Sosyal medya anda gncel olaylarn retilmesi

Öğrencilerin olumsuz hikayelerin bolluğuyla baş etmelerine yardımcı olurken haberleri müfredatınıza dahil etmek için dört ipucu. 

Fareye her tıklandığında veya kanal çevrildiğinde, toplumumuz doğal afetler, cinsel taciz iddiaları, savaşın eşiğindeki ülkeler ve genç intiharlarına odaklanan manşetlerle dolup taşmakta. Bunların hiçbiri yeni olmasa da, bu hikayelerin bombardımanı bu nesil öğrenciye özgü. Sosyal medya, 24 saatlik haber döngüsü ve şüpheli medya kaynakları (veya şüpheli raporlama teknikleri) kendi haber değeri taşıyan manşetleri haline geldi. Sonuç olarak, hayat, sosyal medya öncesi günlerden çok daha karanlık görünebilir.

Yetişkinler olarak, bu sel baskınını işlememize ve filtrelememize yardımcı olması için tarihle ilgili ön bilgimizi ve insanlık hakkındaki iyimserliğimizi getiriyoruz. Ancak öğrencilerimiz, çaresizlik duygularıyla savaşmak için ileri görüşlü değiller. Filtrelenmemiş güncel olaylarla çevrilidirler (onları savunmasız ve aşırı endişeli bırakabilecek hızlı bir olumsuzluk ateşi). Genç stresinin artması şaşırtıcı değil.

Yine de, öğrencilerimiz çevrelerindeki dünya hakkında bilgi sahibi olmak zorunda ve eğitimciler olarak işimizin bir parçası da onları sınıf duvarlarının dışındaki dünyanın gerçeklerine hazırlamak. Bununla birlikte, öğrencileri güncel olaylara maruz bırakmamız ve yine de onları gelişimsel olarak beslememiz gerektiğini bilerek bu tehlikeli yüksek sorumluluk telinde yürümek zordur.

GÜNCEL OLAYLARI ÖĞRETMEK

Peki, güncel olayları hep birlikte öğretme sorumluluğumuzdan vazgeçmeden, dışarıdaki olumsuzluklara karşı nasıl dürüst bir karşı hikaye oluşturabiliriz? Öğrencilerin sisin içinden umudu görmelerine nasıl yardımcı olabiliriz?

Bazı öğretmenler güncel olayları ele almamaya karar verir. Ancak bunun eğitimsiz bir nüfusa doğru kaygan bir eğim olduğunu savunuyorum. Bunun yerine, aşırı miktarda olumsuz habere karşı savaşta aşağıdaki yaklaşımı öneriyorum:

1. Bilgilendirici okuma düzeylerini farklılaştıran kaynakları kullanın. Haberleri konuya göre değil, sınıf düzeyine göre filtrelemek için Newsela gibi kaynaklara bakın, böylece makaleler öğrencilerinizin duygusal aşamalarına uygun olur. Ne de olsa, bir öğrencinin akademik olarak daha yüksek düzeyde bir metni okumaya hazır olması, gelişimsel olarak bunu yapmaya hazır oldukları anlamına gelmez. Newsela, belirli konulardan uzaklaşmadan hikayelerin yaşa uygun olması için seviyelerin ayarlanmasına yardımcı olur.

2. Daha olumlu hikayelere odaklanan bir kaynak arşivi oluşturun. Öğrencilerin insan başarısı ve başarıları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak kaynakları bulun. Common Sense Media'nın çocuklar için haber kaynakları listesiyle başlayın. Ancak, her sitenin incelenmesi gereken makaleleri olduğunu unutmayınÖğrencileriniz için bazı olasılıklar için bu sitelere göz atın:

·        DailyGood : Bu, şaşırtıcı ve ilginç olana vurgu yapan basit parçalardan oluşan harika bir kaynak. Bu site aynı zamanda haberleri farklı bakış açılarından sunmaya çalışmakta.

·        Evet! Dergi : Bu derginin sloganı “Güçlü Fikirler, Pratik Eylemler”dir. Sorunlara odaklanır, evet, ama aynı zamanda insanların bu sorunları nasıl çözdüğüne de odaklanır.

·        Olumlu Haber : Bu site, klişelere meydan okumaya ve dünyanın zorluklarıyla mücadele etmek için insanların neler yaptığını paylaşmaya odaklanıyor. İlham verici ve gezinmesi kolay. Menü, hikayeleri toplum, ekonomi, bilim, çevre, yaşam tarzı ve bakış açısına göre ayırır.

3. Öğrencilerin, doğruyu şüpheli ve yanlış olandan ayırmaları için eleştirel okumalarına yardımcı olun. Her öğretmen bunu üstlenmeli ve umarım okulunuz veya bölgeniz öğretmenlerin bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacak bir program benimsemiştir. Ancak, bireysel öğretmenlere yardımcı olacak kaynaklar var. Gönderen PBS için KQED gelen Common Sense Media için New York Times.

4. Öğrencilere bazen fişten çekmenin gerekliliğini öğretin. Fişten çekmenin kalpleri ve kafaları için sağlıklı olduğunu öğretin. Hepimizin bazen haber akışından kopmamız gerekiyor. Egzersizle beyninizi fişten çekin, şarj edin ve oksijen verin. Hayatı bir perspektif içinde tutmak için zeki yetişkinlerin ne yaptığı (veya yapmaya çalıştığı) konusunda şeffaf olun.

Öğrencilerimizin sınıfları bilgili ve eleştirel ama aynı zamanda umutlu bırakmalarına ihtiyacımız var. Dehşeti umutluyla, korkutucuyu da şenlikli olanla dengeleme sorumluluğumuz var. Çocukların hemen önlerindeki iyiliğe odaklanmalarına yardımcı olun. Sınıfınızı olumlu bir hale getirin ki, haberlerin durumunun mutlaka kendi hayatlarının durumu olmadığını hissedebilecekleri bir yerleri olsun.

Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/teaching-current-events-age-social-media