Girişimci Gençler Hayallerini Yarıştırıyor

 

Dünyanın önde gelen girişimcilik yarışmalarından Startup Weekend İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başladı. 21 Ekim Cuma günü başlayan ve yarın akşam sona erecek etkinlikte katılımcılar, hayata geçirmek istedikleri fikirleriyle yarışırken, uzmanlardan bire bir mentorluk alma imkanı buluyor.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Viveka ve Mentors Network Turkey işbirliğiyle düzenlenen Startup Weekend yarışması, girişimci gençlerin yaptıkları fikir sunumlarıyla cuma akşamı başladı. santralistanbul Kampüsü’nü yaratıcı fikir üssüne dönüştüren etkinliğin ilk gününde, gençler ilk olarak fikirlerini tüm katılımcılara sundu.

Etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Mentors Network Turkey Kurucusu Mehmet Onarcan’ın açılış konuşmaları ile başladı. BİLGİ Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırma Kulübü ile BİLGİLİ Girişimciler Kulübü’nün koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, girişimcileri, hayali ve bu hayali gerçekleştirme cesareti olan bireyler olarak tanımladı. “Girişimciler, dünyanın daha iyi bir yer olabileceğine inanan ve fikirlerinin herkese değerek fayda ve fark yaratmasını isteyen cesur yüreklerdir” diyen Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu; “Bu etkinlik, bu gaye etrafında birleşenlerin bir araya geldiği ufuk açıcı bir öğrenme süreci olacak” şeklinde konuştu.

Etkinlikte “Dünya değişiyor. Ya siz?” başlığıyla sunum yapan Onarcan ise, şöyle konuştu: “Dijital dönüşüm, inovasyon artık tüm şirketlerin dikkate aldığı kavramlar. Her firma, rakiplerinin ne yaptığını ve rekabetin nereden geleceğini merak ediyor. Dünyanın en büyük 500 şirketinin yarısının, gelecek 15 yıl içinde yok olacağı tahmin ediliyor. Dijital dönüşüme ayak uyduran ve yalınlaşabilen şirketler hayatta kalacak. Bu yarışta en büyük gücümüz ise, gençler olacak. Dünyanın geleceği girişimci gençlerin elinde.”

 

Açılış konuşmalarının ardından genç girişimcilerin katılımcılara sunduğu fikirler arasından en çok oyu alan 10 proje seçildi ve takımlar oluşturuldu.

Gençler, 48 saatlik kesintisiz fikir maratonunda, oluşturdukları takımlarıyla birlikte içlerindeki girişimciyi ortaya çıkararak fikirlerini hayata geçirecek.

UZMANLARDAN BİRE BİR MENTORLUK

Etkinliğin ikinci gününde iş modeli yaratma, etkili sunum hazırlama, tasarım, yazılım gibi konularda uzmanlardan bire bir mentorluk alacak olan katılımcılar, bu eğitimler doğrultusunda fikirlerini gerçeğe dönüştürme imkanı bulabilmek için çalışmalar yapacak.

Pazar günü ise katılımcılar çalışmalarını, Koç Holding Rekabet Koordinatörü Murat Peksavaş; Melek Yatırımcı Simla Özbay;  Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari; Mentors Network Turkey Ortağı Doğan Taşkent ve Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Serdar Urçar’dan oluşan jüriye sunacak.

Girişimci gençlerin, global çapta startup ailesinin bir parçası haline gelmesine de olanak sağlayacak olan etkinlik, sunumların ardından pazar günü katılımcılara katılım ve derece sertifikalarının verilmesiyle sona erecek.

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 15:00 22-10-2016
Girişim Gençlik üniversite Eğitim