Öğrencilerinize Onları Değerli Hissettirecek Ödevler Verin.

Bunca zaman çoğu ders projelerimi meslek hayatıyla ilgili olduğu için sevdim. Ama bu dönem öyle güzel bir projeyle karşılaştım ki öncekilerden çok farklı. Ders Pazarlama ama proje başlı başına kendimiz hakkında. Kendi pazarlama planımızı yapıyoruz. Evet bunu okuyunca biraz garip gelebilir ama ödevin aşamalarını okuyunca ne kadar değerli olduğunu anlıyorsunuz. Öğrencilerinize böyle sorumluluklar verin zevkle yaparlar. 

Şimdi ödevin genel hatları şöyle, SWOT analizi yapıyorsunuz yani güçlü ve güçsüz yönlerinizi, dış etkenlerden nasıl etkilendiğinizi yazıyorsunuz, bu zamana kadar edindiğiniz en büyük başarınızı, hedeflerinizi belirtiyorsunuz. Sonra 4p dediğimiz, ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma olan pazarlama karmalarını açıklıyoruz. Burada tam olarak ne yapmak istediğimizi kesinleştiriyoruz. Ben kimim? Ne yapmak istiyorum? Hangi şirkette hangi pozisyonda nerede çalışmak istiyorum? gibi sorularla aslında meslek hayatımıza yön veren aşamalardan geçiyoruz. Şu an çok kısaltarak yazdım ama bu biz öğrenciler için çok önemli hepimiz biliyoruz.

Çok fazla işe aynı anda yetişmek istiyoruz, bir noktadan sonra kendimizi unutuyoruz. Evet karşıma çıkan fırsatları değerlendirmeyi seviyorum ama bir noktadan sonra yorulup yavaşlamaya başlıyorum. İşte böyle zamanlarda kendimizi hatırlatacak kaynaklara ihtiyacımız var. Ben ilk kez bu kadar eğlenceli bir ödev yapıyorum hatta bana çok yardımı olacağı için kendime de saklıyorum. Yorulduğumuzda neyi ne için yaptığımızı hatırlatan, pes edersek nelerden vazgeçtiğimizi gösteren kaynak.

Ayrıca şunu da biliyorum ki lisede güçlü ve güçsüz yönlerini bilmeden okuyan, mezun olan çok öğrenci var. Lisedeyken öğrencilere ne olmak istediklerini, nerede hangi bölümü okumak istediklerini sorduğumuzda cevap alamıyoruz ya bence bu konularda eksiklikleri olduğu için. Şu SWOT analizini, güçlü ve güçsüz yönlerini, çevrenin onları nasıl etkilediğini tam olarak öğrenseler ve eğitimlerine böyle başlasalar aslında her şey çok daha güzel olur. Hani Nitelikli ve Niteliksiz okul kavramı çıkardık ya daha çok o Niteliksiz okul kısmındaki öğrenciler için bunu yapmalıyız.

Kısacası öğretmenlerim, siz bize kendimizi değerli hissetmemizi sağlayacak böyle güzel ödevler verin biz severek yaparız.

Gizem Yıldız

@gizemyildiz_


 

Eklenme Tarihi: 11:54 20-12-2017