SIKINTI BİTTİ DERKEN

TEOG sona erdi. Artık rahata erdik sonunda diyorsunuz galiba. Evet haklısınız, belli bir süre rahat edebilirsiniz. Ne zamana kadar peki ? Sonuçlar açıklanıncaya kadar. Kimbilir sonuçlar açıklanınca belki de bambaşka bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Tam o anda "bu yolculuk yeni mi başlıyor?" diye bir soru sorsak sanırım hiç de yanlış olmaz. Sınavın sonrası, sınavın öncesi kadar sıkıntılı bir süreç mi acaba? Süreç nasıl işleyecek? İsterseniz bir göz atalım.

                5 Haziran`da TEOG puanları açıklandıktan sonra 9 Haziran akşamına kadar sonuçlara itiraz edilebilecek. Ve esas önemli olan YEP (Yerleştirmeye Esas Puanlar) ise 24 Haziran tarihinde açıklanacak. Burada sadece öğrencilerin puanları değil aynı zamanda yüzdelik dilimleri de belli olacak ki sağlıklı tercih yapmak için kesinlikle yüzdelik dilimlere dikkat edilmeli. Yeri gelmişken söyleyelim, tercihler  06-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Tercihler konusunu yine zamanı geldiğinde ayrıntılı bir şekilde ele alacağız...

                Bu sene MEB`in TEOG sürecinde yaptığı 7 yeni uygulama var. Şimdi bu yeni uygulamaları hep beraber inceleyelim;

                1) Geçen yıl 15 olan tercih sayısı bu sene 25`e çıkmış durumda. Adaylar farklı il ve ilçelerdeki okullar dahil olmak üzere 25 tercih yapabilecek.

                2) Tek tercih listesi olacak. Geçen sene varolan A ve B grubu listeleri kalktı. Bu sene okul türüne bakılmaksızın tek listede 25 tercih yapılabilecek.

                3) Özel okulların kayıtları erkene çekildi. Özel okulların kayıtları 24 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Dolayısıyla özel okula kayıt yaptıran öğrenciler MEB`in tercih işleminde ortaya çıkan "Özel okula kayıt yaptırdım, tercih yapmayacağım" butonunu işaretledikleri zaman bu sürece dahil olmayacaklar.

                4) Yerleşemeyenler nakil bekleyecek. Öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse sistem tarafından otomatik olarak Açık Liseye kaydedilecek. Okullarda boş kontenjan olması durumunda nakil için yeniden başvurabilecek.

                5) Nakillerde 5 tercih hakkı verilecek. Nakillerde tek değil, 5 tercih alınacak. Dolayısıyla öğrencilerin nakillerden bir okula yerleşme şansı arttırılmış bulunuyor.

                6) Nakilde (-) 20 puan şartı... İlk yerleştirmenin ardından boş kontenjan kalırsa en son yerleşen öğrencinin puanından en fazla 20 puan düşük olan öğrenciler ilgili okullara nakil için başvurabilecekler.

                7) Nakil aralıkları değişti... Haftada bir yapılan nakiller ayda bir kez yapılacak. Dolayısıyla okullardaki öğrenci rotasyonunu en aza indirgenmiş olacak.

Bu süreçte aklınıza takılan en küçük bir soruyu bizlere sormaktan çekinmeyin.

Hepinize bol şans.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Servisi 


 

Eklenme Tarihi: 21:23 11-05-2015