Yeni retmenler iin srdrlebilirlik stratejisi

Biz eski K–12 öğretmenleriyiz ve on yılı aşkın bir süre öğretmen eğitimcisiyiz. Öğretmenliğin ödüllendirici olsa da aynı zamanda oldukça stresli olabileceğinin farkındayız. Özellikle bu yıl, çoğu öğretmenin normalden daha stresli ve daha az ödüllendirici bulduğu bu yıl. Bize öğretmenlik mesleğine katılmak için yatırım yapan öğrencilerimizin, karşılaşacakları zorluklara rağmen öğretmeye devam etmelerini ve gelişmelerini umuyoruz.

Rolümüzü yöntemler sunmaktan veya öğrencilerimizin bilgi tabanını oluşturmaktan daha fazlasını kapsamak olarak görüyoruz. Öğretmen eğitimcileri olarak, çalışmalarımızın öğretmenleri sınıfa hazırlamanın ötesine geçtiğine inanıyoruz. Bu amaçla, birlikte çalıştığımız öğretmen adaylarını, eğitimciler olarak onları ayakta tutan şeyleri bulma konusunda desteklemeye kararlıyız.

Öğretmenlerin sürdürebilirliğini neler oluşturur?

Öğretmenlerin sürdürülebilirliği, öğretmenlerin kendilerine yardımcı olan koşulları belirleme, takip etme ve sürdürme konusunda istekli olmalarını içerir:

·        Başkalarına karşı öz-şefkat ve şefkat beslemek,

·        Kişisel ve profesyonel yaşamlarında neşe bul ve insanlığını hatırla, 

·        Bir öğretmen olarak öğrenin ve büyüyün ve

·        Okullarında karar verme süreçlerinde söz sahibi olmak.

Kariyerinin başındaki öğretmenleri desteklemek için basit bir yol sunan, ilişkiler, ritüeller ve sebeplerden oluşan bir "Hatırlanması Gereken 3 R" stratejisi geliştirdik.

Size yeniden enerji verecek ilişkiler arayın

İnsanlar bağlantı için kablolanmıştır. Çalışmalarımızda, öğrencilerimizin gençlerle çalışmalarında özenli ve destekleyici ilişkilerin gücünü anlamalarını ve değer vermelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bununla birlikte, farklı ilişkiler farklı amaçlara hizmet eder. İlk R hedefi, öğretmen adaylarının kendilerini yükselten farklı ilişki türleri üzerinde düşünmeleri.

Sıcak ve destekleyici ilişkileri göz önünde bulundurmak ve ayrıca bizi ilham almaya, risk almaya ve kişisel ve profesyonel olarak gelişmeye teşvik eden ilişkilerin yararlarını tanımak önemli. İlişkileri yansıtırken, öğrencileri üç farklı ilişki ve bunların sağladıkları hakkında düşünmeye teşvik ediyoruz.

Bu R'yi sunarken, Lina genellikle konulara, fikirlere veya olaylara yeni bir ışık altında bakması gerektiğini hissettiğinde düşüncesine meydan okuyan güvenilir arkadaşlarını, meslektaşlarını ve akranlarını aradığını paylaşır. Bu tür ilişkiler rahatlık, empati ve doğrulama sağlayanlar kadar önemli.

İlk R aynı zamanda yenilenmeye katkıda bulunmayan ilişkiler hakkında eleştirel düşünmek için bir fırsat sağlar. Örneğin, hayal kırıklıklarınızı dışa vurabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir alana sahip olmak çok önemli. Bununla birlikte, havalandırmanın ötesine geçmediğimizde sıkışıp kalabiliriz ve bu da eğitimciler olarak kendimizi sürdürme yeteneğimizi etkiler. Farklı ilişkilerin hayatımızdaki rolü hakkında öz farkındalık geliştirmek aynı zamanda karşılıklılığı veya karşılıklılığı da içerir.

Kendinize “İlişkilerime nasıl katkıda bulunurum?” Diye sorun. Aynı zamanda ilk R'nin bir parçası. “Bana yeniden enerji veren insanlara nasıl empati gösterebilirim? İlham almak ve büyümek için ihtiyaç duydukları şeyleri onlara nasıl sağlarım?”

