Öğrenciyken Kendinize Yatırım Yapın

 

Evet aslında her zaman yapılması gerekilen bir şey ama henüz öğrenciyken bir şeyler yapmak ileride karşılaşılacak şeylerle daha kolay mücadele etmemize yardımcı olabilir. Öğrencilik yıllarımızda kendimizi ne kadar geliştiriyoruz ? Yapılan organizasyonlara katılıyor muyuz ? Sorumluluk sahibi miyiz ? Yapılacaklardan kaçıyor muyuz yoksa zoru gördüğümüzde devam mı ediyoruz ? Okul dışı etkinliklere katılıyor muyuz ? Ders dışı kitap&dergi okuyor muyuz ? Öğrendiklerimiz okulda mı kalıyor yoksa her zaman yanımızdalar mı ? Kütüphaneleri kaçımız kullanıyor ? Ayda kaç kitap okuyoruz ?

Daha doğrusu , kitap okuyor muyuz ? Meraklı mıyız ? Bir şeylerin parçası olmak istiyor muyuz ?

Artık kendimi üniversitede Mba yapıyormuşum gibi hissediyorum.Yıllar geçti ve okuldaki öğrencileri hâlâ gözlemliyorum. Onları izlerken kendimi artık lisans öğrencisi olarak değil de sanki bu konularda tez yazan bir öğrenciymişim gibi hissediyorum desem yalan söylememiş olurum.

Bu altın çağada , en iyi şekilde öğrenebileceğimiz çağda kendimize özen göstermeliyiz , kendimizi geliştirmeliyiz , eskisinden daha iyi olmalıyız , ne yapmak istediğimizi bilmeliyiz.

Üniversitede o kadar farklı öğrenciler var ki.Hatta karakterlerine göre sıraladım onları.Ama geçen hafta hiç beklemediğim bir öğrenci ile karşılaştım…

Kıyafet , telefon ve çantasına gelirsek hepsi moda , parlak parlak harikalardı.Ben ise tam tersiydim.Ama o öğrenci ne sordu dersiniz ? Tamam ders notlarımı istedi ve hayatımda ilk kez içime sinerek verdim çünkü hepsi tahtada yazıyordu.Öğrencimiz hangi ders geldi bilmiyorum ama bu sefer takılmadım o konulara, tahtada yazılanları geçirmemesini bile düşünmedim.Ama o ve notlarımın fotoğrafını çeken diğer öğrenciye  sorumluluk sahibi olmayı , derste not tutulması gerektiğini en geniş kapsamlı şekilde söyledim.Haklı da buldular.Evet bu tipik öğrenci özelliği o  yüzden şaşırdığım şey bu değil.O öğrenci dersten bir şey anlamadığını söyledi.Eğer anlaşılması güç ise deniyorsa ve yapamıyorsa  bir şey diyemem ama eğer ortada öğrenmek için bir çaba yoksa söyleyecek  söz de bulamam.Ama benim asıl üzüldüğüm nokta , bu ders bizim bölümümüzün ta kendisi.Yani biz mezun olduğumuzda bu dersi işlerimizde kullanacağız.Ve bunu anlamayan bir öğrenci ne kadar başarılı olabilir bilemiyorum.Ama o arkadaşımız çalışmalarına gerekli özeni gösterir ve not tutulması gerektiğini öğrenirse ve bunu geliştirirse aslında başarılı olabilir.

İstek lazım.Her şey için istek..Onları bilemem ama bana altın tepside bir şeyler uzatmadılar benim çalışmam gerekti ve hâlâ daha çalışıyorum.Hem kendim için hem de bana emek harcayanlar için başarılı olmak istiyorum.Üniversiteye geçtiğimden beri kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve yaşam boyu öğrenme felsefesini uyguluyorum.

Kısacası diyeceğim şu ki , üste başa , telefona ayırdığımız özeni derslerimize ayırsak ne kimse kimseden not ister ne de başarısız olunur.Kıyafettir , sohbettir , çay içmedir , hadi bu derse de girmeyeyim bir şey olmazlar her zaman olur ama kendinize ayıracağınız özen , kendinizi geliştirmek istediğiniz zaman ve elinizdeki olanaklar , fırsatlar bir daha gelmeyebilir ya da geç gelebilir.O yüzden öğrenci arkadaşlarım , kıymetinizi bilin , ne istediğinizi bilin , daha iyi olun , değer katın ve odaklanın.

Gizem Yıldız 


 

Eklenme Tarihi: 16:38 24-10-2017
Öğrenci eğitim Çalışma