Okullardaki salgn nlemleri deiti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni alınan kararları açıkladı. Hemen arkasından Millî Eğitim Bakanlığı da Koronavirüs tedbirlerine dair açıklamalar yaptı.

Salgın tedbirlerine uyularak sosyal etkinlikler yapılabilecek. Millî Eğitim Bakanlığınca; sosyal etkinliklere, salgının seyrini kontrol altında tutmak için belirlenen kural ve esaslara uygun tedbirler alınarak izin verilecek.

Millî Eğitim Bakanlığından illere gönderilen yazıya göre, resmî/özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin katılımı yapılması planlanan il/ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki sosyal etkinlikler 2020’de tedbiren iptal edilmişti. Bu kapsamda, Bakanlık merkez teşkilatı birimleri ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinliklere, salgının seyrini kontrol altında tutmak için belirlenen kural ve esaslara uygun tedbirler alınarak izin verilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni alınan kararları açıkladı. Koca, okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapanması uygulamasının sona erdiğini belirtti.

Maskelerin kaldırılması gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi.

"Sınıflar kapatılmayacak" 

Okulların açılmasından sonra koronavirüsün yayılmasını engellemek adına bir dizi tedbir kararı alınmıştı. Bilim Kurulu'nun ardından Bakan Koca, okullarla ilgili yeni kararı açıkladı. Bakan Koca, "Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek." ifadelerini kullandı.