Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı Başvuruları Başladı

Boğaziçi Üniversitesi’nin II. Öğretim Yüksek Lisans programları kapsamında yer alan, tezli ve tezsiz olmak üzere sunduğu Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı için başvurular 19 Aralık tarihine dek kabul ediliyor. 

Program, Asya üzerine çalışmak isteyen öğrencilere çok disiplinli bir yaklaşımla siyasetten ekonomiye sosyal ve kültürel çalışmalardan Asya dillerine kapsamlı bir akademik içerik ve perspektif sunuyor. Programı başarıyla bitirenler bürokrasi, iş dünyası, sivil toplum, ulusal ve uluslararası düşünce kuruluşları başta olmak üzere geniş bir akademik kariyer imkânına sahip oluyor. 

Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi ve Tarih Bölümü’nün katkılarıyla hazırlanan Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda öğrenciler temel olarak Japonya ve Çin üzerine yoğunlaşabiliyor; aynı zamanda Kore, Hindistan, Merkez Asya, Doğu Asya/ Batı Asya ve Güneydoğu Asya üzerine seçmeli dersler alabiliyor. Programda Japonca ve Çince olmak üzere dil eğitimleri de veriliyor. 


Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Esenbel, söz konusu programı uzun çalışmalar sonucunda hazırladıklarını belirterek son yıllarda giderek önem kazanan Asya Çalışmaları programı hakkında şu bilgileri verdi; ‘’Asya bugün çok önemli. Eskisi kadar uzak değil hatta ekonomik açıdan Avrupa’dan daha dinamik bir bölgeden söz ediyoruz. Asya bugün artık yeni bir küresel ekonomi sahası. Dolayısıyla parlak insanların ilgisini uzun süredir çekiyor. Pek çok Avrupalı da Asya’ya yönelmiş durumda. Şangay Beşlisi’nin günümüzde öne çıktığı mevcut konjonktürde bölge ülkeleri arasında ekonomik ilişkiler daha fazla gelişecektir. Bu gelişmenin yaratacağı profesyonel dünyada çalışmak isteyenler için bu program son derece yararlı olacaktır’’.

Program ayrıca Çin hükümetinin burslarıyla bir dönem Çin’de akademik çalışma yapma ve dil becerilerini geliştirme imkânı sunuyor.

 


 

Eklenme Tarihi: 15:12 13-12-2016