YÖK büyükelçiler ve eğitim ataşeleriyle bir araya geldi

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, ikincisi düzenlenen "Uluslararası Çalışmalar Bilgilendirme Toplantısı"nda büyükelçiler ve eğitim ataşeleriyle bir araya geldi. Toplantıya 65 Ülkeden 17`si Büyükelçi düzeyinde 100 yabancı yetkili katıldı.

Türkiye yükseköğretim sistemindeki son gelişmeler ile mevcut duruma ilişkin bilgilendirmenin yapılması amacıyla düzenlenen toplantıya 17`si büyükelçi düzeyinde olmak üzere yaklaşık 100 yabancı yetkili katıldı. 

Toplantıda konuşan YÖK Başkanı Saraç, toplantının ana amacının ülkenin içinden geçtiği bu kritik dönemde Yükseköğretim Kurulunda uluslararası öğrenciler adına alınan kararlar olduğunu belirtti.

 

YÖK Başkanı Saraç`tan, Yabancı Ülkelerin Büyükelçilerine "Güven" Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk yükseköğretimine güvenerek ülkemize gelmiş olan yüz bin civarındaki uluslararası öğrencilerimiz en az kendi öğrencilerimiz kadar değerli olduğunu belirten Saraç, bu öğrencilerin eğitiminin hiçbir şekilde aksamaması için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye`nin kanlı bir darbe girişimini bir ay önce bastırdığını hatırlatarak, bu kalkışmanın sosyolojik ve psikolojik tahribatının yaygın ve derin olduğunu, tahribatın ülkenin bütün kurumlarınca hızla giderilmeye çalışıldığını söyledi.

Yükseköğretim Kurulu olarak aldıkları her kararda üniversitelerin özerkliği ve hukukun üstünlüğünün korunması kavramlarının çalışmalarının ana başlığını oluşturduğuna dikkati çeken Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversiteler olarak bu fırtınalı dönemin, yıllardır kat ettiğimiz yolları tahrip etmesine izin vermeyeceğiz. Bugün de yarın da, sosyal güvenlikli politikalar doğrultusunda ve hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz çoğulcu demokrasi anlayışı ile kalifiye bilgiyi öğrencilerimize en üst düzeyde sunmaya devam edeceğiz."

Saraç, 15 Temmuz gecesinde Türkiye`nin çok önemli bir dönemeçten geçtiğini hatırlatarak, atlatılan bu badirenin, Türkiye Cumhuriyetinin karşılaştığı bir beka sorunu olduğunu dile getirdi.

"Bu terörist yapıdan ülkeyi kurtarmak hepimizin görevidir"

Gizli ve sinsi bir biçimde devlet içinde ve toplumda örgütlenen bu yapının, silahlı kuvvetlerde, emniyette ve yargıda olduğu gibi eğitimde, üniversitelerde de yerleştiğini ve Türkiye Cumhuriyetine karşı durmaya cesaret edebildiğini ifade eden Saraç, "Bu terörist yapıdan ülkeyi kurtarmak hepimizin görevidir, eylemlerini sonuna kadar soruşturacağız ve üniversitelerimizde yaşamalarına izin vermeyeceğiz. Bu devlet olmanın asli görevlerinden biridir." dedi. 

Bu süreçte oluşan milli birlik ve beraberlik ortamının yeniden ivme kazanan vatanseverlik duygularının, herkesi geleceğe daha da umutla bakmaya sevk ettiğini aktaran Saraç, şöyle devam etti:

"Ülkemize bu konuda Avrupa`dan, Amerika`dan yapılan haksız eleştirileri, sağduyulu düşünce, bilim zihniyeti ve bu ülkenin özgürlükçü demokrasiden, hukuk devleti ilkesi ile yönetilmekten vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, anlatmaya çalışıyoruz.

Bu illegal silahlı yapılanmanın yükseköğretim kurumlarına sızdığını, ülke genelindeki okul ve üniversiteler ile güçlü bağlar kurduğunu söylüyoruz. Bu konudaki bildirimlerimiz yazılı olarak birer mektupla Avrupa Üniversiteler Birliği, Avrupa Birliği, Bologna Süreci Grubu gibi ilişkide olduğumuz onlarca yurt dışı kuruma iletilmiştir.

Üniversiteler olarak huzur ve güven ortamının yeniden tesisine, okutmaya eğitmeye, öğretmeye, araştırmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Şunu özellikle ifade etmek isterim ki yaşadığımız bu büyük olaylar ülkemizin hiçbir kurumunda rutin çalışma düzenini aksatmamıştır."

Bu bağlamda Türkiye`nin yükseköğretiminde hiçbir aksamaya maruz kalmadan toplantılara, seminerlere devam ettiğini vurgulayan Saraç, darbe girişiminin olduğu haftada bile üniversitelerde ve yükseköğretim kurumunda olağan toplantılar gerçekleştirildiğini anımsattı.

Bu fırtınalı sürecin üniversitelerin kurumsal yapısını zedelemesine izin vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Saraç, büyükelçiler, rektörler başta olmak üzere hocasından öğrencisine kadar liyakat, sevgi ve saygıya dayalı birliktelikle bunun başarılacağına inandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a şükranlarını ileten Saraç, "Bugün geldiğimiz nokta onun dirayeti, duruşu ve halkın zaferidir." dedi. 

 

 

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal da Türk Yükseköğretim sistemindeki son gelişmelere ilişkin bir sunum yaptı.

 

Konuşmaların ardından, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, büyükelçiler ve eğitim ateşelerinin yükseköğretime ilişkin sorularını yanıtladı.


 

Eklenme Tarihi: 13:01 18-08-2016
YÖK Büyükelçi eğitim Ataşe Uluslararası Bilgilendirme Toplantı