Üniversite tercih sayısı 30'dan 24'e düşürüldü

Tercih yaptığı halde üniversite gitmeyen adayların "kontenjanları yakması" ve diğer adayların mağduriyet yaşamasının önüne geçmek amacıyla üniversite tercih sayısında düzenlemeye gidildi. Düzenlemeyle, üniversite tercih sayısı 24 olarak belirlendi.

Üniversite adaylarının bilinçli tercih yapmasını sağlamak ve açıkta kalma kaygısıyla istemedikleri halde tüm tercihlerini dolduran ancak sonradan yerleştiği üniversite gitmeyen adayların "kontenjanları yakmasını" engellemek amacıyla üniversite tercih sayısında düzenlemeye gidildi. Düzenlemeyle, üniversite tercih sayısı 24 olarak belirlendi

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, paydaşlardan kurula, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında sınava giren üniversite adaylarının tercih listelerinde tüm seçenekleri doldurması ve yerleştikleri bölümlere gitmemesi nedeniyle diğer adayların mağdur olduğu, bu durumun da "tercih-yerleşme-kesin kayıt olma" arasındaki makası her geçen yıl açtığı şeklinde eleştiriler yöneltildi.

Paydaşlardan gelen bu eleştiriler ve bilinçli tercih konusundaki öneriler dün gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulunda ele alındı. Bu kapsamda genel kurulda uzmanlar tarafından hazırlanan "2015 ÖSYS`de Lisans Programlarına Yerleşenlerin Tercih Listelerinin Tercih Sayısı Bazında İncelenmesi" raporu görüşüldü.

Raporda yer alan tespitler

Geçen yıl ÖSYS`de Kıbrıs ve yurt dışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenerek hazırlanan raporda, bu adayların 30 tercih hakkından ortalama 17`sini kullandığı tespitine yer verildi. 

Genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 adayın, 483 farklı isimdeki lisans programına yerleştirildiğinin belirtildiği raporda, bu programlardan sadece 59’unda, yerleşen adayların 20`nin üzerinde tercih kullandığı kaydedildi.

Rapora göre, lisans programlarına yerleşenlerin tek tek tercih formları incelendiğinde ise yerleştiği program ile aynı ismi taşıyan programları tercih etme oranı yüzde 36 olarak belirlendi. Bu da adayların yaptıkların ortalama 17 tercihten sadece 6`sını, yerleştikleri bölüm ile aynı isimli programlara ayırdıklarını gösterdi.

Lisans ve ön lisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildiğinde, 2015`te tercih yapan 983 bin adaydan yüzde 52`sinin ilk üç tercihine yerleştiği görülürken, yüzde 79`unun ilk on tercihine yerleştiği, 25-30 tercih sırasına yerleşenlerin sayısının az olduğu tespit edildi. 

30`dan 24`e düşürüldü

Daha sonra Genel Kurul, son tercihlerin adaylarca genelde özensiz şekilde yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandığı halde kaydolmayanların, sınava tekrar girişleri artırması ve bu kontenjanların kullanılamaması gibi faktörleri göz önüne alarak, 30 olan üniversite tercih sayısını 24 olarak belirledi.


 

Eklenme Tarihi: 17:15 19-02-2016