Trk niversitelerinin Tantld YK Sanal Fuar Youn lgi Grd

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yükseköğretim kurumları ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik ikinci kez düzenlenen "Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2021" yarım milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

YÖK tarafından, Kovid-19 salgını dolayısıyla oluşabilecek riskler de dikkate alınarak, üniversite adaylarının tercih edeceği programların yükseköğretim kurumları tarafından dijital ortamda tanıtılması amacıyla 3-7 Ağustos tarihleri arasında sanal fuar düzenlenmişti. Öğrencilerin tercih sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan ve yükseköğretim kurumlarını dijital ortamda bir araya getiren "Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2021", geçen yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci ve velilerin yoğun ilgisini çekti.

YÖK'ün koordinesinde, 181 yükseköğretim kurumunun katılımıyla düzenlenen sanal fuarda, yükseköğretim kurumlarından temsilciler canlı tanıtım etkinlikleri yaptı, öğrenci adaylarıyla sesli ve görüntülü görüştü. Her üniversitenin birden fazla temsilcisinin bulunduğu stantları ziyaret eden öğrenciler, merak ettikleri soruları yönelterek, temsilciler ile canlı sohbet etme imkânı buldu. https://sanalfuar.yok.gov.tr" adresi üzerinden erişilen sanal fuarda, üniversite adaylarına yükseköğretim kurumları, programlar, bölümler, konaklama ve burs imkânları, sosyal ve kültürel faaliyetler başta olmak üzere araştırma olanakları ve diğer imkânlar tanıtıldı.


En çok ziyaret edilen 10 üniversite

Sanal fuara ilişkin veriler incelendiğinde standı en çok ziyaret edilen 10 üniversite sırasıyla “Ankara, Hacettepe, Marmara, Yıldız Teknik, Ege, Bursa Uludağ, Boğaziçi, Orta Doğu Teknik, İstanbul Teknik üniversiteleri ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa oldu.

 

YÖK Başkanı Özvar:"Fuar, adayların bilinçli ve daha doğru bir program ile üniversite tercihi yapmasına büyük katkı sağlayacak."

YÖK Başkanı Prof.Dr.Erol Özvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanal fuara üniversitelerin çok büyük oranda katılım sağladığını ve bütün üniversite yöneticilerinden fuara ilişkin çok olumlu görüşler aldıklarını belirtti. Üniversite yetkililerinin fuar sayesinde dijital ortamda kurumlarını tanıtma fırsatı bulduğuna işaret eden Başkan Özvar, şunları kaydetti: "Sanal fuarımız 4 gün içinde 27 bin 288 kayıtlı kişi tarafından yaklaşık 131 bin 327 kez ziyaret edildi. 501 bin 131 sayfa ziyaretinin gerçekleştirildiği sanal fuarda yaklaşık 100 bin 245 stant ziyareti yapıldı.”

Özvar, "Fuar, adayların bilinçli ve daha doğru bir program ile üniversite tercihi yapmasına büyük katkı sağlayacak." ifadesini kullanarak, YÖK olarak “YÖK Atlas” gibi çok önemli ve faydalı bir tercih programını öğrenci, veli ve rehberlik uzmanlarının hizmetine sunduklarını, son yıllarda birçok üniversite adayının tercih aşamasında bu programdan büyük oranda yararlandığına dikkati çekti.