Vatan Okulları AB Erasmus Projesi Kapsamında Yabancı Öğrencileri Ağırlıyor

 

Yurtdışında eğitim alma fikri, günümüzde öğrenciler için bir hayal olmaktan öteye geçti. Zira gelişen teknoloji, ülkeler arası ulaşımın kolaylığı ve ticari anlaşmalar sayesinde bir üniversite öğrencisi için yabancı bir ülkede okumak demek; yeni bir kültürü tanımak, gideceğiniz ülkenin güzelliklerini keşfetmek, kariyer imkanlarından faydalanmak ve en önemlisi de yabancı dilinizi geliştirerek hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim kazanmaktır. Vatan Okulları olarak yurt dışından gelen öğrenci ve öğretmenlerle, kendi öğrenci ve öğretmenlerimizin bir hafta boyunca çalışmalar düzenlemelerine ev sahipliği yaparken, arta kalan zamanlarda kültürümüzün ve İstanbul’un zenginliklerini misafirlerimize en iyi şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

Vatan Okulları olarak iki yıldır devam eden Erasmus+ “Technology for Education 2016-2018 ” (Eğitim İçin Teknoloji 2016-2018) projemizi, koordinatör ülke olan İsveç’in yanı sıra, Romanya, İtalya ve Portekiz ile okul ortaklıkları çerçevesinde yürütüyoruz. Şimdiye kadar proje kapsamında 14 öğrenci ve 5 öğretmenimizin İsveç, İtalya, Portekiz ve Romanya programlarına katıldığı projemizde artık sona yaklaşıyoruz. 18 Şubatta ülkemize gelen misafirlerimiz 24 Şubata kadar Basın Ekspres Vatan Ortaokulunda çalışmalar düzenliyorlar.

Yaklaşık 32 kişilik misafir öğrencilerimiz, kendi öğrencilerimiz tarafından misafir edilerek, okulumuzda bir hafta süreyle yapılacak proje çalışmalarına ve aktivitelere katılım sağlamaya başladılar. Böylelikle hem ülkemizin kültürü hakkında bilgi sahibi olacak, hem de yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edinerek, 24 Şubat’ta birer iyi niyet elçisi olarak ülkelerine dönecekler. Proje dilinin İngilizce olması öğrencilerimizin yabancı dil yeteneklerinin geliştirilmesine önemli katkılar da sağlıyor.

Projenin son aşaması Nisan ayı içinde İsveç’te gerçekleştirilecek olup, aynı organizasyonda proje final raporu da hazırlanarak program sona erecektir.

Vatan Okulları olarak gelecek yıllar içinde yeni projelere başvurularımızı gerçekleştirmeyi ve uluslar arası projeler konusunda edindiğimiz tecrübelerimizi, koordinatör ülke olarak farklı ülkelerle iş birlikleri geliştirerek sürdürmeyi hedefliyoruz.

Proje Hakkında:

AB Erasmus+ Programı, 1 Ocak 2014 itibarıyla uygulanmaya başlanan; eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı bir program olarak yürütülüyor.

Erasmus+ Programı içerisinde, önceki programlarda olduğu gibi okul eğitimi, yükseköğretim, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanına yönelik destekler devam ederken, bununla birlikte spor alanındaki projelere de hibe desteği sağlanıyor.

Erasmus+ Programı ile birlikte, işbirliği kurulacak ülkelerin sayısı ve coğrafyası genişliyor. Buna göre, her faaliyet türü için farklı olmakla birlikte, aşağıdaki ülkelerle işbirliği yapılması mümkün olabiliyor.

28 AB üyesi ülke (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan)

AB üyesi olmayan program ülkeleri (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya ve Türkiye)

Üçüncü ülkeler (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus).

Bu Yazı Vatan Okulları Tarafından Desteklenmektedir.


 

Eklenme Tarihi: 15:18 21-02-2018
vatan okulları erasmus proje eğitim özel okul