ocuunuzu Gezegeni Kurtarma Konusunda Heyecanlandrmann 5 Kolay Yolu

Çoğu çocuk doğası gereği meraklı ve şefkatli küçük yaratıklardır. Ebeveynlerin çocuklarını dış dünyaya çekmek için çok fazla çaba sarf etmesini gerektirmez özellikle hayvanlar ve doğa söz konusu olduğunda. Herhangi bir çocuğa en sevdiği yaratığın ne olduğunu sorun ve muhtemelen en az beşini listeleyebilirler, hiç duymadığınız nadir türlerden biri de dahil! Bu şefkatli doğayı, yeni öğrendikleri yeni kurbağa türlerini veya tırmanmayı sevdikleri parktaki o özel ağacı korumaya yardımcı olan çevre dostu aktiviteler ve alışkanlıklar ile teşvik edebiliriz. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri, ilk önce kendi vicdani alışkanlıklarımızı modellemektir (örneğin, o mükemmel zanaatkarlık buz patlatma çubuğunu sürekli izleyen gözlerinin önünde çöpe atarken yakalanmayın!). Ayrıca onları yeniden kullanmaya ve bizimle geri dönüştürmeye davet ederek onları teşvik edebiliriz.

Geri dönüşüm, en küçük çocukların bile dahil olabileceği uygulamalı bir faaliyettir, bu nedenle küçük çocuğunuza eko-yolculuklarına başlamak için en kolay yerlerden biridir. Geri dönüşüm aynı zamanda çocuklarınıza sürdürülebilirliği öğretmenin harika bir yoludur. Dünyanın sonsuz kaynaklardan oluşmadığını biliyoruz. G-Gezegenimize bakmak, sadece ebeveynler olarak değil, insanlar olarak da bizim sorumluluğumuz. Sürdürülebilir yaşamayı temel bir yaşam becerisi olarak düşünün.

İşte çocuklarınızı Dünya'yı önemseme konusunda heyecanlandırmanın beş kolay yolu.

1. Dışarı çıkın

Uzmanlar, dışarıda vakit geçirmenin hem çocukları hem de yetişkinleri çevreyi önemsemeye teşvik etmenin en kolay ve en etkili yolu olduğu konusunda hemfikir. Gördüğünüz ağaçlara, çiçeklere ve küçük böceklere dikkat ederek mahallenizde basit yürüyüşler yapmak işe yarayabilir. Fiziksel ve zihinsel sağlık yararları bir bonus!

2. Bağlantıları yapın

Çocuğunuza, azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme çabalarının, çocuğunuzun doğal dünyada sevdiği şeyler üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olduğunu gösterin. Örneğin, karalama için hurda kağıt kullandıklarında, daha az atık oluştururlar ve ormandaki ağaçları korurlar.

3. Bunları eğlenceli bilgilerle doldurun

Gezegenimizin iklim krizinin acımasız gerçekliği bazı çocuklar (ve yetişkinler de!) için başa çıkılması gereken çok şey olabilir. Ancak onlara düşündürücü bilgiler sağlamak, üzerlerine düşeni yapmaları için onları teşvik edebilir. Mesela, Kanadalılar her yıl üç milyon tonun üzerinde plastik atık üretiyor, bu da kabaca 17.500'den fazla mavi balinanın ağırlığına eşit.

4. Küçük başlayın

Çocuğunuzdan günde bir öğeyi yeniden kullanmasını veya geri dönüştürmesini isteyin. Birlikte olası öğelerin bir listesini oluşturabilirsiniz veya geri dönüşüm kutusunu boyamalarına veya süslemelerine izin vererek başlayabilirsiniz. Daha büyük çocuklar, ailenizin çöp kutularını doğru şekilde kullanmasını sağlamaktan sorumlu olabilir.

5. O çöpü dönüştürün

"Çöp" ile ustalık kazanarak geri dönüşümü daha eğlenceli hale getirin. Bu, çocuklarınızı geri dönüştürülebilir malzemeleri ve hatta geri dönüştürülemeyen ancak oldukça harika el işleri yapan öğeleri yeniden kullanma konusunda heyecanlandırmanın kesin bir yoludur. Kırık boya kalemleri? Onları yenileriyle eritin! Eski çorap mı yoksa eldiven mi? Bunlar sadece gerçekleşmeyi bekleyen eğlenceli parmak kuklaları!

 Kaynakça: https://www.todaysparent.com/family/activities/recycling-for-kids/