ÜNİVERSİTELİ OLAMADIM YA DA İSTEDİĞİM BÖLÜM OLMADI DİYE ÜZÜLME HALA ŞANSIN VAR

Zorlu bir süreç geride kaldı. Herkes umarım hak ettiği bölüme, mutlu olacağı bölüme yerleşmiştir. Fakat yine de bu süreçte bulunduğu yerden memnun olmayan ya da yerleştiği bölümden mutsuz olan öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimizi 2 grupta toplayabiliriz;

Birinci grup; Herhangi bir bölüme yerleştiği halde mutsuz olan, pişman olan öğrenci grubu. Her şeye rağmen istediği bölümden memnun olmayan, "Ah ben ne yaptım, ne işim var bu bölümde, çok pişmanım, yanlış tercih yapmışım" diyen varsa üzülmesin Hala bir şansın var. Nasıl mı?

YÖK`ün getirdiği yeni düzenleme ile artık üniversitelerarası, bölümler arası geçiş çok kolay. Not başarısına bakmaksızın, istediğin sınıfta başka üniversiteye hatta başka bölüme geçebilirsin. Fakat bunun için bir şart var. Geçmek istediğin bölümün puanı senin ilgili puanına eşit ya da daha düşük olması gerekiyor. Diyelim MF-4`ten bir bölüme yerleştin ama çok pişmansın. Aslında TM-3 puan türünden bir bölüme yerleşmek istiyordun. Yapman gereken çok basit. Gitmek istediğin üniversitenin yatay geçiş takvimi süresi içerisinde istenilen belgeleri tamamlayıp başvurman yeterli ki bu takvim genelde Ağustos ayının 2.yarısında başlar. Genel kontenjanın % 30`u kadar  kontenjan, bu başvurular için ayrılmıştır.

İkinci grup ise herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenci grubu; Bu öğrenciler için 17 - 21 Ağustos tarihleri arasında Ek Yerleştirme takvimi var. Peki bu süreç nasıl işleyecek? Kayıtlar sona erdikten sonra bölümlerde oluşan kontenjan açıkları ortaya çıkacak. Boş kontenjanların olduğu ve yeni açılan bölümlerin olduğu Ek Yerleştirme Kılavuzu yayınlanacak. İlgili bankalara 15 TL yatırıp, kılavuzda olan bölümlerden 30 tercih hakkını kullanabilirsin. Fakat tabi ki bu yerleştirme için de bir şart var. Kendi puanına eşit ya da daha düşük puanlı bölümleri tercih edebilirsin. Yeni açılan bölümlerin puanları  belli olmadığından dolayı, bu bölümleri  tercih etmende herhangi bir sakınca yoktur.

Evet, mutlu olacağın bir mesleğe ulaşmak için hala şans var. Bence bu şansı değerlendirmen de fayda var. Bol şans.

 


 

Eklenme Tarihi: 16:05 05-08-2015