Kanada'da Değişim Öğrencisi Olmak

Değişim programı ile dünyanın bambaşka yerlerinde öğrenci olan gençlerimiz yepyeni deneyimler ve kendilerinden sonraki gençlere yeni yol haritalarıyla yurda dönüyorlar... Hatta bazı gençlerimiz liseden başlayarak üniversite ve yüksek lisans eğitimleri de dahil öğrenciliklerinin önemli bir bölümünü yurtdışında geçiriyor... İşte Ali Emir de böyle öğrencilerimizden... Cesur bir kararla İstanbul`dan Kanada`ya başlayan eğitim yolculuğu önemli deneyimler içeriyor... Kendisine ait bir blogla bu deneyimleri paylaşan Ali Emir`in yazılarından birine aracılık ediyoruz sizler için... Deneyim de bilgi gibi paylaşınca çoğalıyor zira...

Ben Ali Emir Şamlıoğlu. Kanada`da lise öğrencisiyim. İkinci senemin ilk ayını doldurmuş bulunmaktayım. Geçen sene geçirdiğim ilk aydan kesinlikle daha iyiydi çünkü artık yakın arkadaşlarda edindim. Okul açılmadan önce burada özlediğim her şeyi elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Türkiye`nin sıcak havasından sonra buraya gelmek iyi geldi. Ayın başında burasıda sıcaktı ama şimdi biraz hava  serinlemeye başladı. Hala tam soğuk denemez ancak duyduklarıma göre bu kış geçen senekinden daha beter olacakmış. Geçen sene ilk zamanlarımda anlamıştım tüm kış kardan adam gibi dolaşacağımı ve öyle olmuştu. Üç, dört kat uzun kollu ve tişörtün üstüne kocaman kışlık mont giymek zorunda kalıyordum.

Özlediğim herkesi tekrar görmek bana neşe getirdi. İnsanın başka bir ülkede ailesi ve arkadaşları olması çok değişik bir duygu. İnsana ikinci bir hayatı olduğunu hatırlatıyor ve her seferinde ülkeme döndüğüm zaman sanki hayat orada duruyormuş ve sanki buradaki durmuş hayatıma devam ediyormuşum gibi hissediyorum. Garip bir duygu ama bir kere deneyimi kazandıktan sonra gerçekten de ne kadar keyifli olduğunu anlıyorum. Türkiye`de zaman bulamadığım ama burada yapabildiğim aktiviteleri her hatırladığımda heyecanlanıyordum. İçim içime sığmaz oluyordu. Arkadaşlarımla basketbol oynamayı ve vakit geçirmeyi gerçekten de özlediğimi anladım. Hayatımın bir noktasında keşke Türkiye`deki yakın arkadaşlarım ve ailem burada yaşasaydı o zaman hiç geri dönmek istemezdim diye düşünüyorum.

Okul açıldıktan sonra benimle aynı evde kalacak olan Meksikalı arkadaşımın gelmesini bekliyordum.Vizesinin geç çıkması nedeniyle biraz geç geldi ama geldiği günden beri çok iyi anlaşıyoruz. hep birde erkek kardeşim olsun diye düşünürdüm ve gerçekten de farklı anneden farklı kültürden bir kardeşim var artık . Hobilerimiz uyuşuyor ve birbirimize destek oluyoruz. Farklı ülkeden gelen bir tek o değil danışmanımızın grubunda yaklaşık 40`a yakın bizim gibi öğrenci var ve hepsinin farklı ülkelerden olması gerçekten değişik. Danışmanımızın organize ettiği ilk etkinlikte balinaları görmek için denizde açıldık. Gerçekten farklı bir deneyimdi çünkü herkes hayatında balina göremez. Amacı hem birbirimiz tanımak hemde değişik bir deneyim yaşamaktı ve gerçekten de başarılı bir gezi oldu bence. Artık farklı farklı ülkelerden bir sürü arkadaşım var diyebiliyorum.

"Türkiye`de eğitim zor ve hayatım için faydalı değildi..."

Buraya geldiğimden beri aslında Türkiye`deki eğitimin ne kadar zor ve gerçekten de gerçek hayatımızda fazla kullanacağımız şeyler olmadığını anladım. Aslında insanın istemediği bir dalda her şekilde dersleri almaya zorlanmasının o insanın beyninin kapasitesini fazla zorlamasına sebep oluyor. Buradaki eğitimde ise liseyi tamamladıktan sonra ister işe girip çalışmakla ilgili veya ilgi alanına giren meslek üzerine yönelik dersleri seçebiliyorsun. İnsanı gerçekten rahat hissettiriyor ve gerçekten insanda okula gitme isteği duyuruyor. Seni derslerin hakkında zorlayan yok ve öğretmenler arkadaşın gibi her konuda danışabileceğin kişiler haline geliyor. Bu sebepten dolayı aslında fazla zorlanmadığını anlayıp kendi sınırlarını zorlayabiliyor ve ya her türlü sporlara yönele biliyorsun.

Gerçekten de farklı bir deneyim,farklı bir kültür ve farklı bir yaşam tarzı. Kutladığımız bayramlardan farklı bayramlar var. Cadılar bayramı, Christmas gibi. Bu yılımın gerçekten geçen sene gibi heyecanlı, güzel, mutlu ve huzurlu geçeceğine inanıyorum.

Ali Emir Şamlıoğlu

Öğrencinin diğer yazılarına ulaşmak için;

http://aliemirkanada.blogspot.com.tr/search?updated-min=2015-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2016-01-01T00:00:00-08:00&max-results=7

 


 

Eklenme Tarihi: 22:02 15-02-2016