Okul devi Gibi Hissettirmeyen 10 renme Etkinlii

Evimde ana hedefimiz, üç çocuğumun zihnini en azından bir gün boyunca ekran olmadan meşgul tutmak Tam da bunu yapmaya çabalarken, öğrenmenin geleneksel olmayan ve bazen çok, yapılandırılmamış şekillerde gerçekleşebileceği aşikar hale geldi. Bir avuç eğitimci ve çocuk gelişimi uzmanıyla konuşarak süper eğitici olan ve çocuklarınızın becerilerini geliştiren bu etkinliklerin listesini çıkarmak için konuştum. Bir liste hazırladık:

1.Yapboz bulmacaları

Bulmacalar, masa oyunu rafınızdaki başka bir etkinlik değil. Çocukların görsel-mekansal işleme becerilerini (yani nesnelerin uzayda birbirleriyle nasıl ilişkilendiğini anlamak) geliştirmede mükemmeller; bu beceriler, trafikle birleştiğimizde bilinçsizce bunlara dokunduğumuzda ve okurken günlük yaşamda gezinmek için kritik öneme sahip. Harita hatta bir bavul veya paket içindeki nesnelerin düzenlenmesi. Bu yetenekler aynı zamanda okul çağındaki çocuklarda matematik ve dil becerileri için temel yapı taşlarını temsil eder.

2. Kale binası

Kaleler inşa etmek , çocuklarda problem çözme, yaratıcılık, görsel-mekansal akıl yürütme becerileri ve ekip çalışması gibi bir dizi beceriyi artırır. 

3.Günün sözü

Her gün çocuklarınıza yeni bir kelime öğretin. Modası geçmiş kelimeleri seçerek evimi eğlenceli hale getiriyoruz. Örneğin, son zamanlardaki bir kelime "yarın" idi, bu da yarından sonraki gün anlamına gelir. Çocuklarım bu yeni kelimeleri konuşmaya çalışmaktan gerçekten keyif aldılar. 

4.Çöpçü avı

Çöpçü avları çocuklar için evrensel olarak eğlenceli ve bir bonus olarak, yaş grupları arasında iyi sonuç verir. Çocuklar avlanırken, eğlenirken, etkinliğin problem çözmeyi nasıl desteklediğini ve biraz egzersiz sunduğunu fark etmezler bile. Küçük çocuklar için bir çöpçü avı okuma ve dil becerilerini de geliştirebilir. Benim evimde, ipuçları çok özel bir nesneye veya noktaya götürdüğünde işe yaradıklarını bulduk, ancak aynı zamanda açık uçlu bir şekilde de işe yarayabilir ve çocukları hangi nesnenin bir dizi ile buluştuğunu eleştirel bir şekilde düşünmeye zorlayabilirler.

5.Kelime aramaları

Kelime aramaları çocuklarımın sessizleşmesine ve bir aktiviteye odaklanmasına yardımcı oluyor, ancak yine de çoğunlukla iş değil, eğlenceli hissediyorlar. Kelime bilgisi ve yazım için harikadırlar, aynı zamanda problem çözme ve kalıp tanıma konusunda da yardımcı olurlar. Örneğin, bir strateji olarak, dokuz yaşındaki çocuğum, yan yana yinelenen harfleri olan kelimelere odaklanarak işe başlıyor.

6. Engel kursları

Fiziksel aktivite, çocuklarınız için engelli bir kurs oluşturmanın bariz bir faydası, ancak çocuklarınız kursu kendileri kurarlarsa, yaratıcılıklarının akışını sağlayacak, problem çözme ve takım çalışması becerilerinden yararlanacaklar ve bir duyguyu hissedecekler.

7. Bahçecilik

İster geniş bir arka bahçe isterse bir pencere pervazına veya balkonda basit bir saksı kutusu olsun, bir açık alan avantajına sahipseniz bu zamanı çocuğunuzun bahçecilikle ilgilenmesi için kullanın. Çocuğunuza yetiştirmesi ve bakması için bir bitki, çiçek ve hatta sebze vermek, sorumlulukları anlamalarına yardımcı olur ve kendi karbon ayak izimiz hakkında konuşmalara yol açabilir. Bitkileri ve çiçekleri işaretleyip etiketlemelerini sağlayarak işleri bir adım öteye taşıyın. Beş yaşındaki çocuğumun bazı çilek bitkileri var ve onlar onun için gerçek bir gurur kaynağı. Artı, hangi çocuk pisliği kazmayı sevmez?

8. Doğa yürüyüşleri

Dışarı çıkmanın, temiz havanın ve fiziksel aktivitenin tadını çıkarmanın faydasının yanı sıra özellikle ilkbaharda, açık havada dikkat edilmesi gereken çok şey var. Bu kadar eğilimliyseniz kuşları, ağaçları, böcekleri ve vahşi yaşam çeşitlerini - hatta fotosentez, hava durumu modelleri veya besin zinciri bile - tartışma fırsatları var. Doğa yürüyüşünde bir çöpçü avına katılabilir veya bir sanat ve el sanatları projesi için malzeme bulup toplayabilirsiniz.

9. İnşaat oyunu

İnşaat, enerjiyi yakmanın ve yaratıcılığı beslemenin harika bir yolu. Aynı zamanda son derece geniş bir kategori! Bu, Lego, tahta bloklar, çekiç ve çivi, karton ve hatta topladığınız rastgele nesnelerle inşa etmek anlamına gelebilir . Ayrıca görsel-uzamsal ve ince motor becerileri, problem çözmeyi ve el-göz koordinasyonunu geliştirebilir.

10. Yemek pişirme ve fırınlama

Çoğu çocuk doğal olarak mutfakta yardım etmeyi sever ancak bilmedikleri (ve bilmeleri gerekmeyen) şey, yemek pişirmenin matematik temellerini (örneğin, kesirler ve ölçüm) anlamayı ne kadar geliştirdiği. Ayrıca çocuklara adımları takip etmeyi öğretir ve sabrı öğrenmelerine yardımcı olur! Artı, çocuklarınızı bilmiyorum ama çocuklarım bir yemeğe yardım ettiğinde veya önderlik ettiğinde, net bir gurur duygusu ortaya çıkıyor.

Bu yüzden uzun bir günün sonunda, evde eğitimin başarısız olduğunu düşünseniz bile günü başka nasıl doldurduğunuzu ve çocuklarınıza yanlışlıkla öğrettiğiniz becerileri düşünün ve kendinize bir mola verin. Sonuçta, öğrenme her şekil ve boyutta gelir ve eğer bugün bir kapanışsa, gecenin yeni bir gün olduğunu unutmayın.

Kaynakça: https://www.todaysparent.com/family/activities/learning-activities-that-dont-feel-like-schoolwork/