MEF ÜNİVERSİTESİ'NİN BULUŞU YABANCI BASINDA İLGİ GÖRDÜ...

MEF Üniversitesinin Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖRÜK no-frost buzdolaplarından gece çıkan rahatsız edici sesler için çözüm buldu. Bir buzdolabı firmasının seslerin nedenini araştırmasını isteyince başlayan çalışma diğer buzdolabı üreticilerinin de ilgisini çekti. Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖRÜK, ekibiyle birlikte 5 ay boyunca araştırma yaparak buzdolabından gelen sesleri araştırarak nedenlerini keşfetti.

 Buzdolabındaki ısıtıcının, ısıtma sürecinin optimizasyonu ve ısıtıcı çevresindeki parçaların uygun tasarımı, hızlı sıcaklık değişimlerini ve dolayısıyla gerilmeleri azaltacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. KÖRÜK, bu şekilde seslerin yok edilebileceğini ifade etti.

Çalışması yabancı yayın organlarında büyük ilgi gören KÖRÜK, buluş sonrasında üretici birçok buzdolabı firmasının kendisi ile iletişime geçtiğini iletti. Özellikle İngiltere basınının çalışmaya geniş yer ayırılmasıyla ilgili ise, ‘‘Buzdolabı sesleri özellikle geceleri arka plan gürültüsünün azalmasıyla daha belirgin hale geliyor. Bu sesler gerçekten can sıkıcı olabiliyor. İngiltere basını Applied Acoustics dergisinde yakın zamanda yayınlanan makalemizden yararlanarak çalışmamızı haberleştirdi. Buzdolabı gürültüsü çok büyük oranda ev sakinlerini rahatsız edip hayatlarımızı doğrudan etkilediği için basında büyük ilgi gördü.’’ dedi.

 Değerli akademisyenimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 19:06 11-06-2015