Yerli PISA da diyor ki; Değişim şart!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ileriye dönük eğitim politikalarının geliştirilmesinde kullanılması planlanan ve öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi amacıyla 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla hazırlanan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi`nin verilerinden oluşan ilk raporun sonuçları belli oldu. Elde edilen sonuçların Türkiye’nin katıldığı uluslararası durum belirleme çalışmalarındaki (PISA ve TIMSS) sonuçlarla da örtüştüğü görüldü.

AA`nın web sitesindeki Selma Kasap imzalı habere göre, MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yürütülen projenin ilk araştırması ABİDE 2016, geçen yıl nisan ve mayısta 81 il 495 ilçede bin 299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı.

Öğrencilerin zihinsel becerilerinin ortaya konulması ve onların başarılarıyla ilişkili öğrenci, öğretmen ve okul özelliklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan araştırmada, Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler olmak üzere 4 dersten çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yer aldı.

Araştırmayla, temel eğitimde olan öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri günlük yaşamda kullanma becerileri ile üst düzey zihinsel yeteneklere sahip olma düzeyleri belirlendi.

Araştırmada, her dersten 51 soruya yer verildi. Bunlardan 27`si, pilot uygulamada denenen ve madde istatistikleri ortaya konulmuş, öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılan esas sorudan seçildi.

Peki Sonuçlar?

Gazete Vatan web sitesinden alıntılanan bilgiye göre sonuçlar şöyle;

Türkçe testinde öğrencilerin yüzde 3,6’sının düzeyi temel altı, yüzde 22,4’nün temel, yüzde 44,6’sının orta, yüzde 23’ünün orta üstü ve yüzde 6,4’ünün ileri olarak belirlendi.

Matematik testinde öğrencilerin yüzde 26,4’ünün temel altı, yüzde 33,6’sının temel, yüzde 28,7’sinin orta, yüzde 8,2’sinin orta üstü ve yüzde 3,1’inin ileri yeterlik düzeyinde bulunduğu tespit edildi.

Fen ve teknoloji testinde öğrencilerin 17,9’unun temel altı, yüzde 34,4’ünün temel, yüzde 33,3’ünün orta, yüzde 10,3’ünün orta üstü ve yüzde 4,1’ünün ileri yeterlik düzeyinde olduğu görüldü.

Sosyal bilgiler testinde ise öğrencilerin yüzde 6,3’ünün temel altı, yüzde 25,7’sinin temel, yüzde 40,9’unun orta, yüzde 16,8’inin orta üstü ve yüzde 10,3’ünün ileri yeterlik düzeyinde bulunduğu belirlendi.

ABİDE araştırmasında elde edilen bulguların genel olarak Türkiye’nin katıldığı uluslararası durum belirleme çalışmalarındaki (PISA ve TIMSS) sonuçlarla da örtüştüğü görüldü.

Yeni proje: Öğrencilere karne yanında ‘sosyal etkinlik belgesi’ de verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nca pilot okullarda başlatılan çalışma kapsamında, öğrencilerin okul ve okul dışında yaptığı her türlü sosyal etkinlik, e-okul sisteminde kayıt altına alınmaya başlandı. Kayıtlar, e-okul sisteminin dışında karne ile birlikte, “sosyal etkinlik belgesi” olarak öğrenciye verilecek. Bu kapsamda öğrenciler, MEB’in diğer kurum ve kuruşlarla imzaladığı iş birliği protokollerine bağlı yapılan etkinliklerden puan alacak. Milli ve manevi değerleri koruma ve yaşatmaya yönelik çalışmalar yapan öğrenciler de puan alacak. 


 

Eklenme Tarihi: 10:30 01-12-2017
PISA ABİDE Sınav Sonuç