Eğitimcilerin Gündemi "Eğitimde Öngörüler" Oldu

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl sömestr tatilinde düzenlenen ve bu yıl 16. kez yapılan Geleneksel Eğitim Sempozyumu "Eğitimde Öngörüler" temasıyla Antalya’da gerçekleşti. Sempozyumu bin 200`ün üzerinde katılımcı izledi. Bunun dışında “Vitamin Öğretmen” tarafından yapılan canlı yayınlarla, etkinlik ülke çapında ses buldu. 

“Eğitimde Öngörüler” temasıyla düzenlenen sempozyum programında, Türkiye’den ve dünyadan uluslararası bilim insanları ve uzmanlar yer aldı. Sempozyumda 12 konferans ve 14 eş zamanlı çalıştay yapıldı.

İngiltere’den Sugata Mitra, Finlandiya’dan Eğitim Bakanlığı Geliştirme Daire Başkanı Jouni Kangasniemi, Elina Harju, Juha Lahtinen, Hollanda’dan Pim Pollen, Danimarka’dan Brian Degn Martensson ve Fransa’dan da Fleur Mathet olmak üzere 7 yabancı konuşmacının yanısıra Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sayın Jussi Soini ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem konuklar arasındaydı. Ayrıca Programa, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin de katıldı.

Sempozyumun açılışı sırasında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye´de özel okulculuğun çok geliştiğini belirterek, "2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan destek uygulamasıyla öğrenciler adına özel okullarımıza şu ana kadar 2 milyar 103 milyon ödeme yapıldı. 315 bin 586 öğrenci bu destekten faydalanıyor." dedi. Erdem, özel okullarda okuyan öğrenci oranının yüzde 7,6´ya ulaştığını, 3-4 yıl önce bu oranın yüzde 3´lerde olduğunu belirtti.

Erdem, bu yıl itibarıyla Türkiye´de 2 bin 747 anaokulu, bin 229 ilkokul, bin 383 ortaokul, 2 bin 533 orta öğretim kurumu, 35 özel eğitim okulu, 12 yabancı okul, 19 milletlerarası okul, 60 azınlık okulu olmak üzere toplam 8 bin 18 özel okul bulunduğunu da kaydetti.

Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkını Cem Gülan da açılış konuşmaları kapsamında kürsüde yerini aldı. “Teknolojinin baş döndürücü hızından en çok nasibini eğitim aldı.” diye sözlerine başlayan Gülan, “Atmışlardan, yetmişlerden günümüze çok şey değişti. Evet yine okullar, öğrenciler ve öğretmenler var ama eğitimde teknoloji kullanımı pek çok alanda eğitimi destekliyor ve gelecek nelere gebe sorgulamaya devam ediyoruz.” dedi.

Üç gün boyunca devam eden etkinliğin ikinci günü akşamında ünlü talk-show`cu ve oyuncu Kadir Çöpdemir de bir oturumu modere etti. Türkiye Özel Okullar Derneği`nden Cem Gülan, Nurallah Dal, Zafer Öztürk ve Sevinç Atabay, Çöpdemir’in konukları olarak sahnede yer aldı. Gülümsemesi bol olan bu oturumda da eğitimin dünü ve yarını konuşuldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sempozyumun sonuç bildirgesi yayınlandı ve kamuoyuyla paylaşıldı. Yayınlanan sonuç bildirgesine ulaşmak için tıklayın...


 

Eklenme Tarihi: 21:15 30-01-2017
TÖZOKDER Türkiye Özel Okullar Derneği Antalya Geleneksel Eğitim Sempozyumu MEB