Yeni retmenler lk ylnza nasl gvenle balayabilirsiniz

İlk öğretmenlik işinizin sınıfına adım atmak, öğretmenlik kariyerinizdeki en neşeli ama ayılma noktası. Büyük ya da küçük, verdiğiniz her kararın diğer insanların yaşamları üzerinde gerçek bir etkisi olacağını anladığınız an. Nasıl öğreteceğinizi öğrenmek için yıllarınızı harcadınız ve şimdi öğrencilerinize nasıl öğreneceklerini öğretmenin zamanı geldi.

Bu sorumluluğun ağırlığını hissetmek göz korkutucu olabilir, ancak birkaç basit ilkeye odaklanmak, yeni rolünüze uyum sağlamanın stresini hafifletecek ve en başından güvenle öğretmenizi sağlayacak.

Pedagojik inancınızı eyleme geçirilebilir adımlara dönüştürün

Üniversite kurslarınızdan birinde pedagojik bir inanç hakkında bilgi edindiğinizi hatırlayabilirsiniz - tarih boyunca tüm büyük eğitimciler tarafından yapılan görünüşte ezoterik beyan.- Basitçe söylemek gerekirse, pedagojik inancınız bir eğitimci olarak temel inancınızdır. Bunu misyon beyanınız olarak düşünün.

Öğretmen olarak rolünüz nedir? Eğitimin öğrenciler için neyi başarması gerektiğine inanıyorsunuz? Bir sınıf ortamındaki önemli bileşenler nelerdir?

İlk dersinizi planlamadan veya oturma düzenini nasıl düzenleyeceğinizi düşünmeden önce, eğitim misyon ifadenizi yazın; yaptığınız her şeyin arkasındaki yol gösterici güç olacak. Listelediğiniz her inanç için sınıfta nasıl görüneceğini ve kulağa nasıl geleceğini düşünün, çünkü bunlar öğretmen olarak günlük işlerinizde attığınız adımlar olacak.

Önde gelen filozof, eğitimci ve ilk pedagojik inancın yaratıcısı John Dewey'in bir inancına bakalım: Eğitim sosyal bir süreçtir ve mevcut yaşamı temsil eder.  

Bu inancın sınıfta kendini gösterebileceği pek çok eyleme geçirilebilir yol vardır:

·        Tartışmaları kolaylaştırmak için küçük grupların pod oturma düzenlemeleri oluşturma.

·        Ortak ve grup çalışması için sık sık fırsatlar planlamak.

·        Öğrencilerin, okul topluluklarına ve dünyalarına değer katmak için müfredatı özgün yollarla kullandıkları proje tabanlı öğrenmeyi birleştirmek.

·        Öğrencilerin fikirlerini açıkça ifade ettikleri ve akranlarının bakış açılarından öğrendikleri Sokratik seminerleri kolaylaştırmak.

·        Dünyaya çıkmak ve dünyayı sınıfa getirmek için sık sık fırsatlar yaratmak.

Bunlar, sınıftaki sosyal süreci düzenli olarak onurlandırmanın ve öğrencilerin öğrendikleri ile dünyadaki özgün uygulamaları arasında bağlantı kurmanın yollarına sadece birkaç örnek. İnancınız hiçbir şekilde Dewey'inki kadar kapsamlı olmak zorunda değil, ancak eğitim inançlarınızı yazıya dökmek, yeni bir eğitimci olarak vermeniz gereken birçok kararda size rehberlik edecek.

Öğretim misyon beyanınızı ve eylem listenizi sık sık göreceğiniz bir yere yerleştirin. Bu, bir eğitimci olarak değerlerinizi en başından yaşamanızı ve bu önemli değerleri günlük ders planlarınıza dahil etmenizi sağlayacak.

Öğretim için pratik tavsiye

Sınıftaki ilk yıllarınızda, öğretmen arkadaşlarınızın bilgisinden yararlanmak ve büyük ve küçük tüm görevler için sistemler kurmak son derece yardımcı olacak.

