Mehmet Arslan

LGS 2022’NİN ARDINDAN

30 Haziran itibariyle LGS sonuçları belli oldu. Aslında beklenildiği üzere geçen seneye göre daha kolay bir sınav geçirdiğimiz için puanlar öğrencilerimizi tatmin etse de, yüzdelik dilimler pek tatmin etmemiş gibi görünüyor. Bu beklenilen bir durumdu. Ama hep söylediğimiz bir şey var: 'ASLOLAN PUANLAR DEĞİL YÜZDELİK DİLİMLERDİR.'

Neden yüzdelik dilim önemli? Çünkü puanlar her sene sınavların kolaylık/zorluk derecesine göre değişir. Kolaysa yükselir, zor ise düşüş gösterir. O yüzden tercihlerde puanlar üzerinden gitmek asla sağlıklı olmaz. Peki, Yüzdelik dilim üzerinden gitmek ne kadar sağlıklı? Çok teknik veriye girmeden şunu söyleyebiliriz ki, son 2 yılın hem sınava giren öğrenci sayısında hem de okul kontenjanlarında ciddi bir değişim yoksa rahatlıkla yüzdelik dilimler üzerinden tercihlerimizi yapabiliriz. 2021 ve 2022 yıllarında yapılan LGS’ler için de bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tercihler 4 – 20 Temmuz tarihleri arasında E-okul sistemi üzerinden yapılacak. Öncelikli olarak Yerel Yerleştirme tercihlerimizi yapmak zorundayız. Neden? Çünkü MEB, öğrencilerin açıkta kalmaması için öncelikle Yerel Yerleştirme için sistemini açıyor. Buradan en fazla 5 okul ( bir okul türünden en fazla 3 okul olmak kaydıyla) tercihlerimizi yaptıktan sonra, Merkezi Yerleştirme tercihleri sisteme açılıyor. Türkiye’nin her yerinden en fazla 10 olmak kaydıyla tercihlerimizi yapacağız.

Peki tercihlerimizi nasıl ve neye göre yapacağız? Bir örnek üzerinden gidelim. Yüzdelik dilimimiz % 5 olsun. % 3-8 dilim aralığından oluşan bir liste yapabiliriz. Ve aralıktaki tüm okullar kesinlikle istediğimiz ve gideceğimiz okullar olmalı. Sırf yüzdelik dilimimiz tutuyor diye evimizden çok uzaklardaki bir okulu tercih etmemizin hiçbir anlamı yok ve bu listeyi daha sonra isteğimize göre sıralayalım. Puanlara bakmaksızın, yüzdelik dilime bakmaksızın tamamen isteğe göre sıralanmalı.

“İyi bir lise, iyi bir geleceğin habercisidir.” derler. Mutlak doğru bulmasam da doğruluk payı elbette vardır. Ama çocuklarımızın gideceği elbet bir lise var. Sadece bu okulun adını bilmiyoruz, hepsi bu. Hayatımızın merkezine bu sınavı koymak ve iyi bir geleceğin en büyük adımı olarak bu sınavı görmek çok doğru değil. Bu süreçten hem anne-babalar olarak hem de çocuklar olarak her anlamda çıkartacağımız dersler olduğunu düşünüyorum. Bu derslerin farkında olursak yarınlar için çok daha umutlu ve mutlu olabiliriz.

Sevgiyle kalın.