2016 ÖSYS ‘Sınavsız Geçiş’ ve YGS başvuruları nasıl yapılacak?

Üniversiteye girişte ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016 YGS) ve “Sınavsız Geçiş” başvuruları başladı. YGS ve “Sınavsız Geçiş” başvuruları 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzuna göre 20 Ocak’a kadar internet aracılığıyla yapılacak. İşte ayrıntılar…

 

Üniversite adayları için başvuru süreci bugün başladı. 6-20 Ocak tarihleri arasında ÖSYM aracılığıyla yapılacak başvurular tüm ayrıntılarıyla Eğitimveeğitim.com`da. İşte 2016 ÖSYS başvurularına dair tüm merak edilenler;  

Üniversiteye girişte ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile ikinci basamak Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) ve “sınavsız geçiş”le iki yıllık yükseköğretim programlarını tercih edecek adayların 2016 ÖSYS’ye başvuru yapması gerekiyor.

Başvuru 20 Ocak`ta ücret ödeme işlemleri 21 Ocak`ta sona erecek

2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’na göre alınacak başvurular, bugünden itibaren 20 Ocak 2016`ya kadar yapılabilecek. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, 20 Ocak 2016 saat 23.59`da sona erecek. Ücret ödeme için son tarih ise 21 Ocak 2016 olarak belirlendi. Yani adaylar başvurularını tamamladıktan sonra sınav ya da sınavsız geçiş ücretini belirtilen tarihe kadar mutlaka yatırmalı aksi takdirde ÖSYM başvuruyu geçersiz kabul ediyor.

2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu indirmek için Tıklayın

 

2016 ÖSYS başvuru sayfası giriş ekranı için Tıklayın

 

-2016 ÖSYS başvuru sürecinde “Sınavsız Geçiş” ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları nasıl yapılacak?

-YGS ve sınavsız geçiş başvuru (2016 ÖSYS) ücreti ne kadar?

-2016 ÖSYS başvuru ücreti ödemeleri internet aracılığıyla nasıl yapılacak?

-2016 ÖSYS başvuru ücreti hangi bankalar aracılığıyla ödenecek?

-ÖSYM sisteminde kaydı bulunmayan adaylar sisteme nasıl kayıt yaptıracak?

-YGS ve “Sınavsız Geçiş” (2016 ÖSYS) başvurularında bilinmesi gereken önemli noktalar

-2016 YGS ve 2016 LYS sınav tarihleri tüm bu soruların cevabı Eğitimveeğitim.com`da...

Bu yıl üniversiteye girişte neler değişti

Üniversite başvuruları öncesi bilinmesi gerekenler

Meslek Yüksek Okulları (MYO) önlisans ile açıköğretim programları için istenen baraj puanı 140’dan 150’ye çıkarıldı. 

YGS’den en az 140 puan alanlar Meslek Yüksekokullarına, Açık öğretime ve Özel yetenekle öğrenci alan bölümlere yerleştirilmek üzere müracaat edebiliyordu. Şimdi bu baraj 150 puan oldu. 180 barajı değişmedi.

Ek puan uygulaması değişti

Meslek, imam-hatip ve öğretmen liselerinde okuyan 12. sınıf öğrencilerine, ilgili bölümleri tercih ettiklerinde bu yıl ek puan verilmeyecek fakat mezun adaylara,  ilgili bölümü tercih ettiklerinde ek puan verilecek.

Aşağıda bulunan bölümlere yerleşebilmek için “minimum başarı sıralaması” getirildi.

Hukuk TM3 puan türü baraj puanı 150.000

Mühendislik programları  (Orman, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri hariç ) MF4 puan türünde baraj puanı 240.000

Mimarlık MF4 baraj puanı 200.000

Tıp fakülteleri MF3 40.000

Özel yetenek sınavına girecekler 2016 ÖSYS’ye başvuru yapmak zorunda

2016-2017 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2016-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır.

