7 bin 717 öğrenci hafta sonu mazeret sınavına katılacak

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 7 bin 717 öğrenci  hafta sonu mazeret sınavına katılacak. Terör olayları nedeniyle sınava katılamayan öğrenci sayısı 3 bin 845

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 25-26 Kasım`da gerçekleştirilen ortak sınavlar sonrası okul müdürlükleri aracılığıyla, mazeretlerini önceden bildiren ve sınav günü mazeretli ya da mazeretsiz sınavlara girmeyen öğrencilerin bilgilerini e-Okul sistemine işledi.

Buna göre, 12-13 Aralık`ta birinci dönem merkezi ortak mazeret sınavı yapılacak.

Son tarih 11 Aralık 

Türkiye genelinde veliler, 11 Aralık Cuma akşamına kadar okul müdürlüklerine başvurarak çocuklarının mazeret sınavına katılmasını sağlayabilecek. Geciken ya da mazeretini belirtmeyen öğrencilerin başvuruları da kabul edilecek. Sorunlu bölgelerde valilikler gerek duyarsa güvenlik nedeniyle sınavların iptal edilmesi yönünde karar vererek, bakanlığa bildirecek. Ancak şu an için sınavların iptali söz konusu değil.

Öğrenciler cumartesi 09.00`da Türkçe, 10.10`da matematik, 11.20`de din kültürü ve ahlak bilgisi, pazar günü ise yine aynı saatlerde, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin yazılılarına girecek.

Sınavlar 12.00`de tamamlanacak. Öğrencilere, her dersten çoktan seçmeli 20 soruyu yanıtlamaları için 40 dakika verilecek.

Terör olayları nedeniyle sınava katılamayan öğrenci sayısı 3 bin 845

Sınav yurt içinde 618, yurt dışında 4 merkezde gerçekleştirilecek. Mazeretlerini süresi içerisinde bildirenlerden 4`ü hastanede, 40`ı evde olmak üzere 7 bin 717 öğrenci sınava alınacak. Bu öğrenciler arasında, Mardin`in Nusaybin ve Derik ilçelerinde güvenlik gerekçesiyle sınava katılamayan 3 bin 845 öğrenci de bulunuyor.

Sınava katılmayanlara sıfır puan

Geçerli mazereti olmadan ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin, derse ait sınav puanı sıfır olarak değerlendirilecek, e-Okul Sisteminde ortak sınav sonuç hanesinde (G) olarak gösterilecek ve ortalamaya dahil edilecek.


 

Eklenme Tarihi: 11:36 11-12-2015