Hazırlık zamanınızı harcamanın en değerli yolu işbirlikçi planlama oturumları. Meslektaşlarınızla bağlantı kurmanın, bir eğitimci olarak ilk yıllardaki başarınız üzerinde büyük bir etkisi olacak. 

Mümkün olduğu kadar not ekibinizle plan yapın: Sık işbirliği, kendi sınıfınızda deneyebileceğiniz stratejiler için fikirleri ateşleyecek.

Notunuzu daha önce öğretmiş öğretmenleri arayın (şu anda öğretmiyor olsalar bile): Belirli bir ünite veya konu için kullanabileceğiniz herhangi bir tavsiyeleri veya önceden oluşturulmuş materyalleri olup olmadığını sorun.

Öğrettiğiniz öğrenciler için öğrenmenin ilerlemesini anlayın: Üçüncü sınıfa ders veriyorsanız, öğrencilerinizin sahip olması gereken temeli ve öğrenme yörüngelerinde bir sonraki adımı anlamak için ikinci ve dördüncü sınıflardaki öğretmenlerle görüşün.

Eğitimciler olarak, gününüzün çoğu, planlama ve hazırlık için ayrılan çok küçük zaman dilimleri ile öğrencilerin ilgisini çekmeyi içerir. Zamanınızı oldukça verimli kullanmak, yapılacaklar listenizdeki önemli görevleri kontrol etmekle stresli gece planlama ve notlandırma için işinizi düzenli olarak eve götürmek arasındaki fark anlamına gelebilir. 

Kendinizi yolunda tutmak için bu sonraki ipuçları oldukça basit, hatta kolay.

Günün sonunda sıranızı ve sınıfınızı düzenlemek için 10 dakika ayırın: Sabah mesajınızı veya hedefinizi tahtaya kurun ve bir sonraki günün etkinlikleri için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri çekin. Bu, okuldaki ilk birkaç dakikanızın öğrencilerinizi ağırlamakla ve çılgınca hazırlık yapmakla geçmemenizi sağlayacaktır.

Görünüşte basit görevler için sistemler kurun: Örneğin, masanızda malzemeleri bırakabileceğiniz bir fotokopi sepetine sahip olmak ve malzemeleri kopyalamak için belirli bir zaman belirlemek, fotokopi makinesine sık sık zaman kaybettiren yolculukları azaltacak.

Öğrenci değerlendirmesi için bir protokol geliştirmek bunaltıcı bir görev gibi görünebilir, ancak günlük rutininizde basit bir değerlendirme planı oluşturmak, öğrencilerin ihtiyaçlarına son derece duyarlı olmanızı sağlayacak.

Öğrettiğiniz her dersi hızla değerlendirin: Nelerin iyi çalıştığını, nelerin planlandığı gibi gitmediğini ve nelerin daha iyi hale getirebileceğini düşünün. Gelecekteki derslerde ince ayar yapma esnekliğine izin verin. Ek olarak, öğrencilerinizin belirli bir dersi nasıl algıladıklarını görmek için çıkış biletleri toplamayı deneyin.

Gayri resmi konferansları düzenli olarak dahil edin: Öğrencilerin bir ünitede ustalaşmasını beklediğiniz strateji ve becerileri tahmin eden tek sayfalık bir belge oluşturun. Bu sayfada öğrencilerle buluşurken notlar alabilirsiniz. Sadece evrak işlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerle yaptığınız toplantılara odaklanmanızı ve en alakalı geri bildirimi vermenizi sağlar.

Öğrencilerin kendi sınavlarına not vermesini sağlayın: Bu, öğrencilerin kendi anlayışlarını değerlendirme yeteneklerini güçlendirmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda verimlidir ve öğrencileri güçlendirerek sınavınıza daha fazla değer katar. Öz değerlendirme, öğrencilere öğretilmesi gereken bir beceridir, ancak uygulamaya koymanın yanı sıra net, öğrenci dostu değerlendirme listeleri ve kontrol listeleri oluşturma hem size hem de öğrencilerinize fayda sağlayacak.

 Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/new-teachers-how-start-your-first-year-confidence