Snf ynetimi stratejileri

Başarılı sınıf yönetimi, bir avuç temel stratejiye ve çok sayıda hızlı müdahaleye dayanır. Minneapolis'te 7. ve 12. sınıflara İngilizce öğretmeye başladığım yıl, Prince, kentsel yıkımla ilgili “Sign o' the Times” şarkısını çıkardı. Bu şarkı, çoğu yoksulluk içinde yaşayan ve bana hergün meydan okuyan öğrencilerimin yaşamları için uygun bir müzikal fondu. O yıl ayrıca bana bir taş, iki sandalye, bir Rambo bıçağı, yedinci sınıf bir kızın zayıf iğnesi ve düzinelerce yaratıcı küfürle saldırıya uğrama fırsatı verdi. Neyse ki, başarılı sınıf yönetiminin birkaç büyük stratejiyi ve çok sayıda küçük stratejiyi bilinçli bir şekilde yürütmeye bağlı olduğunu öğrendiğimde sınıf düzeni düzeldi.

 Sınıf yönetiminin temel ilkeleri

1. Hipnozun ilk adımını takip edin: Bir hipnotistin ilk indüksiyon tekniği genellikle denekleri halihazırda yapmakta oldukları bir şeye odaklanmaya yönlendirmeyi içerir. “Gözlerinin yorulduğunu hisset” iyi bir açılıştır, çünkü herkesin gözleri her zaman yorgun hisseder ama birileri işaret edene kadar bunu fark etmeyiz.

Öğretmenler, hipnotizmacılar gibi öğrencilerden çoğu kişinin zaten yapmakta olduğu bir şeyi yapmalarını isteyerek, ardından yüzde 100 uyum bekleyerek ve nihayet başka bir direktif yayınlayarak vb. bir dizi istekte bulunabilirler. "Beni bırak" ve "Konuşmayı kes, arkanı dön, 237. sayfaya dön, bir kurşun kalem çıkar ve kağıdına 'Jeoloji Çerçevesi' ile başla" demek yerine, uymayı bekle.

2. Sonuçlarınızı olabildiğince az tutun: Bir kural çiğnendiğinde, mümkün olan en küçük sonucu atayın ve bunun işe yarayıp yaramadığını görün. Büyük sonuçları çok hızlı tüketmeyin.

3. Uygun müfredat bir sınıf yönetimi stratejisidir: Bazı öğrenciler için arkadan konuşmak için odadan atılmak, akranlarının önünde aptal görünmekten daha düşük bir sosyal maliyete sahip. Uygun şekilde zor iş atamak (ki bu genellikle farklılaşmak anlamına gelir) bu riski ortadan kaldırır.

4. Prova geçişleri: Çoğu kesinti, zil çalmadan önce ve etkinlikler arasında meydana gelir. "Sessiz 30", tüm öğrencilere masalarını toplamaları ve yarım dakika içinde sessizce oturmaları için işaretimdi. 30 geçiş başarıyla tamamlandıktan sonra bir sınıf ödülü oluştu. Çocuklarım, rutine tanık olan ziyaretçilerin şaşkınlık içinde çenelerini düşürmesine bayıldı.

5. Sorunları önceden tahmin edin ve yaratıcı olun: Bir yılın başında orta sınıf öğrencilerim bin İskoç savaşçı gibi sınıfa girerlerdi. Sorunu çözmek için çocuklarımdan sol kolları duvara dayalı ve önlerindeki kişiyle aralarında bir fit boşluk kalacak şekilde kapımın dışında sınıf için sıraya girmelerini istedim.

Sınıfa girmek için her çocuğun ya içerikle ilgili bir soruyu ya da "Aquaman ile savaşmak için ne tür bir silah kullanırdınız?" gibi rastgele bir soruyu yanıtlaması gerekiyordu. Sorular hattı eğlendirdi. Cevap verdikten sonra öğrencilerden ay ışığı kadar sessiz bir yere oturmaları ve tahtadaki talimatları takip etmeleri istendi. Konuşan veya protokolün herhangi bir bölümünü ihlal eden öğrenciler hattın arkasına gönderildi.

