İlhan Sevin

Zor bir dönemden geçiyoruz. Bir ay öncesindeki hayatımızı şimdiden özledik.

Elbette bugünler de geçecektir. Mümkün olduğunca hekimlerin uyarılarına uymaya çalışalım.

Günlük yaşam büyük ölçüde durmuş durumda. 16 Mart itibariyle okullar tatil edildi. Yirmi milyon öğrenci ve bir milyon eğitimci için de yeni bir süreç başlamış oldu. Beklenmedik bu durumda topyekûn eğitim sistemi de hazırlıksız yakalandı.

Açıköğretim sisteminde yılladır aktif kullanılan uzaktan eğitim yöntemleri, Corona virüsü nedeniyle evde kalan öğrenciler ve öğretmenler için daha da önem kazanrak ihtiyaç haline geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Fatih Projesi kapsamında geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı, (EBA) yıllar öncesinde hayata geçirilen bir proje olmasına rağmen birçok kişinin EBA’dan haberi yoktu. Ancak şimdilerde hayatımızın bir parçası oldu. Özel okullar da uzaktan eğitim yöntemleri ile ayrıca öğrencilerine hizmet vermeye çalışıyor.

Tabi Corona ile başlayan uzaktan eğitim macerası bir şekilde devam ediyor.  Biraz da “kervan yolda dizilir” misali tüm uzaktan eğitim mecraları zamanla edinilen deneyim ile daha geliştirilecektir.

Bu süreçte başta anne babaların ve öğrencilerin sakin olmalarında yarar var. Daha ilk haftadan Bakanlıktan ve okullarından mükemmel bir uzaktan ve online eğitim beklentisi içinde olmamaları gerekirdi( baştan söylemiştim olağanüstü bir durum söz konusu). Teknolojik alt yapınız mükemmel olsa bile içerik üretmek kolay olamayabiliyor. Ama maalesef bu yöndeki beklenti, yaşanan sağlık problemlerinin önüne geçebiliyor.

Ara sınıflarda okuyan sınav yılında olmayan öğrenciler için kaybedilecek bir durum söz konusu değil. Çünkü hayat normale döndüğü zaman yoğun telafi eğitimiyle öğrenim kayıpları giderilecektir.

8.sınıflar ile 12.Sınıf öğrencileri içinse Milli Eğitim Bakanlığı’nın konu kapsamını öğrencilerin lehine olan olması yönünde attığı adımı olumlu karşılıyorum. 2020 LGS’ye katılacak 8.sınıflar için sadece ilk dönem konularından sorumlu olmaları ile 2020 YKS’ye katılacak adayların, 9.,10.,11., sınıf müfredatının tamamı ile 12.sınıf ilk dönem müfredatından sorumlu olmaları (yüz yüze eğitim dışındaki konulardan muaf olmaları) doğru olmuştur.

8.sınıf LGS konu kapsamı dar olduğu için sınav takviminde bir değişikliğe en azından şimdilik gerek duyulmadı. Ancak sınav müfredatı daha geniş olan YKS adaylarının yüz yüze eğitim için zaman kazanmaları adına YKS tarihi 15-16 Haziran 2020’den 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Hayat bundan sonra Corona öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılacak gibi. Corona sonrasında birçok şeyde olduğu gibi eğitim dünyasında da kaçınılmaz değişimler olacak gibi. Birçok iş kolunun, üretmek, çözüm bulmak için nasıl  ki kocaman plazalara iş merkezlerine gereksinim olmadan evde tablet, bilgisayar, telefon ve internet ile de yürütülebileceğini gördüysek aynı şekilde eğitimin de sadece dört duvar arasında yapılmadığının gerçeği ortaya çıktı. Bakalım, önümüzdeki süreçte hayatımızda daha neler değişecek. Sağlıcakla kalın.

İlhan SEVİN

Eğitim Uzmanı