Sizi iyileştirmek için ritüelleri kullanın

İkinci R'miz, esenlik duygusunu yeniden kurmamıza yardımcı olan alışkanlıklar ve faaliyetlerle ilgili. Ritüeller bize güvenilirlik, huzur ve sakinlik duygusu verebilir. Bu nedenle kendimizi onların yenilenmiş ve güçlenmiş hissetmelerini ararken buluyoruz. Çalışmamızda, öğretmen adaylarını keyif aldıkları üç aktiviteyi belirlemeye ve bu aktivitelerin kendilerini yenilenmiş hissetmelerine nasıl yardımcı olduğunu düşünmeye teşvik ediyoruz. Ritüellerin yenilenmemize nasıl yardımcı olabileceğinin farkında olmak önemli, bu nedenle amacımız öğretmen adaylarının öğretmen olduklarında onarıcı ritüellere dönüştürmek istedikleri etkinlikler için zaman ayırma konusunda bilinçli olmaları.

Örneğin, ikimiz için de tek başına günlük yürüyüşler yapmak, yağmur ya da güneşlenmek ritüellerimizden biri. Bu yürüyüşler günümüzü yansıtmamıza, plan yapmamıza veya çevremizden keyif almamıza yardımcı olur. Kişisel bakımın fazladan bir şey olmadığını ya da zaman elverdiğinde keyif alınacak bir şey olmadığını vurguluyoruz, bu sürdürülebilirliğin temeli.

Öğretmenlerin yönetmesi gereken birçok talep ve sorumluluk ışığında mantıksız görünse de, ritüeller için bilinçli olarak zaman ayırmanın önemini vurguluyoruz çünkü bu faaliyetler, varoluş biçimimizde bir kalıp haline gelmezlerse ritüel olamazlar. Tutarlılık olmadan, güçlendirme ve yenilenmedeki rollerini belirleyemeyiz.

Size hatırlatmak için nedenlerimiz var

Son R, değerlerimizle, neden mesleğimiz olarak öğretmenliği seçtiğimizle ve buna bağlılığımızı yenilemekle ilgili. Nedenlerimize ve değerlerimize bağlılık, öğretimimizin değerlerimizle ne ölçüde uyumlu olduğunu değerlendirmek için çalışmalarımızı eleştirel bir şekilde yansıtmaya bizi zorlar. Bu taahhüt aynı zamanda değer verdiğimiz ve yaptığımız şeylerin birbirinden çok uzakta olmadığından emin olmamıza yardımcı olacak eylemleri belirlememize ve gerçekleştirmemize olanak tanır. Üçüncü R'miz, kayıtsızlıktan kaçınmamıza yardımcı olur. Sebeplerimiz, devam eden bir kendini yansıtma, öğrenme ve büyüme süreci olarak öğretmeye demir atmamızı sağlar.

Her iki sınıfımızda da öğretmen adaylarını kendilerini öğretmenliğe neyin getirdiğini ve yapmayı umdukları katkıyı düşünmeye davet ediyoruz. Birlikte çalıştığımız bazı öğretmen adayları için bağlılıklarını doğrulayan nedenler oldukça kişisel. Belki hayatlarında fark yaratan bir öğretmeni hatırlıyorlar ve bunun sonucunda kendi öğrencileriyle güçlü ilişkiler kurmak istiyorlar.

Sebepler ayrıca sistematik olabilir, adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya ve sistemik baskıyı ortadan kaldırmaya odaklanabilir ve bizi harekete geçmeye sevk edebilir. Örneğin, ikimiz için eşitlik, işimizin merkezinde yer alır. Bu nedenle, birkaç yıl önce hedeflerimiz üzerine bir konuşmadan sonra, öğretimimizde ırka nasıl yaklaştığımızı incelemek için ortak bir bireysel çalışmaya başladık.

Bu işbirliği zorlu bir öz-yansıtma ve kırılganlık egzersizi olsa da, öğretimimizi yeniden canlandırdı. Müfredatı çeşitlendirmek için müfredatımızı revize ettik, sınıf tartışmalarında kimin seslerine ve hikayelerine odaklandığımıza daha fazla dikkat etmeye başladık ve eşitlik, çocukların ve gençlerin refahı ve başarısına bağlı topluluk üyelerini ve eğitimcileri düzenli olarak davet etmeye başladık. Tarihsel olarak yeterince hizmet edilmeyen arka planlar.

Nedenlerimiz rehberimizdir. Bunları sık sık inceleyelim, değerlendirelim ve yeniden değerlendirelim.

Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/sustainability-strategy-new-teachers