Doçentlik İçin Post-Doktora Şartı İddialarına YÖK'ten yanıt

YÖK basın müşavirliğinden alınan bilgiye göre; Son günlerde bazı medya organlarında YÖK’ün, doçentlik kadrolarına atanmak için “post-doktora” yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı, bu taslakta, doçentlik sınavından başarılı olanların da aynı üniversitede görev yapamayacağıve başka illere gönderileceği şeklinde bütünüyle gerçekdışı haberler yayınlanmasının üzerine Yükseköğretim Kurulunun böyle bir çalışması olmadığını açıkladı. 

Yapılan açıklamada , muhammen ve muhayyel bu düşünceyi de doğru bulunmadığı da eklendi.

Yükseköğretim Kurulunun uzun müddetten beri kamuoyu önünde savunduğu ve dillendirdiği görüş, üniversitede kadrosu bulunmayan doktoralı insan kaynağının da üniversitelerin araştırma merkezlerinde ve laboratuvarlarında çalışabilmelerine imkân tanınmasıdır.

Bu ise doktorasını tamamlayanlar için yeni bir istihdam kapısı olacaktır. Bu iki konunun karıştırılmasının mazeretinin cehalet bile olamayacağı aşikârdır. Haberlerde iddia edildiği gibi doçentlik için doktora sonrası 3 yıl çalışma şartı veya doçentlik unvanı alınması sonrası başka şehirde görev yapma zorunluluğu gibi bir yasal düzenleme çalışması kesinlikle bulunmamaktadır. Bu tarz hayal ürünü asılsız haberlere itibar edilmemesini kamuoyundan özellikle rica ederiz.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:40 29-03-2017
YÖK Son dakika doktora üniversite