UZMANLAR TEOG'LA İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ 7/24 CEVAPLIYOR...

Uzmanlar TEOG’la ilgili merak edilenleri 7/24 cevaplıyor. TEOG yerleştirmeleri nasıl yapılacak? TEOG’da özel okula kayıt yaptıranlar devlet okullarını tercih edebilecek mi? TEOG’da adayların kaç tercih hakkı bulunuyor? TEOG’da tercih yapmayan veya herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencinin durumu ne olacak? TEOG`da hangi puan türüne göre tercih ve yerleştirme yapılacak? Puan mı yoksa sıralama mı önemli? İşte tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı EğitimveEğitim’de…

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılan ikinci dönem sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçlara itiraz etmek isteyen veliler Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu itiraz adresi olan siteye http://esinav.meb.gov.tr/ItirazGiris.aspx ulaşmada zorluk yaşadıklarını bildirdi. Bakanlığın itiraz için tanımış olduğu 5 günlük sürenin az olmasına da tepki gösteren veliler 5 günlük itiraz süresinin uzatılmasını istiyor. Bakanlık yetkilileri ise siteye erişim konusunda açıklama yapmaktan kaçındılar. Öte yandan açıklanan sonuçlarla ilgili hiçbir verinin paylaşılmaması da akıllara bazı soru işaretlerini getirdi. Geçen yıl TEOG’da ve sonrasında yaşananların bu yıl yaşanmaması için Bakanlık önlem aldı fakat şimdiden binlerce veli çocuklarının neye göre nasıl yerleşeceği konusunda biz eğitimcileri şimdiden soru yağmuruna tutmaya başladı. TEOG yerleştirmeleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi http://www.egitimveegitim.com/ aracılığıyla uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanlarımız ve editörlerimiz bu yıl da sizlere en doğru ve hızlı bir şekilde  7/24 hizmet verecek. Tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.

Sorularınız için: http://www.egitimveegitim.com/ 

MEB’den yapılan TEOG açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında, 29-30 Nisan 2015`de ve 16-17 Mayıs 2015`de gerçekleştirilen 8. sınıflar 2. dönem ortak sınavları 100 tam puan üzerinden değerlendirildi. Sınav sonuçları, yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek, "e-okul" sistemine işlenecek. 

MEB, liselere giriş için yapılan TEOG sistemi kapsamında, okullara yerleştirmede bu yıl bir dizi yeniliğe gidecek. 

Bakanlığın hazırladığı "e-kılavuz"a göre, 8. sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz`da saat 13.00`e kadar tercihler alınacak.

Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos`ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos`ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos`ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos`ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos`ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül`de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül`de açıklanacak.

MEB`den açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve sonuçları bugün açıklanan 2. dönem merkezi ortak sınavlarda, adayların cevap kağıtlarının 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulduğunu bildirdi. 

Bakanlığın yazılı açıklamasında, TEOG sistemi kapsamında 29-30 Nisan 2015 ve 16-17 Mayıs 2015`de yapılan ve 8. sınıflar 2. dönem ortak sınavların değerlendirme işlemlerinin bugün tamamlandığı ifade edildi. 

Her sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, adayların cevap kağıtlarının 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Sınavlar, 100 tam puan üzerinden değerlendirilmiştir. Ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, 8. sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek.  e-okul sistemine işlenmiştir. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, sınav sonuçlarını buradan öğrenebileceklerdir.

Sınavda görev alan öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyor, sınav sonuçlarının öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyoruz."

 


 

Eklenme Tarihi: 10:18 10-06-2015