gruplandırılmış kanal seçkilerini onaylayabiliyor. Çocuklar bu modda uygulama içinde arama yapamıyor. Bu seçeneğin tercih edilmesi durumunda çocukların görmesi istenen içerikler yaş grubuna göre de belirlenebiliyor.

Eğitim ve Eğitim ekibimizden Kerim Karaköse'nin YouTube Kids ile ilgili bilgiler verdiği ve kullanımını anlattığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 


Kaynakça: https://www.haberturk.com/youtube-kids-turkiyede-kullanima-acildi-haberler-3045749-teknoloji?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle