lkokul Snfnzda Oynayabileceiniz 13 Sanal Oyun

Çöpçü avlarından Pictionary'ye kadar, öğrencilerin konuşmasını, gülmesini ve akranlarıyla etkileşim kurmasını sağlamak için bir dizi sanal oyun topladık.

Çoğu eğitimci bu yıl başka bir şey üstlenemeyecek kadar bitkin hissetse de, eski ve yeni sınıf oyunları, video derslerinden bıkmış ve sosyal bağlantıları kaçırmış öğrenciler ve öğretmenler için çok ihtiyaç duyulan bir mola sağlayabilir.

İlköğretim öğretmenlerinin bu yıl öğrencileriyle oynadıkları, kullanımı kolay bazı sanal oyunların yanı sıra bunları sınıfa nasıl dahil edeceklerine dair ipuçları bulduk.

Google Slaytlar İle Oyun Oynama

Öğrencilerinin karma öğrenme sırasında gayri resmi sosyalleşmeyi ne kadar özlediğini fark eden Franklin, Massachusetts'te üçüncü sınıf öğretmeni Liz Henneberry, Connect Four , Trouble , Chess ve Checkers'ı Google Slaytlar'a dönüştürdü; son ikisi Eric Curts'in şablonlarından uyarlamalar ve Henneberry'nin tüm şablonları indirilebilir ve sanal sınıfınızda hemen kullanılabilir. Teneffüsler sırasında öğrenciler, oyunun kendi kopyasını oluşturan sanal bir teneffüs odasında rafta bulunan bir masa oyununa tıklarlar. Öğrenciler daha sonra oyunu arkadaşlarıyla birlikte bir tur oynayabilmek için Google Drive'ı kullanabilir. Öğrenciler Google Slaytlar'ı paylaşma konusunda yeniyse, Henneberry önce adım adım süreci modellemenizi önerir.

Benzer şekilde Robin Nahhas, üçüncü sınıf öğrencilerinin çarpma işlemlerini uygulayabilmeleri için Google Slaytlar'da oluşturduğu indirilebilir bir oyun olan Çarpma Tic-Tac-Toe oynamayı sevdiklerini söylüyor. Nahhas, oynamadan önce, öğrencilerle yönergeleri ve davranış kurallarını gözden geçirerek, onlara sınıf arkadaşlarının oyunlarına müdahale etmeme veya oyun ayrıcalıklarının iptal edilmesi gibi protokolleri hatırlatıyor.

Ardından öğrencileri eşleştiriyor ve onları Zoom'daki ara odalarına yerleştiriyor. Çiftteki her öğrenci bir dizi renkli parça seçer ve sıra kendilerine geldiğinde iki dijital zar atarlar, gösterilen sayıları çarparlar ve karşılık gelen sayı ile sanal tahtaya bir parça yerleştirirler. Tekrar oynamak için taşlarını tahtanın yan tarafına doğru hareket ettirirler. Öğrenciler bir problemi çözmek için yardıma ihtiyaç duyarlarsa, sınıfta öğrendikleri stratejilerden birini önce kalem ve kağıtla denedikten sonra partnerlerine güvenebilir veya “Yardım İste” düğmesine tıklayabilirler.

Yaratıcı Düşünceyi Arttıracak Oyunlar

Beşinci sınıf öğretmeni Sarah Wood, sabah toplantılarında, tüm sınıfın evden öğrenirken birlikte oynayabileceği çöpçü avı gibi oyunlara yer verdiğini söylüyor. Oynama zamanı geldiğinde, Wood bir slayt gösterisine battaniye gibi bir kelime ve eşleşen bir görüntü yansıtır ve ardından öğrenciler eşyayı evlerinde bulmak için koşarlar. Nesneyi bulduklarında videoda veya sohbet kutusuna yazarak paylaşabilirler.

Wood, oyunu, öğrencilerin kelime dağarcığını güçlendiren nesneler bulmasını veya öğelerle bir projeyi bir araya getirmesini sağlamak gibi belirli öğrenme hedefleri etrafında bile odakladı. Bir keresinde bir süpürge, battaniye ve birkaç ağır nesne bulmaları istendi ve ardından bir okuma kalesi inşa etmek için 10 dakikaları vardı. Eş zamansız süre boyunca, kalelerini gezmek için Flipgrid'i kullandılar.

Öğrencilerinin, görmeden bir şeyler çizmeleri istendiğinde, yönlendirilmiş çizim alıştırmalarından da keyif aldıklarını söylüyor. Ahşap, “İçinde daha küçük bir oval olan büyük bir oval çizin; sol tarafta, bir çizim kitabından veya yönlendirilmiş bir çizim YouTube kanalından alınan görüntülere dayalı bir üçgen ekleyin. Öğrencileri çizimi bittiğinde kameralarını açarlar, resimlerini ekrana koyarlar ve ne çizdiklerini tahmin ederler. Wood daha sonra asıl çizimi ortaya çıkarır ve çok fazla kahkaha çıkarma eğiliminde olduğunu söylüyor.

Viral Duyumlar

Öğrencilerin uzaktan öğrenme sırasında, zoom üzerinde yüz yüze etkileşimleri zorlaşıyor. Rahat ama viral video oyunu Among Us etkileşimi arttırmada destek olacak bir oyun.  

Oyunda, her öğrenci bir uzay gemisinde mürettebat üyesi ve onu çalışır durumda tutmak için bir görev verilir. Bir veya daha fazla öğrenci sahtekardır ve görevleri mürettebat üyelerini yakalanmadan öldürmek. Her tur arasında öğrenciler, sahtekarları tahmin etmeye çalışmak ve katili belirlemek için ittifaklar oluşturmak için Google buluşmalarını kullanır.

“Konuşmalar, problem çözme, katılım ve ekip çalışması sağlam ve şaşırtıcıydı. Bir öğrenci bunun hayatının en iyi parçası olduğunu söyledi” diyor Wright.

Benzer şekilde Kurt Adam, öğrencilerin köylü veya kurt adam rolünü üstlendiği bir tümdengelim oyunu. Öğrenciler, kurt adamlar kendileri kurt adam olmadan önce onları öldürmek için iş birliği yapar ve problem çözer. Son derece popüler Minecraft: Education Edition, öğrencilerin pikselli avatarlarının sosyalleşmeleri ve hatta İngilizce sanat tabanlı istasyon rotasyonlarına katılmaları için bir mekân işlevi görebilir.


Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/13-virtual-games-play-your-elementary-classroom