2017 ÖSYS Kılavuzunda Kafaları Karıştıran Belirsizlik

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Şimdi bu döküman üniversite yolculuğuna çıkan 2 milyondan fazla adayın ve rehber öğretmenlerin odağında... Kılavuzdaki bir belirsizlik rehber öğretmenlerin ve o alanları tercih edecek adayların ilgisini çekmiş durumda. Beden Eğitimi ve Spor, Resim İş ve Müzik Öğretmenlikleri için son durum ne olacak?

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurumu (YÖK), tüm öğretmenlik programlarına, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile yerleştirme yapılacağını ifade eden bir açıklama yapmıştı. 2017 ÖSYS Kılavuzunda yer alan ve sadece Kocaeli Üniverstesi’nde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğinin puan türü TM-2 olarak belirtildi. Bu durum, YÖK’ün açıklamasıyla tutarlı gibi görünüyor ve anlaşılan o ki 240 bin barajına tabii olacak. Ancak diğer yandan, konuya ilişkin bütün üniversitelerin özel yetenek statüsünde öğrenci alacağı bilgisi de ilgili başka bir tabloda yer almaya devam ediyor. İşte tam da bu noktada kafalar karışıyor. Kocaeli Üniversitesi’ndeki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği TM-2 puan türüyle üstelik 240 bin başarı sıralaması ile öğrenci alırken, diğer taraftan aynı program başka üniversitelerde YGS puanı esas alınarak (birçoğunda 180 puan yeterli), özel yetenekle öğrenci alacak. Tüm öğretmenlikler LYS ve barajla alınacak denmişken, ortada bir tutarsızlık ve haksızlık var mı, yok mu?

Ayrıca Müzik Öğretmenliği, Resim İş Öğretmenliği ile ilgili aynı uygulamanın olmadığını görüyoruz. Zira bu iki program sadece özel yetenek tablosunda yer buluyor...

Ortaya çıkan bu tablo bazı soru işaretlerini de berberinde getiriyor;

  • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için hem YGS ve özel yetenek hem de TM-2 puan türü ile öğrenci alması bir çelişki değil mi?
  • Öğretmenlik programı olmasına rağmen, Müzik Öğretmenliği, Resim İş Öğretmenliği için de neden LYS puanları esas alınmıyor?
  • Doğası gereği özel yetenekle öğrenci kabul etmesi gereken bir programın LYS puanı ile öğrenci kabul etmesi ne kadar sağlıklı?

Bu konudaki fikirlerini sorduk uzmanlara. İşte yorumlar...

İlhan Sevin / Rehberlik Uzmanı

"Sorularınızda son derece haklısınız. Hani tüm öğretmenlik programları LYS’ye alınmıştı? Ortada bir belirsizliğin yanın da bir çelişki de var diyebiliriz. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği ve Resim İş Öğretmenliği Programlarına öğrenci alımlarında Özel Yetenek Standart Puanı, OBP ve altı YGS puan türlerinden en yükseği baz alınıyordu. Şimdi görüyoruz ki, geçen yıldan itibaren Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı TM2 ile öğrenci kabul ederken aynı program, diğer üniversitelerde YGS, OBP ve özel yetenekle alım yapmaya devam edecek. Aynı şekilde Resim İş ve Müzik Öğretmenliği için de geçerli. Ve yine bu programlar için LYS puanı ve 240 bin başarı sınırı esas alınmıyor? Bu durumu belirsizlik ve çelişkiler içeriyor… Bu çelişkili durumun ve haksızlığın giderilmesi gerekir.”

 

Mehmet Arslan / Rehberlik Uzmanı

"Evet bu konuda bir belirsizlik olduğu muhakkak. Neden mi? Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümün aynı zamanda TM-2 puan türü ile öğrenci alması çok sağlıklı değil. O zaman bu bölüme yerleşmek için adı üzerinde "özel bir yeteneğe" gerek yok mudur? İkinci olarak, LYS ile öğrenci alan öğretmenliklerde 240 bin barajı var iken, özel yetenek gerektiren bu bölümlerde muhtemelen bu sınırlama olmayacak gibi görünüyor. Görünüyor diyorum çünkü  YÖK` ten bu konu ile ilgili bir açıklama gelmedi henüz. Kılavuzda da bu konu ile ilgili sağlıklı bir bilgi yok. Aksi bir bilgi olmadığı için mevcut uygulamanın geçerli olacağını düşünüyoruz. YÖK`ün yaptığı açıklamaya göre tüm öğretmenlikler artık LYS ile öğrenci alacak. Ama özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerde nasıl bir yol izlenecek, bu konunun detaylı bir şekilde açıklanması gerekiyor. Çünkü bu sınava hazırlanan öğrencilerde ciddi bir kaygı oluşmuş durumda. Bu konuda ilgili kanallardan mutlaka bir açıklama yapılması gerekiyor kanısındayım."

İşte yorum ve görüşler de böyle. YÖK’ün konuyu bir an önce açıklığa kavuşturması gerekir diye düşünüyoruz. Zira adayların da bir an önce bu alandaki belirsizliğin giderilmesine ihtiyaçları var... Söz sırası YÖK ve ÖSYM`de...


 

Eklenme Tarihi: 11:48 10-01-2017
2017 ÖSYS Kılavuzu ÖSYM LYS Özel Yetenek Sınav