ocuklar evrim inde Doayla Buluacak

Tema Vakfı çocukların ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacıyla okul öncesinden liseye kadar farklı seviyeler için hazırladığı ve yıllardır gönüllü öğretmenlerle okullarda hayata geçirdiği "Doğa Eğitim Programları"nı yenileyerek dijital bir portalda öğretmenlerle buluşturuyor. Portalda öğretmenlere rehberlik edecek doğa eğitim içerikleri, çocuklarla uygulanacak etkinlik önerileri, eğitici materyaller, filmler, doğa şarkıları ve çocuk kitapları yer alıyor. Doğa Eğitim Proğramlarına öğretmenler minik-yavrutema.org üzerinden kolaylıkla ulaşabilecek.

 

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Türkiye İş Bankası desteği ile hayata geçirilen “Minik TEMA ve Yavru TEMA Eğitim Portalı” öğretmenlere, öğrencilerini doğayla buluşma imkanı sunacak. Bu kapsamda Tema Doğa Eğitim Programları doğa, toprak, biyolojik çeşitlilik, ekosistem, doğal varlıklar, sürdürülebilir yaşam vb. konularla çocukların ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmeyi ve doğadaki ilişkileri benimseyen, doğa ile uyumlu yaşayan, ekolojik okuryazarlık becerisine sahip bireyler olarak yetişmeleri amaçlanıyor. 

“235 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.”

 “Doğa Eğitim Programlarımız ile doğayı bilen, yaşamını doğanın sınırlarına göre sürdüren ve koruyan bireyler yetiştirmek isteyen öğretmenlerimize gerekli eğitim araçlarını vermeyi hedefliyoruz” diyen Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç aynı zamanda  “Eğitim Portalı ile TEMA Vakfı gönüllüsü olmayan öğretmenlerin de portalı inceleyip, içindeki malzemeyi sınıfta uygulayıp raporlamasını hedefliyoruz. Bu portalın, ekolojik eğitimi önemseyen öğretmenlerimizin desteklenmesi ve öğretmen sayısının artması için itici güç olmasını diliyoruz. Bunu başardığımızda, bu sene sonunda 9 bin 750 öğretmenimizin yardımıyla toplam 235 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Tüm öğretmenlerimizi portalımızı kullanmaya davet ediyoruz." dedi.

 

“Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çocuklar doğa sevgisi ile büyümeli”

 Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın İçinde yaşadığımız dünyada doğayı ve çevreyi korumak, canlıların yaşam alanlarına zarar vermemek, doğal varlıkları doğru kullanmak için çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren bu bilinci kazandırmanın önemine dikkat çekerek, “Bunda da hemen her alanda olduğu gibi okul sıralarında alınan eğitimin payı büyük. TEMA Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Bankamız desteğiyle hayata geçirdiği Minik TEMA ve Yavru TEMA Eğitim Portalı’nın, öğretmenlerimizin rehberliğinde, çocuklarımızın çevre ve doğa konusundaki duyarlılıklarının artırılmasında önemli katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

 

Portalda neler var?

60 tane Minik Tema etkinliği ve 81 tane Yavru Tema Etkinliğiyle toplamda 144 etkinlik var. 4 tane çocuk filmi, 3 poster, çocuk şarkıları ve 3 Gönüllü Uzmanın (Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Gelengül Haktanır, Dr. Özgür Bolat) bu konularla ilgili hazırladıkları yazılar bulunuyor. 

Eğitim portalı öğretmenlere ne sağlayacak?
Tüm öğretmenlerin üye olarak giriş yapabileceği eğitim portalı içerisinde öğretmenler Doğa Eğitim Programlarının tüm yüz yüze ve çevrim içi etkinliklerine, eğitici materyallerine, eğitici posterlere, doğa gözlem çarkına ulaşabilecekler. Eğitim programları kapsamında hazırlanan çocuk şarkıları, çocuk filmleri ve çocuk kitaplarını ile çocuklar ile buluşturabilir, uzmanlar tarafından kaleme alınan ekolojik okuryazarlık yazılarını okuyabilir; çocuklar ile keyifli bir doğa gözlemi gerçekleştirmek için doğa takvimini takip edebilirler.