Öğretmen Akademisi Vakfı “Öğretmenin İzinde”

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Azerbaycan’dan çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) tarafından aldığı 1,9 milyon TL fon desteğiyle 5 ilde “Öğretmenin İzinde”projesini başlatıyor. Eğitimcilerin kişisel ve mesleki gelişimine destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Öğretmen Akademisi Vakfı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteğiyle hayata geçirdiği “Öğretmenin İzinde” projesini Ankara’da tanıttı.

Projeyi tanıtmak üzere 10 Mayıs Çarşamba günü, The Ankara Hotel’de Öğretmen Akademisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ve Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Selman Behmuaras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Muammer Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Semih Aktekin, TANAP Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bora Çermikli ve TANAP Proje Direktör Yardımcısı Sayın Fatih Erdem’in yanı sıra projenin hayat geçeceği 5 ilin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız toplumsal ve ekonomik kalkınmanın eğitimden geçtiğini belirtti. Yıldızkonuşmasını şöyle sürdürdü: “ Öğretmen Akademisi Vakfı ile Bakanlık olarak uzun süredir işbirliği içindeyiz. Vakfın atölye ve eğitim çalışmalarının takipçisi ve destekçisiyiz. Öğretmen Akademisi Vakfı’nın hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda projeler yürütüyor olması hepimizin gurur kaynağı. Eğitim alanında yatırım yapmak isteyen özel sektör de artık bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yürüyor. Öğretmen Akademisi Vakfı da bu kuruluşların başında geliyor. Eğitim alanında yatırım yapacak kurumların daha da artmasını, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte birçok yeni projeyi hayata geçirmesini arzu ediyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin konuşmasında Genel Müdürlük olarak, merkezi ve mahalli olmak üzere yılda yaklaşık 700 bin öğretmene eğitim verdikleri söyledi. Aktekin,” Bu eğitimlerde üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları gibi pek çok farklı özel ve kamu kuruluşuyla işbirliği içindeyiz. Öğretmen Akademisi Vakfı ile bakanlığımız arasındaki protokol kapsamında birçok verimli çalışma gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız Öğretmenin İzinde projesi de bu çalışmaların somut örneklerinden biri. Bu projenin eğitim sektörümüze değer katacak başka projelere de vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Öğretmen Akademisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ise yaptığı konuşmada 2008 yılında faaliyete geçtiklerini ve 81 ilde eğitim ve atölye çalışmalarıyla eğitimcilerin mesleki ve kişisel gelişimine destek sağladıklarını belirtti. Karadere, “Ülkemizde bu alana odaklanmış ilk ve en etkin sivil toplum kuruluşu konumundayız. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası pek çok destekçimizle 155.000’den fazla öğretmen ve eğitim yöneticisine ulaştık. TANAP gibi önemli bir destekçiyi de yanımızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. “Öğretmenin İzinde” projesi ile 5 il ve 15 ilçede çok sayıda eğitimcimize ve öğrencimize ulaşacağımıza inancımız tam” dedi.

TANAP Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bora Çermikli ise; “İki kardeş ülke, Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan TANAP Projesi ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı ve bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefliyoruz. Önceliği insan, çevre, iş sağlığı ve güvenliği olan projemizde, Türkiye’nin gücüne güç katarak mevcut konumuna katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda başlattığımız Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında doğrudan yatırım yapmak istediğimiz ve Programın öncelik alanlarında yer alan 6 proje arasındaki “Öğretmenin İzinde”, Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından uygulanmaya başladı. TANAP olarak “Öğretmenin İzinde” Projesi ile fark yaratarak, eğitim kalitesinin artırılmasına hizmet edecek böyle bir projede yer almaktan büyük memnuniyet duyuyor, bu projeyle çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine katkıda bulunacağımıza gönülden inanıyoruz” dedi.

Öğrenen Lider Öğretmen programı ile ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine iletişim becerileri, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi başlıkları altında eğitim verilirken, Akademik Liderlik programı kapsamında ise okul yöneticilerine yönetsel becerilerinin yanında vizyoner liderlik, toplumsal liderlik, öğretim liderliği, etik liderlik gibi liderlik alanlarında eğitim programları düzenlenecek.

Vakıf ayrıca Kasım ayında düzenleyeceği geleneksel Eğitim Şenliği ve uluslararası bir eğitim konferansında da katılımcılara proje hakkında bilgi vermeyi hedefliyor.

“Öğretmenin İzinde” projesi TANAP’tan fon alan 6 proje arasında yer alıyor

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa`ya taşıyacak olan ve 21. yüzyılın enerji projesi olarak gösterilen TANAP, Türkiye`nin yirmi ilinden geçerek, Yunanistan sınırında Edirne`nin İpsala ilçesinde son bulacak. TANAP proje kapsamında güzergahı üzerinde bulunan yerleşimlere olumlu katkı sağlamak amacıyla ‘Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları’ uygulamasını başlattı. Öğretmen Akademisi Vakfı “Öğretmenin İzinde” projesi ile TANAP’ın doğrudan yatırım yapmak istediği ve programın öncelik alanları arasındaki 6 projeden biri olarak yer alıyor.


 

Eklenme Tarihi: 14:05 10-05-2017
ÖRAV Eğitim Öğretmen Proje