TÖZOK tartışmaya açıyor "DERSLER HAYATA HAZIRLAR MI?"

Türkiye Özel Okullar Derneği Ortaokul ve Lise Komisyonu işbirliği ile 4 Haziran 2016 Cumartesi günü, Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi Reşit Galip Konferans Salonu’nda “DERSLER HAYATA HAZIRLAR MI?” temalı bir Sempozyum gerçekleştirecek...

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan Sempozyumun açılış konuşmaları; Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin KARASAR, Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkanı Yusuf TAVUKÇUOĞLU ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk YELKENCİ (teşrifleri halinde) tarafından yapılacak. 

Ana salonda Prof. Dr. Yankı YAZGAN, Prof. Dr. Ayla OKTAY, Alev COŞKUN, Alphan MANAS, Nasuh MAHRUKİ ve Cem SEYMEN konuşmacı olacağı Sempozyumda ayrıca eş zamanlı çalıştaylarda öğretmenlerin ve öğrencilerin de sunumlarına yer verilecek. 

Okullar hayata ne kadar hazırlayabilir?

Okul, her zaman çok önemli ve yaşamın minyatür bir şablonunu sunması açısından vazgeçilmez yerdedir. Okulun eğitim ve öğretim aracılığıyla öğrenciye, yani çocuk ve ailesine müdahalesi kaçınılmazdır. Peki, bunda ne kadar başarılı olabilmekte, öğrenciyi hayata ne kadar hazırlayabilmektedir? İşte tam da bu yüzden “Ne kadar hazırlayabilir?” sorusuna cevap aramak için okullarda yer bulmuş, yaygınlaştırmaya değer uygulama örneklerinin paylaşılacağı Sempozyumda öğretmenler “Fen Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler, Dil ve Uygulamalı Dersler” alanlarında hazırlanan sunumları katılımcılarla paylaşma imkânı bulacaklar. 

Günümüz dünyasındaki “Küreselleşme ve bilişimdeki hızlı gelişmeler” yüzünden yaşam biçimimiz, çalışma şeklimiz ve genel olarak okullarımız hızla değişmekte ve etkilenmekte. Dolayısıyla 21.yüzyıl yeni bir okulu gerekli kılmaktadır. Yaratıcı ve yenilikçi bir düşünme tarzına sahip, eleştirel bakış açısını kullanabilen, kendine özgü öğrenme yollarını ve araçlarını keşfeden bireyler yetiştirmek bilgi çağı toplumunun okulunda en büyük sorumluluk tabi ki gereklilik olarak karşımızda duruyor. Bu çerçevede yeni yüzyılın yeni okulunun en önemli görevi sayılan derslerin hayat için olduğu gerçeği, bir kez daha okulun aslı görevi olarak altı çizilmesi gereken kavrama dönüştü.

Kendilerinden görüş aldığımız Türkiye Özel Okullar Derneği Sempozyum Düzenleme Kurulu etkinlikle ilgili "Eğitim sistemimiz için yararlı sonuçlar alacağımıza inandığımız Sempozyum tüm eğitim paydaşlarına toplanma platformu oluşturması açısından son derece değerli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Sempozyumun programını da içeren kitapçığın online haline şuradan ulaşabilir; https://konferans.tozok.org.tr/Sayfa/Konferans-Programi


 

Eklenme Tarihi: 13:36 24-05-2016
DERSLER HAYATA HAZIRLAR MI? TÖZOK Özel Okullar Sempozyum Kongre Yankı YAZGAN Ayla OKTAY Alev COŞKUN Alphan MANAS Nasuh MAHRUKİ Cem SEYMEN Fen Bilimleri Matematik Sosyal Bilimler Dil ve Uygulamalı Dersler