YGS 2016 İçin Başarı Stratejileri

Uzman Eğitimci Hayati Oktay "Eğitim ve Eğitim" için yazdı...

Üniversite yolundaki adaylar için ilk basamak olan 13 Mart 2016 tarihindeki YGS ‘ye sayılı günler kaldı. ‘’Kalan zamanı nasıl değerlendirmeliyim?’’, ‘’Nelere dikkat etmem gerekir?’’, gibi adayların aklındaki birçok soru ile sınav heyecanı giderek artıyor.

Adayların yapılacaklar listesinde ilk sıraya almaları gereken planlı çalışma alışkanlığı olmalıdır. Günlük, haftalık hangi dersleri tekrar edeceğini, hangi testleri ve hangi denemeleri ne zaman çözeceğine kadar planlı olmaları önemli...

Tüm adayların ilk dönem yoğun çalışmaktan yorgun düştüğünü biliyoruz. Bu yorgunlukla YGS için kalan birkaç haftalık süreyi verimli kullanamayan adaylar olabiliyor. Son haftalar da YGS’den alınacak her netin LYS’lerde elinizi güçlendireceğini unutmayın. Programlı çalışmaya devam etmek çok önemli...

YGS için Programlı başarı arttırma stratejileri;

  • Düzenli ve Planlı çalışmak; Düzenli ve planlı çalışmayı ilke edinin. Unutmayın graniti delen damlanın gücü değil, sürekliliğidir. Mutlaka bir çalışma planı yapmalısınız.
  • Fedakarlık yapmak; En çok ders çalışmayı engelleyen durum Facebook, WhatsApp gibi dijital paylaşım platformlarından direk arkadaşlarla olan iletişim. Bu durumda Planınızı devreye alın ve şu testim var, bitireyim sohbet ederiz, ya da "şu denemeyi bitireyim görüşelim" yaklaşımları sizi başarıya adım adım götürecektir.
  • Başkalarının "Hiç hata yapmamalısın" gibi kaygı verici telkinlerine takılıp kalmayın. Unutmayın doğrular hata yaparak öğrenilir. Denemelerde hata yapmaktan korkmayın. Önemli olan hatalı çözdüğünüz sorunun cevabını öğrenmenizdir…
  • Ders ya da deneme ne varsa planınızda buna uyun. Erteleme yapmayın. Çünkü domino taşı gibi bir sonraki planınızı etkileyecektir..
  • Sınava sayılı günler kala, bedeninizi yoracak ağır sporlardan, sakatlanma riski olan oyunlardan uzak durun. Çünkü YGS’nin mazeret sınavı yok.
  • Gecelerce çalışıyorum, geç yatıyorum, konuları yetiştirmeliyim gibi yaklaşım, uyku düzeninizi bozacaktır. Sistemli olmak ve düzenli çalışmak başarının ön koşullarıdır.
  • Okulda, Etüt merkezinde yapılan her deneme sınavı sizin için bir öğrenmedir. Her denemeyi zaman tutarak çözmelisiniz. Zamanı iyi kullanmak ve yönetmek başarıyı önemli oranda etkiler..
  • Deneme sınavları sonrası, cevabını bilmediğiniz soruları mutlaka öğrenmelisiniz. Bunu yapan öğrenciler eksiklerini hızla tamamlamış olurlar. Bir defter alıp, denemelerden yapamadığınız soruları kesip bu deftere yapıştırmanız ve öğretmenlerinize sormanız da önemli bir yöntemdir.
  • YGS için yoğun hazırlık sürecinde az da olsa size nefes aldıracak sosyal etkinlikleri de planınıza almayı unutmayın. Bir tiyatro, bir sinema ya da maç izleme bunlardan sayılabilir. Unutmayın; Psikolojik hazırlık akademik hazırlık kadar önemlidir.
  • YGS her şey değildir. Sınav bilginizi ölçen bir araç. Bu nedenle gözünüzde büyütmeyin.’’Yapamazsam’’,’’ başaramazsam’’ gibi kaygılarla yüklenmeyin. Geleceğiniz için önemli bir basamak. Bu basamağı geçmek için çaba ve gayret gerekiyor. Bu gayreti gösteriyorsanız emeğinizin karşılığını mutlaka alırsınız…

Sınav yolundaki tüm adaylara başarılar diliyorum.

Hayati Oktay / Uzman Eğitimci / Twitter: @hayatiokty


 

Eklenme Tarihi: 12:19 10-02-2016