6. Eve olumlu telefon görüşmeleri yapın ve mektuplar gönderin: Her öğrencinin velisine eve olumlu bir not gönderirdim ve buzdolabına yerleştirilmesini teşvik etmek için bir mıknatıs (100 maliyeti yaklaşık 9,00 $) eklerdim. Ayrıca ücretsiz sesli mesaj bıraktım. Bu şekilde, ebeveynler ve çocuklar beni bir müttefik olarak gördüler.

Sınıf yönetimini destekleyen hızlı müdahaleler

1. Öğrencilere davranmanın ne kadar önemli olduğunu gösterin: Zor derslerin sonunda, her gün biri akademik çaba için diğeri iyi davranış için olmak üzere iki piyango bileti verirdim. Çocuklar biletlerin üzerine isimlerini yazdıktan sonra onları bir kavanoza attılar. Cuma günü rastgele iki öğrenci ismi çizdim ikisi de şekerleme aldı.

2. Asla tüm sınıfı cezalandırmayın: Tüm sınıfın yanlış davrandığını hissetseniz bile, her zaman yönergeleri takip eden bazı çocuklar vardır. Sınıfı bir grup olarak cezalandırmak, yalnızca daha fazla direnişi kışkırtır.

3. İçerikle ilgili beklenti oluşturun: Dersin başında, "Bugünün ilerleyen saatlerinde size şunu söyleyeceğim...

·        Kolera nasıl tedavi edilir?” 

·        Çoğu süper dehanın ortak noktası ne?

·      Star Wars'daki X-Wing savaşçıları Newton fiziğini nasıl ihlal ediyor? Amaç, yanlış davranışlar yerine öğrencilerin gündeminize ilgi duymasını sağlamaktır."

4. Sesi değiştirin: Agresif şikayetçilerden oluşan bir sınıfı kesmek için CD çalarımda Katrina ve Dalgalar'a işaret ettim. İlk homurdanma şikayeti geldiğinde avucumu kaldırdım ve “ Güneş ışığında yürüyorum, woooah / Ve iyi hissetmiyor musun! " Herkes güldü. Ben tekrar oynat tuşuna basana kadar başka bir çocuk sızlanmaya başladı. Daha büyük kahkahalar oldu. Bundan sonra, şikayetler nadiren ortaya çıktı.

5. Takdir edilecek şeyler bulun: Çatışmaya hazır bir şekilde başlamak yerine, kendinizi sevindirecek şeyler arayın. Serena'nın Detroit hip-hop'u hakkında her şeyi bilmesi ya da Intelligentsia Coffee termosunuzun dörtte üçü dolu.

6. Coşkunuzu artırın: Yüzde 20 daha hevesli olmanın dezavantajı yoktur.

7. Sözlerinizi kullanın: Öğrenciler bazen bariz olanı kaçırırlar. “Bu ders öğrettiğim için beni mutlu ediyor” deyin.

8. Şaka yapmayın: Öğrencilere duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamaları için asla ipucu vermemek, önemli bir yetişkin sınırıdır ve hayatın paradokslarından biri, hayran olunmayı asla saplantı haline getirmeyen insanların genellikle hayranlığın alıcıları olmasıdır.

9. Affet: Öğrenciler Katie Riley'nin dokuzuncu sınıf İngilizce sınıfından atıldığında, onlara her zaman her şeyin affedildiğini ve ertesi günün yeni bir başlangıç ​​olacağını söyler. Bir öğrenci bir suç işlediğinde, Bayan Riley'i mahkeme salonunun galerisinde otururken görür. Tüm bilmesi gereken bu.

10. Öğrencilere seçenekler sunun: “Bu ödevi sınıfta mı yoksa eve götüren bir sınav olarak mı yapmak istersiniz?” “Bu proje grup çalışması mı yoksa bağımsız çalışma mı olmalı?” Seçim, öğrencilerin katılımını artırır.

11. Rutinler oluşturun: Kaotik bir sınıfınız varsa, işleri tahmin edilebilir tutun. Ayrıca günün programını yayınlayın.

12. İşler ters gittiğinde gerçeği söyleyinÖğrencilerin kafası karışmış ve kaybolmuşsa, fırçalamayın ve bir öğrenciyi sınıftan gönderdiğinizde, "Bu beni üzüyor ve sinirlendiriyor, ama hadi beynimizi tekrar üçüncü matematik problemine odaklayalım" deyin.

Kaynakça: https://www.edutopia.org/blog/big-and-small-classroom-management-strategies-todd-finley