Her bran retmeninin kullanabilecei ngilizce renenleri destekleyen 10 strateji

Herhangi bir branşın öğretmenleri, İngilizce öğrenenlerin sınıfta daha ilgili ve rahat olmalarına yardımcı olmak için bu ipuçlarını kullanabilir.

Bu yıl öğrencilerimizin zihinsel sağlık ihtiyaçlarını lazer odağına getirirken, İngilizce öğrenen öğrencilerimizin (ELL'ler) sosyal ve duygusal dünyalarını ön planda ve merkezde tutmamız hala çok önemli. Tıpkı yaşıtları gibi, ELL öğrencileri de benzersiz kişilikleri, yaşam deneyimleri ve yetenekleri için görülme ve kabul görme ihtiyacıyla sınıflarımıza gelirler. Ancak dil zorlukları, kişiliklerinin tüm bu şaşırtıcı yönlerini engelleyebilir. Ek olarak, aniden tekrar karşı karşıya gelmenin ve iletişim kurmaya ihtiyaç duymanın sosyal baskıları onları endişeli, izole ve utanmış hissetmelerine neden olabilir.

Genellikle bariz iletişim güçlükleri nedeniyle, sınıf düzeyindeki ve alan öğretmenleri, anlaşılır bir şekilde, bu öğrencilere müdahale etmek ve onlara yardım etmek için ESL (İkinci Dil Olarak İngilizce) öğretmenlerine güvenirler. Ancak, bir ESL öğretmeni olmasanız bile, bu inanılmaz öğrencilerin güçlü yanlarını ve dünyaya dair benzersiz bakış açılarını paylaşırken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz çok sayıda strateji vardır.

ELL öğrencilerine tüm konularda yardımcı olmak  için izlenecek stratejiler

1. Altyazı yalnızca işitme engelliler için değildir. Video içeriği gösteriyorsanız, altyazıyı açmak, herkesin okuma yazma becerilerinin yanı sıra ELL öğrencilerinin anlamalarını da destekler. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre basit altyazı kullanma eylemi, öğrenme zorluğu olmayan öğrenciler için bile öğrenmeyi iyileştiriyor.

2. Google Dokümanlar'da sesle yazma (Araçlar menüsünün altında), öğrencilere sözlü dili olan ancak heceleme ve yazma ile mücadele eden öğrencilere yardımcı olabilecek bir sesten metne seçeneği sunar. Dilin yanındaki oku tıklayarak öğrenciler, gerekirse kendi ana dillerinde bir metni dikte edebilir ve ardından çevirmek için Google Çeviri'yi kullanabilir.

Daha büyük öğrenciler veya İngilizcesi biraz daha ileri düzeyde olup da materyalin hemen çevrilmesi gerekenler için, Google Çeviri uygulaması aynı zamanda kameranızı (akıllı telefonda/iPad'de vb.) bir belgeye tutmanıza ve onu anında başka bir belgede görmenize olanak tanır.

 
3.  Öğrencilere çağrıldıklarında ve nasıl yanıt vereceklerinden emin olmadıklarında söyleyebilecekleri seçenekler sunun. Örneğin, bu yararlı bağlantı şeması öğrencilere her yerde bulunan "Bilmiyorum" dışında seçenekler sunar.

4. İletişimi güçlendirmek için hareketler ekleyin. İletişim kurmak için ağzımızdan çıkan seslerin dinleyicimizin zihninde zihinsel bir görüntü veya kavram oluşturmasını sağlamamız gerektiğini unutmayın. İyi, eski moda hareketler kullanarak anlaşılır girdiyi (anlaşılan dil miktarını) arttırabilirsiniz. Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, TPR (Toplam Fiziksel Tepki) , küçük çocukların evde doğal olarak dil öğrenmesine benzer şekilde, sözlü girdilere tepki vermek için fiziksel hareketleri kullanan bir kelime öğretme yöntemi.

5.  Öğrencilerin söylediklerinizi daha iyi çözmelerine yardımcı olmak için öğretim sırasında ortaya çıktıklarında sık sık anahtar kelimeler çizin veya yazın. Öğrencilerin kelimelerinizin neyi ifade ettiğini görselleştirmesine ve resimleri paylaşmasına yardımcı olmak için Google Görsel aramayı da kullanabilirsiniz.
 
