Trkiye zel Okullar Dernei LGS ve YKS in zel Deneme Snavlar Organize Ediyor

Türkiye Özel Okullar Derneği LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilere yönelik nitelikli ve gerçek sınav standardında deneme sınavları uygulayacak. Bu sınavlara TÖZOK’un yüzlerce üyesi dahil, tüm özel okullar ve devlet okulları katılabilecek. Toplamda yapılacak 4 farklı sınava bir milyondan fazla öğrencinin katılması hedefleniyor.

Türkiye Özel Okullar Derneği, Türk eğitim sisteminin daha iyi noktalara ulaşması adına yıl içerisinde organize ettiği bölge toplantılar, sempozyumlar, webinarlar, uluslararası organizasyonlar, yarışmalar vb. gibi birçok projeyle eğitime en çok katkı sunan STK’lardan biri olmaya devam ediyor. Tüm bu çalışmaları yaparken üyelerinden gelen talepler ve fikirlerle de yeni projeler geliştiriyor.

Özellikle son dönemde LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilere yönelik nitelikli ve özgün bir sınav uygulanması konusunda gelen talepler üzerine, Türkiye’de bu tür sınavları en güvenilir şekilde uygulamış ve bu konuda en fazla bilgiye sahip kurumlardan biri olan Türkiye Özel Okullar Derneği, 2022-2023 eğitim öğretim dönemi sürecinde iki LGS, iki de YKS olmak üzere toplamda dört Türkiye Özel Okullar Deneme Sınavı organize edeceğini açıkladı.

Türkiye’nin önemli üniversiteleri ve akademisyenleri ve Türkiye Özel Okullar Derneği üyesi okulların öğretmenlerinden oluşan Sınav Bilim Kurulu sınavın planlamalarını uzun süredir sürdürüyor. Soruların konu dağılımı ve zorluk derecesi MEB ve ÖSYM’nin sınavlarda uyguladığı standartlar dikkate alınarak hazırlanan bu deneme sınavları ile öğrenciler; özgün, ölçme düzeyi yüksek, güvenilir ve gerçek sınav standardında deneme sınavlarına girebilecekler ve kendilerini TÖZOK’un yüzlerce üyesi de dahil on binlerce öğrencinin içerisinde değerlendirme fırsatı bulacaklar.

Sınavların cevap anahtarları ve videolu çözümleri, sınavlar uygulandıktan sonra Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Youtube kanalında yayınlanacak ve sınav sonuçları sınavların uygulandıkları tarihten en geç 5 gün içinde yine derneğin web sitesi üzerinden “Sınav Bilim Kurulu” tarafından detaylı analizlerle yayınlanacak.

Sınav tarihleri ise şu şekilde: LGS sınavları 8-9 Aralık 2022 ve 9-10 Mart 2023, YKS sınavları ise 16-17-18-19 Aralık 2022 ve 24-25-26-27 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Sınavlara bireysel başvuru alınmayacak ve sadece eğitim kurumları başvurabilecek.

Detaylı bilgi için https://www.tozok.org.tr  ve https://www.ozelokullardenemesinavi.com.tr web sitelerini inceleyebilirsiniz.