Okuyucu Nasl Yetitirilir

Çocuklarınıza okuma sevgisi aşılamak için asla erken değil. İşte iyi okuma alışkanlıkları oluşturmak için yaşa göre kılavuzumuz.

Tüm çocuklar, özellikle onlar için zorsa, baştan beri okumayı sevmeyecek. Ama panik yapmayın. Spor istatistikleri, filmler veya masa oyunları gibi çocuğunuzun ilgilendiği bir şey bulmaya çalışın ve bu aktivitelere okumayı dahil edin. Diğer çocukların hangi kitapları okumaktan hoşlandığını öğrenmek için bir kütüphaneciyle veya çocuğunuzun arkadaşlarının ebeveynleriyle konuşun.  Sesli kitapları da deneyin okumak için bir "geçit" görevi görebilirler.

Görme problemlerini ortadan kaldırmak için gözlerini kontrol ettirin ve herhangi bir özel sorun olup olmadığını görmek için öğretmenleriyle bir konuşma planlayınÇocuğunuz, öğrenme güçlüğü olup olmadığını belirlemek için bir değerlendirmeden yararlanabilir. Son olarak, okumayı eğlenceli bir deneyim haline getirmeye çalışın. Toronto Halk Kütüphanesi çocuk programları yöneticisi Diane Banks “Okumak asla bir ceza olmamalı”diyor. 

  Bebekler ve küçük çocuklarla okumak

Esnek ol

Asla bebeğinizi veya yürümeye başlayan çocuğunuzu bütün bir hikaye boyunca oturmaya zorlamayın. Bunun yerine, yapmak istedikleri buysa, kitapları tutmalarına ve onlarla oynamalarına izin verin. (İpucu: Tahta kitaplar harikadır çünkü çarpılmaya ve çiğnenmeye dayanabilirler.) Kelime dağarcığı oluşturmaya başlamak için kitaplarda "köpek" veya "bebek" gibi tanıdık yerleri veya şeyleri işaret edebilirsiniz.

Söyle

Şarkı söyleyen veya kafiyeli hikayeler dikkatlerini çekecek ve aynı zamanda kelimelerdeki daha küçük sesleri ayırt etmeye başlamalarına yardımcı olacaktır. Shaw, bebeklerin okumaya başladıkları bir yaşa gelmeden çok önce birçok farklı kelime ve konuşma sesi duymaları gerektiğini söylüyor.

Kütüphaneye Gidin 

Bebekler ve küçük çocuklarla okumak için hangi programlara sahip olduklarını görmek için yerel kütüphanenize bakın. Birçoğu yeni şarkılar öğrenebileceğiniz ve diğer ebeveynlerle tanışabileceğiniz hikaye zamanı, müzik grupları veya haftalık ebeveyn toplantıları sunar.

Okul Öncesi Çocuklarla Okuma

Hikaye hakkında konuşun    

Okumanın önemli bir parçası anlamadır; hikayede neler olup bittiğini anlamak ve bundan sonra ne olacağına dair tahminlerde bulunmaya başlamak. Yeni bir kitap aldığınızda, çocuğunuzla birlikte kapağa ve resimlere bakın ve ne hakkında olabileceği hakkında konuşun. Ya da bir kitabı okuduktan sonra, olay örgüsü hakkında veya öykünün neyi sevdikleriyle ilgili sorular sorun.

Hareket halindeyken bir kitap alın 

Çocuklarınıza okumanın her zaman ve her yerde yapılabileceğini gösterin. Kapının yanında kitaplarla dolu bir çanta bulundurun (çocuğunuzun sıkılmaması için onları sık sık değiştirdiğinizden emin olun) ve evden ne zaman çıkarsanız yanınızda götürün, diyor eski öğretmen olan Barbara Lepp. bağımsız eğitim danışmanı ve Uluslararası Okuryazarlık Derneği Manitoba il koordinatörü, Carman, Man. "bir restoranda, doktorun muayenehanesinde veya büyük bir kardeşin spor maçında okuyun" diyor.

 Çoğunuza bir kütüphane kartı alın 

Çoğu kütüphanede çocuklar doğar doğmaz kendi kartlarını alabilirler. Bankalar bunu teşvik ediyor ancak dört veya beş yaşlarında bir tane almanın tatlı nokta olduğunu söylüyor, çünkü o yaşta bir şeyin üyesi olmanın ne demek olduğunu biliyorlar ve bu konuda heyecanlanabiliyorlar. Kütüphanedeyken, çocuğunuzun raflardaki kitapları keşfetmesine ve ilgisini çeken birkaçını eve götürmesine izin verin. Yazar buluşmaları veya el sanatları ve diğer etkinlikler gibi kütüphanenin düzenlediği yaklaşan etkinliklere mutlaka göz atın.

Okul Çağındaki Çocuklarla Okuma

 Hikaye zamanı geleneğini canlı tutun 

Ebeveynlerin çocukları okumayı öğrenmeye başladıktan sonra yaptığı en büyük hatalardan biri, onlara yüksek sesle okumayı bırakmaktır. Çocuklarınızın kendi okuma seviyesinin üzerinde bir şey seçerek anlama becerileri geliştirin, böylece hikayeler ilgi çekici kalır ve kelime dağarcığına yeni kelimeler eklemeye devam edebilirler.

Rol model ol 

Çocuklar ne yaptığınızı izliyor, bu yüzden arada bir kitap veya dergi aldığınızı görmelerini sağlayın. Banks, telefonunuzda veya tabletinizde okuyorsanız, onlara ne okuduğunuzu ve neden ilgilendiğinizi söyleyin, diyor. Onlarla beğendiğiniz kitaplar, kitap kulübünüzün neler tartıştığı veya o günün erken saatlerinde baktığınız bir makaleden öğrendikleriniz hakkında konuşun.

İlgi alanlarından yararlanın 

Okumanın bölüm kitaplarının ötesine geçtiğini unutmayınShaw, grafik romanlar , çizgi romanlar, spor istatistikleri, Pokémon kartlarındaki bilgiler, okumanın hepsi bu diyor. Lepp de aynı fikirde: "Çocuğunuzun sahip olduğu çıkarları göz ardı etmeyin, onu kitaplara yönlendirecekler." Çocuğunuz filmleri seviyorsa, film eleştirilerini birlikte okuyun. Ya da bir hikayenin hem kitabı hem de film versiyonu varsa, önce kitabı okuyun ve ardından filmi birlikte izleyin ve farklılıkları tartışın. Çocuklarınızın arkadaşlarının ne okuduğunu öğrenin ve onları da okumalarını önerin veya bir kitap kulübü düzenleyin.

Stanley'nin evinde Caedance açgözlü bir okuyucu: O ve arkadaşlarının ayda bir kez ne okuduklarını tartışmak için buluştukları bir kitap kulübü bile var. Ronin, ilk tercihi olmasa da iyi bir okuyucu. Stanley, "Hayvanlar ve gerçekler hakkındaki kitapları seviyor, bu yüzden bunu teşvik ediyorum" diyor. Yine de, ona yüksek sesle okumaya devam ederek okuma aşkı aşıladığından emin. Stanley, "Okumanın zevk için olabileceği bir dünyaya davet ediyor" diyor. 

 Kaynakça: https://www.todaysparent.com/family/reading-to-kids/