Endeavor Ağı Stanford Üniversitesi'nde

 


Endeavor ve Stanford Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Innovation & Growth ProgramıPalo Alto, California’da gerçekleştirildi.

 

Brezilya, Fas, Filipinler, İspanya, Kolombiya, Lübnan ve Peru dahil toplam 22 ülkeden 50 girişimcinin katıldığı Innovation & Growth Programı’na Endeavor Ağı‘ndan BuldumBuldum.com Kurucusu Güçlü Gökozan, İninal Kurucu Ortağı Bülent Tekmen, Iyzico CTO’su Hakan Erdoğan, TBWA Ajans Başkan Yardımcısı Toygun Yılmazer, ve Endeavor Derneği Kurucu Genel Sekreteri Didem Altop katıldı. 

 

16 farklı akademisyen, girişimci ve yatırımcı; girişimcilik, kendini ve şirketini tanıtma, ürün-pazar uyumu, birleşme ve satın almalar, kaynak geliştirme, halka arz, tasarım odaklı düşünme gibi konular üzerine vaka çalışması ağırlıklı ve geçmiş örneklerden şekillendirilen şablonlar üzerinden katılımcılara ders verdi. Girişim ve şirketlerin geçmiş örneklerinden elde edinilen tecrübeyle geliştirilen şablonlar, çerçeve haline getirilerek sistematik bir yapıya dönüştürülmüş. Bu şekilde büyüme evresinde yeni problemlerle karşılaşan girişimciler için bir deniz feneri yaratılmış.

 

Endeavor Derneği Kurucu Genel Sekreteri Didem Altop Stanford’da geçirdiği bir haftadan sonra; ″Özel ve iş hayatında deneyim kazanmak çok önemli ancak asıl gelişimi sağlayan bu edinilen deneyimleri bir şekilde değerlendirmek, uygulamaya koymaktır. Stanford Üniversitesi birbirinden farklı girişimlerin deneyimlerini derleyip belirli şablonlar ortaya çıkarmış, bu şekilde tartışma için ortak bir lisan ve çerçeve geliştirmiş. Bu sistematik yöntemi, özellikle teknoloji sektöründeki girişimcilerin çok yararlı bulduğunu fark ettik. Program sonucunda tüm dünyadaki girişimcilerin aslında aynı sorunlarla yüzleştiğini ve asıl çözümün mentorluk ve dayanışma olduğunu bir kez daha teyit ettik. ” dedi.

 

TBWA Ajans Başkan Yardımcısı Toygun Yılmazer eğitimle ilgili; ″Stanford ve Endeavor programında inanılmaz bir hafta geçirdik. Benim için girişimcilerin dünyasını anlamakta büyük katkısı oldu. Öncelikle Stanford’ın değerli akademisyenlerini girişimcilik modelleri, fiyatlandırma, şirket değerlendirme, halka arz gibi günümüz iş dünyasını ilgilendiren konularda dinleme fırsatım oldu. İkinci büyük katkısı ise tüm dünyadan katılan girişimcilerle onların gerçek iş problemleri üzerine tartışmak oldu. Tüm gün süren, nefes aldırmayan bir programla işin teori kısmını konuşup, akşamki grup egzersizlerinde işin pratik kısmını tartışıyor olduk. Girişimcilik üzerine kurgulanmış olsa da kurum içi girişimcilik diyebileceğimiz intrapreneurship adına da faydalı oldu. Türkiye’ye, girişimciler ve ajanslar için en uygun çalışma modeli, ajans içi girişimcilik ve çalıştığımız markalar için büyüme stratejileri konularında fikirlerle dolu döndüm.” dedi.

 

Iyzico CTO’su Hakan Erdoğan ise düşüncelerini şu şekilde paylaştı: ‘’Bu bir haftalık program sayesinde birçok ülkeden girişimcilerle beraber yeniden öğrenci olmayı tattık, beraber çalıştık, ödevler sunduk, kah güldük kah eğlendik, çok da öğrendik. Silikon vadisinin havasını, ekosistemin kalbinin attığı ortamı yakından deneyimledik, bu sayede öğrendiklerimizi, gözlemlerimizi işimize ve Türkiye girişimcilik ekosistemine yansıtmak üzere cepleri dolu döndük.’’

 

Ininal Kurucu Ortağı Bülent Tekmen "Programı sunan ve hazırlayan profesörlerin derin iş deneyimleri çok etkileyiciydi. Konuk konuşmacı olarak katılan Silikon Vadisi girişimcileri ve yatırımcıları da çok ilham vericiydi. Ancak, programın esas heyecan verici noktası aslında diğer katılımcılardı diyebilirim. Endeavor`ın uluslararası gücünü hep ülke ofisleri ve mentor ağı olarak algılıyordum. Bu eğitimle esas iş geliştirme gücünün diğer ülke ofislerinin girişimci ağında olduğunu anladım. Bizim yaşadıklarımıza benzer sorunları, denenmiş çözümleri ve dayanışma fırsatlarını keşfettikçe Endeavor`ın modeline bir kez daha hayran oldum."

 

Endeavor Derneği Hakkında

 

Endeavor, merkezi New York’ta olan ve toplam 25 ülkede ofisi bulunan bir etkin girişimci destekleme derneğidir. Endeavor Türkiye, 2006 yılından bu yana ağındaki Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mentorları’nın önderliğinde potansiyel etkin girişimcileri tespit ederek onları desteklemektedir. Maddi ve manevi sermayeyi bir arada girişimcilere sunmayı hedefleyen Endeavor, Etkin Girişimciliği destekleyerek sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın itici gücü olma vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Endeavor Türkiye’nin Nisan 2016’ten itibaren Yönetim Kurulu Emre Kurttepeli başkanlığında, Ali Koç, Alp Saul, Bülent Akgerman, Bülent Çelebi, Cansen Başaran-Symes, Cem Topçuoğlu, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Fady Jameel, Hayri Çulhacı, Işık Keçeci Aşur, Murat Özyeğin, Nevzat Aydın, Özcan Tahincioğlu, Selçuk Yorgancıoğlu, Sina Afra, Suzan Sabancı Dinçer ve Vuslat Doğan Sabancı’dan oluşmaktadır.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 23:58 07-09-2016
Üniversite Stanford eğitim Öğretim araştırma geliştirme