2016-ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşuyor

1. aşama: Adayın bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi aşaması (başvuru işlemi)

2. aşama: Sınav (YGS) ya da “sınavsız geçiş” ücretinin yatırılması (başvurunun tamamlanması)

Adayların mezuniyet durumuna göre 2016 YGS ve “Sınavsız Geçiş” başvuruları nasıl yapılacak?

Lise son sınıf öğrencileri nasıl başvuru yapacak?

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, YGS ve Sınavsız Geçiş başvurularını kendi okullarından yapacaklar.  

ÖSYM sisteminde kaydı bulunan adayların başvuruları nasıl yapılacak?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, YGS ve “Sınavsız Geçiş” başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek.

Yukarda belirtilenler dışındaki tüm adaylar nasıl başvuru yapacak?

Kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan ya da var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan ekte listesi bulunan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacak.

 

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin adres ve telefon numaraları için Tıklayın

 

ÖSYM başvuru merkezleri ve adresleri için Tıklayın

 

Şimdi YGS ve Sınavsız Geçiş başvurusu nasıl yapılır?”a geçmeden önce 2016 ÖSYS başvuru ücretleri ne kadar? Adaylar 2016 ÖSYS başvuru sürecinde ne kadar ödeme yapacaklar onlara bakalım.

2016 ÖSYS başvuru ve sınav ücretleri ne kadar?

YGS Sınav Ücreti: 55,00 TL

Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti: 15,00 TL

LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için): 35,00 TL (Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2016-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)

Ek yerleştirme ücreti: 15,00 TL

Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti: 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti: 10,00 TL

Adım adım YGS ve Sınavsız Geçiş (2016 ÖSYS) başvurusu nasıl yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan okulları başvuru merkezi olanlar, başvurularını buraya yapacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi`nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden yapacak.

Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi`nde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinde gerçekleştirecek.

Geçerli fotoğraf nasıl olmalı?

Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli kabul edilecek. 

Adayların sınav, sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, bilgilerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tanınan süre içinde kontrol etmeleri ve ÖSYS’nin diğer aşamalarında gerekebileceği için kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek saklamaları istendi.

Dikkat! Ücret ödemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacak

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ya da sınavsız geçiş başvuru ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. Sınav ya da sınavsız geçiş başvuru ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri de geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacak.

“Sınavsız Geçiş” başvurusu nasıl yapılacak?

2016 ÖSYS başvurularında meslek lisesi öğrencileri ve bu okullardan mezun olan adaylar iki yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkından yararlanabilecek. 2016 ÖSYS Başvuru Formu’nu doldururken adaylara iki seçenek sunuluyor.

Birinci seçenekte YGS’ye girmek istiyorum. Bu seçenek şu anlama geliyor; “Sınavsız geçiş” hakkı olmayan adaylar ile “sınavsız geçiş” hakkı olmakla birlikte YGS’ye de girmek isteyen adaylar bu seçeneği işaretleyecekler.

İkinci seçenek “Sınavsız Geçiş” hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum seçeneği. Bu da şu anlama geliyor; “Sınavsız geçiş” hakkı olmayan adaylar bu seçeneği işaretlememelidir.

“Sınavsız Geçiş” başvuru ücreti ödemesi

Ayrıca “Sınavsız Geçiş” başvurularında unutulmaması gereken diğer önemli bir nokta Sınavsız Geçiş başvuru ücretinin ödenmesi. Eğer bir aday yalnızca “Sınavsız Geçiş” için 2016 ÖSYS’ye başvuru yapıyorsa yalnızca “Sınavsız Geçiş” başvuru ücreti olan 15,00 TL’yi ödemek durumunda. Eğer aday hem “Sınavsız Geçiş” hem de YGS’ye girecekse ek olarak 40 TL daha ödeme yapmak durumunda.  

2016 YGS ve “Sınavsız Geçiş” başvuru ücretlerinin yatırılacağı bankalar

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

Sınav/sınavsız geçiş başvuru ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

ÖSYM`nin Ödemeler sayfasına giriş yapmak için Tıklayın

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:24 06-01-2016