YGS için teknoloji desteği

Sevgili öğrenciler;
Çok eski yıllarda üniversiteyi kazanmak şimdiki gibi zor değildi. O zamanlar dershane yok, test kitabı yok, kaynak yok. İmkanı olanlar ailesinin yönlendirmesiyle çok az sayıdaki test sorularına ulaşarak az bir gayretle istedikleri üniversiteyi kazanabiliyorlardı. Örneğin benim babam hiç soru çözmeden Makina Mühendisliğini kazandığını söylemişti. Hekim bir velim, bulduğu bir test kitapçığındaki soruları çözerek Tıp Fakültesini kazandığını anlatmıştı. O zamanlar eldeki imkanlar gerçekten çok kısıtlı iken şimdi sonsuz imkanlara sahipsiniz. Fakat elinizdeki imkanları  uygun bir şekilde değerlendiremediginiz takdirde başarılı olmanız çok zor. Çünkü imkanları en iyi şekilde kullanan bilinçli öğrenci sayısı da bir o kadar fazla. Üniversiteye hazırlıkta 50-60 bin soru çözen öğrenci sayısı az değil. Üniversite sınavına şu an 2 milyondan fazla kişi girdiği halde, gerçekten iyi bir üniversiteyi kazanmak için ilk 50 bin kişi içinde olmak gerekiyor. 
Üniversiteye hazırlıkta uygun kaynak ve kurs seçimi çok önemli. Akıllı tahta ve akıllı defter yazı yazmayı azaltarak daha fazla soru çözülmesini sağlıyor. Deneyler, resimler ve animasyonlarla çok etkili bir öğrenim sunuyor. Bu yüzden akıllı tahta, akıllı defter, video çözümlü soru bankaları, tekno denemeler, video dersler gibi teknolojik imkanlar sunan kitap, kaynak ve kurslar tercih edilmeli. 
Bu hizmetlere bir bedel ödemeniz gerekirken internet üzerinden hiç bir karşılık beklemeden ders anlatan öğretmenler de var. Google ya da youtube da ufak bir arama yaparak istediğiniz konuyu anlatan ders videolarına ulaşabilirsiniz. Türkiye`de internet üzerinden video ders anlatımı  2005 li yıllarda ekolhoca.com ile  başladı ve gün geçtikçe bu paylaşımlar artarak devam ediyor. Fakat bu dersleri film izler gibi izlemeyin. Defterinin ve kaleminizi alıp masaya oturun ve not tutun. Sorunun çözümünü izlemeden önce kendiniz uğraşın. Anlaşılmayan bir yeri geri alıp tekrar izleyin. Bu şekilde farklı öğretmenlerin anlatım tarzıyla konuları pekiştirmiş olacaksınız.
Bütün bu imkanlar öğrencilerin tam bir donanımla üniversiteye hazırlanmasını tetikliyor.  Tek başına internet üzerindeki dersleri izleyerek de üniversite sınavı kazanılabilir belki. Fakat diğer tüm imkanları da kullanan öğrenciler yarışta öne çıkacaktır. Hafta sonu erkenden kalkıp iradesini zorlayarak kursa giden ve yüzlerce denemeye girip sorularını öğretmenine çözdüren öğrenciler elbette daha şanslı olacak. 
Teknoloji ilerledikçe farklı uygulamalar da öne çıkıyor. Son zamanlarda canlı yayın  (video streaming) uygulamaları revaçta. Örneğin ben bir yıla yakın bir süredir Periscope uygulaması @ekolhoca hesabımdan akşamları canlı dersler yapıyorum. Canlı derste kendimi sessiz ama kalabalık bir sınıftaymışım gibi hissediyorum. ‘Anladınız mı?’ diye sorunca kalkan parmaklar, hata yapınca öğrencilerin ikazları, sorulan sorular sınıf ortamını aratmıyor. Üstelik bunu ev ortamında yapmak ayrı bir rahatlık. Bağlantı sorunları ve yayının donması en büyük sorun. Fakat öğrencilerden gelen teşekkür ve sevgi dolu mesajlar sayesinde bu derslere devam ediyorum. Hatta canlı dersler için periscope`un CEO`su Kayvon Beykpour bir canlı yayında şahsıma teşekkür etti. Bunun üzerine BBC ve The Independent de röportajlar yayınlandı. 
http://i100.independent.co.uk/article/this-turkish-maths-teacher-is-defying-a-government-ban-by-using-periscope-to-teach-1000s-of-students--Z1CzJZFJBg
http://t.co/zQN6cYiWv2
https://youtu.be/bRkuxg_ZNPQ

Canlı yayınlara katılamayan öğrenciler de üzülmesin. Canlı dersleri kaydedip youtube.com/ekolhoca YouTube kanalıma yüklüyorum. Bu arada kanalıma abone olursanız sevinirim.
Bunlarla beraber "Twitter`da öğretmenler ne tür eğitim faaliyeti yapabilir ki?" demeyin. Her sabah erken saatlerde twitter @ekolhoca hesabımdan kitap okuma etkinliği organize ediyorum. Saat 6:30 da attığım tweeti beğenenler yoklama kalbine atmış oluyor. Bu şekilde hep beraber uygun olan takipçilerimle kitap okuyor ve yalnız olmadığımızı hissediyoruz. Bunun yanında matematik ve Geometri ders notları da paylaşıyorum.  
Twitter hesabınız varsa sizi çok faydalı etkinlikler yapan diğer arkadaşlarımla da tanıştırmak isterim. @Matematikci_Bob twitter`da matematik ders notları paylaşıyor.  Mükemmel esprileri sayesinde ders çalışırken gerilmek yerine rahatliyorsunuz. @OnurSogukHoca edebiyat Türkçe ders notları paylaşıyor. İnci gibi yazısıyla notları görünce ders çalışma isteğiniz artıyor. Onur Hoca`nın bir de radyo dersleri var. @muhammedtosun ile yaptıkları OSH radyo dersleri dillere destan. Bir de rehberlik ekipler amirimiz @unsalim Hocamız mutlaka takip edilmeli. Özellikle sınav ve tercihler konusunda kendisinden çok yararlanacaksınız.
Hepinize yorucu sınav maratonunda başarılar diliyorum. Biz her zaman yanınızdayız.  Onur Soğuk Hoca`mızın deyimiyle "Siz yeter ki çalışın ve iyi insan olun"


 

Eklenme Tarihi: 15:18 16-02-2016