Yabanc Dile Yabanc Kalmayalm

“Yabancı dile yabancı kalmayalım” diyerek kaleme aldığı “50 Soruda Dil Öğrenme” kitabında Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, dil öğrenme ve öğretme deneyimlerini kuramsal bilgilerle harmanlayarak merak edilen pek çok soruya yanıt veriyor.

Hepimiz İngilizceyi biliyoruz fakat kağıt üzerinde. İngilizce sınavından çok yüksek puanlar dahi alsak herhangi bir turiste yol tarifi verebilecek kadar bile pratiğimiz yok. Bu durum daha çok İngilizceyi öğrenememekten değil, yanlış bakış açısı ve yanlış öğrenim teknikleri kullanmaktan kaynaklı. İngilizce öğrenme konusunda bu noktalara atıfta bulunan Balçıkanlı "Her şeyi öğrenmek zor. Nasıl baktığınızla, yaklaştığınızla, o konuya nasıl eğildiğinizle alakalı bir durum. İngilizce dersi bir dersten öte bir beceriler bütünü. İngilizce dersini bir ders olarak görmememiz gerekiyor. Yabancı dil öğrenmek sadece istemezseniz zordur. Yabancı dil öğrenme konusunda sizi  sürece nasıl dahil olduğunuz, nasıl mantık yürüttüğünüz, bu konuda neler yaptığınız çok önemli." diyor. Kitabında Dil öğrenme/öğretmeyi isteyen herkese olduğu kadar çocuğunun dil öğrenmesini arzulayan anne babalara da rehberlik edecek şu sorulara cevap veriyor: 

Çocuklar en fazla kaç dili aynı anda edinebilir? Bir yabancı dil öğrenildikten sonra yeni bir dil daha mı kolay öğrenilir? Yabancı dil öğrenmenin ideal yaş aralığı var mıdır? Dil öğrenmek için yurtdışında yaşamak şart mıdır? Öğrenilen dil kullanılmadığında unutulur mu? Dil öğrenmek beyin gelişimini etkiler mi? Kişilik ve dil öğrenme arasında bir ilişki var mıdır? Farklı yaş gruplarına göre dil öğrenme etkinlikleri değişiklik gösterir mi? Yabancı dil öğrenmek isteyenler nereden başlamalı? Dil öğreniminde web teknolojilerinin yararları nelerdir? Bilgisayar oyunları dil öğreniminde etkili midir? Yabancı dilde konuşma becerisi nasıl geliştirilir? Dil öğrenmek için beyin çipi geliştirilebilir mi? Günümüzde kullanılan en etkili dil öğretim yöntemi hangisidir? “Anlıyorum ama konuşamıyorum” söylemi doğru mudur? Yabancı dil öğrenirken Türkçe düşünmek ne demektir?


Prof. Dr. Cem Balçıkanlı Kimdir? 

1980'de İstanbul’da doğan Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, 2003'te Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Sonrasında aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamladı. Doktora eğitimi sırasında 2008-2009 yılları arasında Fulbright bursuyla Florida Üniversitesi, Avrupa Araştırmaları Merkezi’nde Türkçe okutmanı olarak görev yapan Balçıkanlı, 2013'te doçent, 2019'da da profesör unvanını aldı. Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ‘öğretim programı yazımı’, ‘hizmet içi eğitim’, ‘içerik oluşturma’ çalışmalarında bulundu. Uluslararası yayınevleri tarafından yayımlanmış kitaplarda bölümleri, uluslararası endekslerde taranan dergilerde makaleleri, uluslararası konferanslarda sunulan bildirileri ve çeşitli dergilerde eğitim içerikli yazıları bulunan Prof. Dr. Balçıkanlı, 2011'den beri ESCI endeksinde taranan The Journal of Language Learning and Teaching (jltl.com.tr) isimli derginin editörlüğünü yürütüyor. Halen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapıyor.