TEOG SONUÇLARI AÇIKLANIYOR NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TEOG yerleştirme sonuçları bugün açıklanıyor? Peki, nakil başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak? 

1 milyon 300 bine yakın adayın merakla beklediği TEOG yerleştirme sonuçları bugün açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçen yıl yerleştirme sırasında yaşanan aksaklıkların bu sene tekrarlanmayacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG’da geçen yıl yaşanan aksaklıkların giderilmesi için düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Bakan Avcı, “Velilere yaşattığımız, mahcup olduğumuz durumu yaşatmamaya çalıştık” dedi. Bu sene özel okula gitme şartını ve A, B grubu uygulamasını kaldırdıklarını anlatan Bakan Avcı, bir okula yerleşemeyenlerin ya da hiç tercih yapmayanların açık liseye kaydedileceğini, özel okula kayıt yaptıranları ise programdan düştüklerini söyledi.

Nakiller ne zaman ve nasıl yapılacak?

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

14 Ağustos´ta ilan edilecek yerleştirme sonuçlarının ardından yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül`de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

Merak ettiğiniz tüm sorularınızı uzmanlarımıza 7/24 sorabilirsiniz

Sorularınız için Tıklayın

 


 

Eklenme Tarihi: 11:51 13-08-2015