YK Bakan Akademideki kadn ynetici saysn arttracaz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretimdeki akademisyen ve yönetici kadrolarında kadın sayısının artacağını açıkladı.

Saraç, Twitter'dan “Türk Yükseköğretim sisteminde geniş bir temsiliyet ile yer alarak çok önemli katkılar sunan değerli kadın akademisyenlerimiz başta olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadılar Günü’nü kutlarım.” paylaşımı yaptı.

Paylaşımının devamında Türkiye'nin Avrupa ülkelerine göre, kız öğrenci ve kadın akademisyen oranında daha iyi bir yere sahip olduğunu vurguladı. "Ülkemizdeki kadın öğretim üyesi sayısı birçok Avrupa ülkesinin üstündedir." diyen Saraç, şu an akademide kadın araştırma görevlisi sayısının erkek araştırma görevlisinden fazla olduğunu da ekledi.

Saraç açıklamalarına "Bugünün araştırma görevlileri, yarının öğretim üyeleri olacağı için 4 yıl içinde Türk yükseköğretim sisteminde kadın akademisyenlerin daha fazla olacağı kuvvetle muhtemeldir. Kadın akademisyenlerimizin sayısındaki bu artış oranının yönetici pozisyonlarına yansıyacağına dair de güçlü umutlara sahibiz. Bu süreci hızlandırmak için önümüzdeki günlerde bazı yönlendirmelerimizin olacağını ifade etmek isterim." şeklinde devam etti.