Yeşim Kirman

THE (Times Higher Education), her yıl dünya üzerindeki en iyi 1000 civarındaki üniversiteyi "Dünya Üniversiteleri Sıralaması" adı altında listelemektedir. Araştırma odaklı üniversiteleri değerlendiren, global ölçekli tek üniversite performans listesi olan THE, üniversiteleri öğretim, araştırma, atıf, uluslararası görünüm ve endüstri geliri açılarından değerlendirir. Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan veriler ve karşılaştırma araçları dünyanın en prestijli üniversitelerinin stratejik amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

Sıralamaların hesaplanması profesyonel bağımsız denetim firması olan PwC tarafından denetlenen listenin göstergeleri şunlardır:

 

Her yıl Eylül ayında yayınlanan listede bu yıl 1258 üniversite yer aldı. Listede en yüksek puana sahip en iyi 10 üniversite ise şöyle sıralandı:

Bu önemli listeye bu yıl Türkiye`den 23 üniversite girmeye hak kazandı. Listeyi incelediğimizde 7 tanesinin vakıf, 16 tanesinin devlet üniversitesi olduğunu görüyoruz. Sabancı ve Koç Üniversitelerinin ilk 500`de yer aldığı listeye, Bahçeşehir ve Çukurova Üniversitelerinin bu yıl ilk defa girdiğini, 2016 yılından  beri listede olan Yıldız Teknik Üniversite`sinin ise bu yıl listede yer almadığını görüyoruz.

Türk üniversitelerinin sıralamalarının son dört yılını incelediğimizde ilk sıralardaki üniversitelerin çok fazla değişmediğini görüyoruz. Sabancı, Koç, Bilkent ve Boğaziçi Üniversiteleri son 4 yıldır, her sene ilk 600 de yer alıyor. Sabancı Üniversitesi hariç diğer üç üniversitenin yıllar içinde sıralamalarda küçük bir oranda da olsa geriye düştüğünü görüyoruz. Listedeki diğer üniversitelerde ise durum şu şekilde:  Hacettepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin 2019 verilerini bir önceki yılla kıyasladığımızda, sıralamasını yükselttiğini, diğer üniversitelerin sıralamalarını koruduğunu yada küçük oranlarda geriye düştüğünü görüyoruz.  

Endüstri 4.0`ı konuşuyorken, ne kadar hazır olup olmadığımızı tartışıyorken üniversitelerimizin dünyadaki yeri üzerine de kafa yormak faydalı olacaktır. Üniversitelerimizin araştırmada, bilim üretmede, üretilen bilimin sanayiye ve topluma geri dönüşünde dünya ile kıyaslandığında nerede olduğunu görmek gerek. Bu listeye girebilmiş sayılı üniversitelerimizin bile toplam puanları listenin ilk sıralarında yer alan üniversitelerle kıyaslandığında oldukça düşükken, listede yer almayanların durumunu tahmin etmek zor değil. Bu açıdan üniversitelerimizin verdiği eğitim kalitesinin de acilen masaya yatırılması ve düzeltilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Oldukça genç nüfusa sahip ülkemizde, gençlerimizin küresel dünyada rekabet edebilecek şekilde yetişebilmesi için sadece üniversite mezunu olmalarını sağlamanın yetmediğini kabul edip, uluslararası standartlarda nitelikli üniversitelerden mezun olmalarını sağlamalıyız.

 

Yeşim Kirman

Eğitim Uzmanı

Twitter: @yesimykirman

 

Kaynak: Times Higher Education