retmenler evrim iinde gnlll reniyor ve retiyor

Sosyal girişim olan SosyalBen Akademi, Türkiye’deki gönüllülük oranını arttırabilmek ve daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için kurumsal firmalara, eğitim kurumlarına ve yurt dışındaki üniversitelere hazırlanan bireysel öğrencilere sosyal sorumluluk proje danışmanlığı hizmeti veriyor.


SosyalBen tarafından verilen danışmanlıkla öncelikli olarak bireylerin gönüllülük faaliyetlerine katılımının yaygınlaştırılması amaçlıyor ve bu kapsamda bireylerin ve kurumların sosyal sorumluluk saatlerini en aktif, verimli ve yaratıcı şekilde geçirmeleri için kişiye ve kuruma özel sosyal sorumluluk programı hazırlıyor.


Eğitim kurumları için sosyal sorumluluk danışmanlığı

Danışmanlık programıyla anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise grubu için ayrı ayrı hazırlanmış olan teori müfredatı doğrultusunda öğrencilerin sosyal sorumluluk kavramı ve bileşenlerini sağlam temeller üzerine inşa etmesi hedefleyen SosyalBen danışmalık vereceği okulla gerçekleştirdiği tanışma toplantısında eğitim kurumunun ve öğrencilerinin ihtiyaçlarını belirleyerek dönemlik ve/veya yıllık müfredat oluşturuyor ve daha sonrasında dönem içerisinde teoriler ile desteklenerek gerçekleştirilecek proje uygulamaları sayesinde öğrenciler sosyal sorumluluk çalışmalarını deneyimleyerek öğrenme fırsatı elde edecekler. 

Eğitim kurumlarında öğrencilerle yürütülen çalışmaların yanı sıra kurum bünyesinde sürdürülebilirliği sağlamak adına Eğitmen Eğitimi programı oluşturularak öğretmenler için hazırlanan Eğitmen Eğitimi Programı ile  öğretmenlerin sosyal sorumluluk alanında yeterli donanıma sahip olmaları ve aktif olarak öğrencilerin proje ihtiyaçlarına cevap verebilmelerini hedefliyorlar. 

 


Bireysel öğrenciler için sosyal sorumluluk danışmanlığı

Bireysel olarak sosyal sorumluluk projesi geliştirmek isteyen öğrencinin uzman danışmanlar tarafından hazırlanan müfredat doğrultusunda verilen 12 saat teori eğitimiyle öğrenci proje üretmeye, gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Öğrencinin aktif katılımıyla teoride öğrenilenlerin hayata geçirilmesi için uygulamalı etkinlikler, planlamalar yapılıyor ve öğrencinin ilgi, yetenekleri dikkate alınarak hazırlanan taslak taslak program detaylandırılarak uygulamaya hazır hale getiriliyor.  

Sosyal sorumluluk olgusu günümüzde akademi ve kariyer başarılarını oldukça etkileyen bir faktör ve iş, üniversite başvuru süreçlerini büyük ölçüde etkiliyor; kurumların fark yaratabilmesinde etken rol oynuyor. Bu yüzden danışmanlık sürecinin sonunda her öğrenci ve kurumun kendine özel Sosyal Sorumluluk CV’si oluşturuluyor.


SoyalBen Akademi Link: http://www.sosyalbenakademi.com/

SosyalBen Vakfı’nın yaptığı çalışmaları daha yakından inceleyebilmek için www.sosyalben.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.