Üniversiteye hazırlanan gençler, sınavlarda neler mi değişti?

LYS’lere sayılı günler kala adaylar yoğun çalışma temposu içinde bütün adaylar. Hem toplam puana %60’lık etkisi hem de telafi sınavı olması nedeniyle LYS’nin önemi daha da artıyor. Son yıllarda genç işsizliğinin yüksek seviyelerde seyretmesi, gençler için meslek seçimi daha da önemli hale geldi. Artık üniversite diploması almak bile iş sahibi olmaya yetmiyor. Gelecek kurma telaşı içinde olan gençler, haklı olarak daha iyi bir eğitim alarak iş bulabilecekleri meslekleri tercih eder duruma geldiler. Eğitimci / Rehber Öğretmen İlhan Sevin bu bakış açısıyla sınavlardaki son durumu şöyle değerlendirdi bizler için...

"Herkesin bildiği gibi adayların yoğun LYS hazırlığı devam ederken, bu yıl yapılan radikal değişiklikleri de göz ardı etmemeleri gerekiyor. Özellikle tercih sürecinde daha özenli davranılmasını gerektiriyor. Bu yazımda yükseköğretimle ilgili yapılan değişikliklere dikkat çekmek istedim. Maalesef ‘ülkemizde maç oynanırken’ çok sık kural değişikliği olduğu için en azından şimdilik yapılan değişikliklerden bahsedeceğim.

v Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Malumunuz YGS’de ve geçen gün yapılan ALES’te bu kurala uymayan birçok kişi sınava alınmadı. Aman dikkat!

v Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir. Şişirilmiş notların, ön lisanlar için etkisi azaltılmış oldu. Meslek liselilerin, avantajı ek puanla korunmuş oldu. Meslek Yüksek Okullarına gidecek adayların kalitesi biraz daha artmış olacak.

v LYS`lerde ‘ açık uçlu soru’ olarak adlandırılan kısa cevaplı sorular yer alacaktır. Soru örneklerini ve optiğe nasıl işaretleneceğini osym.gov.tr’den görebilirsiniz.

v LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik testi yer alacaktır. (80 soru) Geometri testi artık Matematikle hem aynı kitapçıkta olacak hem de iki testin katsayısı eşitlenmiş oldu. Bu da tıp isteyen psikoloji, mühendislik programlarına yerleşmek isteyenler için Geometri sorularının da çözülmesi anlamına geliyor. Kısacası, Geometri testinin puan getirisi, Matematikle eşitlendi.

v Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır. Diğer bir ifadeyle açıköğretim lisans programları için ilgili puan türünde yani LYS’de en az 180 puan ve üstü almak gerekecek. Örnek verecek olursak, örgün öğretimde İşletme Fakültesine TM-1 puanı ile öğrenci alınıyorsa, aynı programın, açık öğretimine de TM-1 puan türü ile öğrenci alınacak.

Bir önemli değişlikte örgün ya da açıköğretim ön lisans mezunları lisans programlarına artık DGS ile yerleşebilecek.

v Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmişti malum. Kılavuzda belirtilmemesine rağmen öğretmenlik programlarına 240 bin sınırı getirilmesi ile birlikte Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı gibi Fen Edebiyat Fakültesi statüsündeki programlardan mezun olanların, öğretmenlik formasyonu alabilmeleri için, ilgili puan türünden en az 240 bin sıralamayla bölümlerine yerleşmeleri gerekecek. Yani artık 240 bin barajı dışında kalan örgün eğitimliler ve Açıköğretim Fakülteliler öğretmenlik formasyonunu alamayacaklar.

Formasyonun herkese verilmeyecek olması ile öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programının LYS ile öğrenci alması, öğretmen niteliğinin artırılması için yeterli olmasa da olumlu olmuştur. Ancak başarı sınırı 150 binlerde olması daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

YÖK kararı ile birçok programın puan türü değişti. Özellikle birçok programa yerleşmek için LYS’ye girmek gerekecek. Örnek verecek olursak Antrenörlük Eğitimi: YGS-6’dan TM-2’ye Perfüzyon: YGS-2’den MF-2 ya da MF-3’e alındı. 

Şimdilik bu kadar. Üniversite tercih sürecinde bu konulara yer vermeye çalışacağım. Kolay gelsin. Her şey gönlünüzce olsun."

İLHAN SEVİN

Eğitimci

@sevinilhan4

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 12:13 08-05-2017
LYS Sınav Rehberlik ÖSYM İlhan Sevin