Temel ve Yer Bilimlerini tercih edenlere 12 ay burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç 2017-2018 döneminden itibaren yer bilimleri ve temel bilimler alanındaki programlara ilk üç sırada yerleşen öğrencilere, bir yıl boyunca aylık 625 lira burs verileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Tarım - Ziraat – Orman - Su Ürünleri odaklı lisans programlarımıza olan ilginin arttırılması amacıyla bu fakülteler altında yer alan programlara ilk 3 sırada yerleşen 630 öğrenciye YÖK Başkanlığınca başlatılan teşvik programı kapsamında burs verilmeye başlanmıştı. YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç son yıllarda ilginin azaldığı diğer bazı programlardan olan Temel Bilim Programlarına, yani Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik`e yönelik de teşvik edici bazı destek ve teşvik süreçlerinin iki yıl önce başlatıldığını ve gereken ilgiyi gördüğünü belirtti.

YÖK Başkanı bu sene, bu programlara ek olarak Türkiye`nin bilim hayatı için önemli iki burs programını daha başlatacağını duyurdu.

Saraç "Bu programlardan ilki yine ülkemiz için önemli ancak son yıllarda ilginin azaldığı Yer Bilimleri Programlarıdır. Halen yükseköğretim sistemimizde, 20 Maden Mühendisliği, 25 Jeoloji Mühendisliği ve 8 Jeofizik Mühendisliği programı mevcut olup bu programlarımızda kayıtlı 431 öğrencimiz bulunmaktadır. 2012 yılında bu programların dolulukalrı oranı %39-50 arasında iken 2016 yılında %52-66 arasındadır. Fakat bu durumda tarafımızca kabul edilebilen bir durum değildir. Bu programlarda ülke için Ziraat-Orman-Su Ürünleri gibi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu programların önemi ile ilişkili olarak öğrenci profilinin iyi olması önceliklerimizdendir. Bu kapsamda Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere de burs vereceğiz." dedi.

YÖK başkanı açıklamalarına şunu da ekledi; "TÜBİTAK’ın ilk 25.000 deki temel bilimler öğrencilerine burs verdiğini söylemiş idik. Ayrıca bunun yanısıra bu program mezunlarına yönelik istihdama ilişkin düzenlemelerin yapıldığını da söylemiştik. Bu teşvik ve düzenlemeler temel bilimlere olan ilgiyi arttırmış olup, doluluk oranları %25’lerden %100’e yaklaşmıştır. Bununla birlikte ilk 25.000 liginin, tıp, diş, eczacılık, hukuk gibi programların ligini gösterdiğini de hatırlamamız lazımdır."

Bu programlarda tercih edilebilirliği ve bu şekilde kaliteyi arttırmak için bu yıldan itibaren yapılacak yeni düzenlemeyle, TÜBİTAK’ın ilk 25.000 sıralamasına giren öğrencilere verdiği burslara ilaveten, devlet üniversitelerindeki Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen tüm öğrencilere YÖK bursu verecek. Bu burs devlet üniversitelerinde temel bilimler programlarına ilk 3 sırada yerleşen tüm öğrencileri kapsayacak.

2017 LYS sisteminde Tarım, Ziraat, Orman, Su Ürünleri, Yer Bilimleri ve Temel Bilimler alanlarında devlet üniversitelerimizde toplam 448 program bulunuyor. Geçen yıl başlattılan ve bu yıl da yeni başlatılacak destek projesiyle belirlenen devlet üniversitelerinin programlarına ilk üç sırada yerleşecek toplam 1344 öğrenci bu burs imkanından faydalanabilecek. Bu öğrencilere ödenecek burs miktarı ise bu akademik yıl için aylık 625 TL ve 12 ay boyunca ödenecek. Öğrencinin başkaca bir kurumdan burs alması da bu bursu engellemeyecek. 

YÖK bu teşvik ve desteklerin ülkenin bilim odaklı kalkınması için önemli bir katkı sağlayacağı görüşünde...


 

Eklenme Tarihi: 12:47 21-06-2017
YÖK Burs Temel Bilimler Yer Bilimleri