6. Bir çizelge kullanın. Bir PECS (Resimli Değişim İletişim Sistemi) tablosu iletişim güçlüğü çeken bireylerin kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilir. Öğrenciler, sınıf temalı bir PECS çizelgesindeki bir resme işaret ederek, örneğin bir tuvalet resmine işaret ederek tuvalete gitmeleri gerektiğini veya susadıklarını, üzgün olduklarını veya kafalarının karıştığını, ihtiyaç duyduklarını size bildirebilirler. Bir kalem vb. masalarına koymaları için laminatlı bir kopya verebilir veya küçük öğrenciler için duvara asabilirsiniz. Tabloya bağımlılıklarını azaltmak için öğrencileri resimleri işaret ederken kelimeleri yüksek sesle söylemeye teşvik etmek isteyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir çizelge bulmak için Google'da "Sınıf için PECS tablosu" aramasını deneyin.

7. Resim ekleyin. Bir resim gerçekten bin kelimeye bedeldir, ancak ELL'ler için resimler katlanarak daha değerli. Belge kameraları, ELL öğrencilerine metinlerin, çalışma sayfalarının, kitapların ve diğer basılı materyallerin çok ihtiyaç duyduğu görsel girdileri sağlar. Öğrenciler takip ederken, çalışma notlarını ve öğrenci yazma örneklerini görüntülerken veya bir problemi birlikte çözmek için matematik manipülatiflerini kullanırken bir romandan veya resimli kitaptan proje sayfaları çok işinize yara. Belge kameraları, ELL öğrencilerine tam olarak neden bahsettiğinizi açıklamaya çalışmak yerine tam olarak gösterme konusunda bir dünya farkı yaratır.

8.  Eşleştirme. ELL'e yeni başlayan bir öğrenciyi, onlara yardımcı olması için iki dil bilen bir öğrenciyle eşleştirmek istiyorsanız, ELL öğrencisinden mümkünse birlikte çalışmayı tercih edeceği bir veya iki öğrenciyi seçmesini isteyin. Bu, onları, yardım istemek konusunda kendilerini rahat hissetmedikleri veya gerçekten anlaşamadıkları kişilerle istemeden eşleştirmenize engel olur.

9. Öğrencilere, referans olarak kullanabilecekleri, temaya göre düzenlenmiş sayfalarca resimli sözcük sözcükleriyle dolu bir defter olan bir "dil araç kutusu" verin. Bu, daha genç ELL'lerin renkler, haftanın günleri, sınıf öğeleri, aile üyeleri vb. ile ilgili kelimeleri görmek için temaya göre bakabilecekleri resimli bir sözlüğün basitleştirilmiş bir versiyonu gibi. Sınıfımda, bu sayfaları her öğrencinin hızlıca çevirmesi için bir dosyanın içine plastik sayfa koruyuculara koyuyorum. Yazarken eksik kelimeleri doldurmalarına yardımcı olmak için veya ihtiyaç duyduklarında kolay bir referans olarak çıkarabilirler.

10. ELL öğrencilerinin sesinizin nüanslarını daha net duymalarına ve sizi daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek bir mikrofon veya ses yükseltme sistemi kullanın. Dersi kaydedin (izin verilirse) ve ortaya çıkan video veya sesi dijital olarak bir tekrarı duymaktan/izlemekten fayda sağlayabilecek ELL öğrencileriyle paylaşın. Benzer şekilde, ELL'ler, konuşmacının ağzı bir maske ile kapatıldığında sesleri doğru şekilde üretmekte zorlanırlar. Bu seslerden bazılarını oluşturarak ağız oluşumlarının posterlerini veya maskesiz videolarınızı paylaşmayı düşünün.

ELL öğrencilerinin öğrenmeye tam olarak katılmalarını ve kim olduklarını ve sınıfa neler getirebileceklerini paylaşmalarını engelleyebilecek iletişim zorluklarını hafifletmeye yardımcı olmak için bu stratejileri denemeyi düşünün.

Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/10-strategies-support-english-language-learners-across-all-subjects