LYS-1 DE 2 SORUNUN İPTALİ İSTENİYOR

Yaklaşık 800 bin öğrencinin girdiği LYS-1 Matematik sınavı sınavı geride kaldı. Adaylar 135 dakikada  80 soru cevapladılar. Genel olarak çalışan öğrencilerin istediği sonucu aldığı bir sınav. Fakat geçmiş yıllara göre herkesin zorlandığı , boş bırakılan soruların fazla olduğu bir sınav olarak karşımıza çıktı. Fakat bugünkü sınavda asıl öne çıkan müfredat dışı soruların iddiası. Uzay Geometrisi konusundan 2 sorunun müfredat dışı olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. İşte hem öğrencilerin hem öğretmenlerin sınav ile ilgili yorumları aşağıdadır.

 

                Enes DOĞAN – Öğrenci  :  Matematik sorularının  orta düzeyde olduğunu düşünüyorum. Geometri sorularından ise 2 sorunun kesinlikle müfredat dışı olduğunu düşünüyorum. 2 tane Uzay Geometrisi sorusu vardı. Geometri testi yaklaık 1 saatimi aldı.  Genel olarak, çözdüğüm çıkmış soruların biraz üstünde bir sınavdı.

                Kaan TÜRKER – Öğrenci  : 2015’ ten daha zor bir sınav. Sadece çalışmanın yetmeyeceği, süre kontrolünün de önemli olduğu bir sınavdır. Ayrıca müfredat dışı soruların olduğunu düşünüyorum.

                Tuzkaya  Eğitim Kurumları Matematik Öğretmenleri :  Daha önceki yıllara göre zor bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Kolay soruların çok daha kolay zor soruların ise geçmiş yıllara göre çok daha zor olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Seçici soruların yanında Geometri sorularının içerisinde Matematik Öğretim programından kaldırılan Uzayda Doğru Düzlem konusundan 2 soru sorulmuştur. Müfredat dışı olduğu için bu 2 sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

                Lara KADEHCİYAN MİHAYİDİTİ - Matematik Öğretmeni : Bu sene müfredattan çıkarılmış olan Uzay Geometri konusuyla ilgili 2 soru öğrencilere hem zaman kaybettirdi hem de morallerini bozdu. Mevcut konu herhangi bir konu ile ilişkilendirilemeyeceği için de çocuklar herhangi bir yorum yapamadı. Bu sorular kesinlikle iptal edilmeli.


 

Eklenme Tarihi: 14:01 11-06-2017