Sınavlarda İz Bırak / YGS Öncesi Son Tur

Sınava hazırlık süreci sınav anına kadar devam eden bir süreçtir ama özellikle sınavın yaklaştığı bu son haftalar kritik önem taşır. Bu yüzden biz de özellikle sınavın yaklaştığı bu tarihte çalışmalar hangi başlıklar altında olmalı bunları ele aldık.

Bu hazırlığı 5 ana başlık altında inceleyelim.

1)Konu Tekrarları Yapmak (Akademik Hazırlık):
Bilgiyi öğrenmek için sınava hazırlanan öğrencilerde zaman sınırlaması yoktur; sınavdan birkaç gün önceye kadar bile kendinize bilgi yüklemesi yapabilirsiniz. Yapacağınız konu çalışmaları mutlaka planlı olsun. Eksik konularınıza ve deneme sınavlarında daha çok soru kaçırdığınız konular üzerine yoğunlaşmaya çalışın. Bildiğiniz konulardan ziyade puanlarımızı artırmak için tespit ettiğiniz eksiklerin üzerine gidin.

2) Deneme Sınavları Uygulamak (Akademik Hazırlık):
Yüklediğimiz, depo ettiğimiz bilgilerin geri dönüşümünü ancak soru çözerek yani deneme sınavları aracılığıyla yapabiliriz; bu yüzden deneme sınavları çok önemlidir. Bu tarihlerde yoğun bir şekilde deneme sınavlarına giriyorsunuzdur. Deneme sınavlarından sonra yanlış yaptığınız soruların üzerinde mutlaka durun. Eğer sınavdan sonra kitapçığı incelemeden bir kenara atıyorsanız amacınıza uygun hareket etmiş olmazsınız. Bu yüzden her deneme sınavı sonrası kesinlikle yanlış yaptığınız tüm soruları inceleyin ve bilgi eksiği olan konularınıza öncelik verin. Farklı yayınlardan da deneme sınavları çözerek değişik soru tiplerini görmeye çalışın. Eğer deneme sonuçlarınız düşük geliyorsa panik yapmayın. Çünkü: Son 2-3 hafta, en kritik dönemlerin başında gelmektedir. Özellikle bu dönemde yapacağınız genel tekrarlar sayesinde netlerinizde ortalama 10-20 arası bir artış yakalayabilirsiniz.

3) Çıkmış Soruları Çözmek (Akademik Hazırlık):
Çıkmış soruları çözmenin size en çok katacağı şey muhakkak ki ÖSYM’nin soru tarzını ve bilgiyi sizden nasıl istediğini görmektir. Çıkmış sorularda zaman zaman belli yıllar içerisinde aynı sorunun tekrar karşımıza çıktığını da görebiliyoruz. Çıkmış soruları çözerken bir deneme sınavı edasıyla çözmenizi tavsiye ederim. Sabah saat:10.00’da deneme sınavı çözüyormuş gibi ve gerçek sınav süresi vererek çözmeye çalışın. Son yılları özellikle çözmenizi tavsiye ederim. 20-30 yıl öncenin sınavlarını çözmek pek işinize yaramayabilir. Değişen müfredat ve soruların tarzı her geçen yılda değişiklik gösterebiliyor.

4) Beslenme ve Uyku Düzenini Kontrol Altına Almak (Biyolojik Hazırlık):
Son sürece girdiğimiz bu dönemde akademik hazırlığı tamamlarken aynı zamanda biyolojik hazırlığı da es geçmemeniz gerekir. Uykunun ve beslenme düzeninin artık alışılmış kalıplara sokulmasını tavsiye ediyorum. Eğer gece 02:00’de uykuya geçen biriyseniz sınav gecesi 24.00’de yatmanız uyumanızı sağlamayacağı gibi aksine daha çok tedirginlik yaratacaktır. Çünkü son gecede 2 saatlik bir erken yatma süresini bir anda başaramazsınız. Eğer şimdiden itibaren bunu her gece belli aralıklarla küçük küçük geri çekmeye çalışırsanız sınav gecesi ancak alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu yüzden eğer geç yatıyorsanız, daha erken yatmaya şimdiden başlayın. Biyolojik hazırlığın diğer önemli bir maddesi de şüphesiz beslenme düzenidir. Günümüzde bir çok kişinin kahvaltı alışkanlığı maalesef yok. Sınav günü kahvaltı yapmadan sınava başladığınız takdirde o gün öğlene kadar aç kalmış olacaksınız bu da sizi sınav anında çok büyük sıkıntıya sokabilir. O kadar uzun süre aç kalmak sınavınızın kötü geçmesine neden olur. Bu yüzden sınava kadarki son 2-3 haftada kahvaltı alışkanlığı edinmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Üç öğünü yemeği taviz vermeden uygulamaya çalışın. Vücut direncinin düşmesi halinde çalışma isteğiniz, gücünüz ve motivasyonunuz azalacaktır.

5) Motivasyonu Yüksek Tutmak (Psikolojik Hazırlık):
Son hazırlığımız ise psikolojik hazırlıktır. Aslına bakarsanız en önemlisi, en etkilisi ve en olmazsa olmazıdır da diyebiliriz. ‘’Neden?’’ diye sorarsanız bilgi birikimi, zaman yönetimi hatta tüm akademik hazırlıklar mükemmel de olsa eğer psikolojik olarak hazır değilseniz amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden; tüm çalışmalarımızı bitirdikten sonra en son noktayı da ‘’Kendimize olan güvenimiz’’ ile koyalım. Karamsarlık; kendini hazır hissetmeyen herkeste görülebilir ve bu da bundan sonraki tüm çalışmalarınıza olumsuz etkide bulunur. Sınavlarda sadece çalışan, planlı olan ve tüm eksikleri kapatan değil aynı zamanda bunların yanına ‘’İnancını’’ koyan kazanır.


Murat AYDIN

Rehber Öğretmen

Twitter / İnstagram @moralakademi


 

Eklenme Tarihi: 15:34 25-02-2017
YGS Sınav Üniversite Aman Dikkat