İmece Programı’nın Yeni Dönemi Sureyeli Mülteciler İçin

 

Suriyeli Mültecilerin Türkiye’de istihdam yaratmaları ve ekonomiye katkı sağlamaları amacıyla hayata geçirilen İMECE Programı’nın, yeni dönemde içeriği genişletilerek devam edeceği açıklandı. Habitat Derneği ile Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, bugüne kadar Suriyelilere yönelik yapılan en kapsamlı girişimcilik programı olma özelliği taşıyor. Yeni dönemde Suriyelilerin potansiyellerine göre girişimcilik eğitimi verilirken, girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerinin bilgi ve deneyimlerini aktaracağı mentorluk hizmeti de devreye sokulacak.

Habitat Derneği’nin, Türkiye’de sayıları neredeyse 3 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerin ekonomiye kazandırılması için Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ile birlikte hayata geçirdiği İMECE Programı’nın yeni dönemi başlıyor. 3 aylık pilot uygulamadaki başarının sonucunda projenin sürdürülebilirliğine karar verilmesinin ardından, eğitimlerin kapsamının genişletileceği ve yeniliklerin olacağı açıklandı. 

Yeni sistemde, Suriyelilere uygulanacak testler neticesinde, potansiyellerine göre eğitim müfredatı belirlenecek. Ayrıca, girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerinin Suriyelilere bilgi ve deneyimlerini aktaracağı mentorluk hizmeti de devreye sokulacak. Bu doğrultuda ilk etkinlik olan mentorluk eğitimi, İngiltere’den gelen deneyimli uzmanların katılımıyla 5 Nisan’da Sürmeli İstanbul Otel’de gerçekleşecek.

Farklı Potansiyellere Farklı Eğitim

İMECE Programı’nın yeni dönemi hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “3 aylık pilot uygulamamızda Suriyelileri tanımak ve ihtiyaçlarını anlamak için yola çıktık. Bu doğrultuda, yeni dönemde eğitimlerin kapsamını genişletmeye ve yenilikler yapmaya karar verdik. Suriyeli girişimci adaylarının farklı potansiyellere, geçmişlere ve tecrübelere sahip olması nedeniyle, kişiye özel müfredat uygulamasını hayata geçiriyoruz. Ayrıca, mentorluk hizmetini de devreye sokarak, yüksek potansiyelli girişimci adaylarını, yatırımcılarla bir araya getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

İMECE Mentorluk Eğitimi

Habitat Derneği ve Youth Business International ortaklığında, çeşitli sektörlerde Suriyelilerle çalışan, yatırımcı, uzman ve girişimcilik ekosisteminden farklı kişilerin yer alacağı bir mentorluk etkinliği yapılıyor. İMECE Programı’nın ilk etkinliği olan mentorluk eğitimi, İngiltere’den gelen deneyimli uzmanların katılımıyla 5 Nisan’da (bugün) Sürmeli İstanbul Otel’de gerçekleşecek.

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 10:16 07-04-2017
İmece Dayanışma suriye Proje Mülteci