BRAND WEEK Ortak Söylemi: Yirmili Yaşlar İş Hayatını Ele Geçirdi

 

 

Nobel Müzesi Küratörü ve Yaratıcılık Araştırmacısı Tobias Degsell, Stockholm

Stockholm’de Nobel Müzesi açılışında küratörlüğünü yapan Tobias Degsell, kimya, edebiyat ve tıp dallarında ödül almış Nobel sahiplerinin başarılarındaki ortak noktaları ortaya çıkarmak üzere şimdiye kadar Nobel ödülüne layık görülmüş tüm kişileri yaşadıkları ülkelere giderek, aileleri ile görüşerek ya da hayatını kaybetmişse araştırıyor. Bunun sonucunda elde ettiği verileri Brand Week Istanbul’da katılımcılarla paylaştı. Degsell’e göre, çok farklı alanlarda başarıya sahip olmuş insanların başarılarının ve yaratıcılıklarının ortak noktaları şöyle; tutarlılık, iletişim, vizyon, soru sorma, farklı alanlardan insanlarla fikir alışverişi yapma, cesaret ve çok çalışma. Tobias’ın araştırmasına göre yaratıcı olmak için farklı becerileri bir arada toplamak gerekiyor. Tobias Degsell, konuşmasında yaratıcılığın tek başına bir odadan çıkmadığını gözlemlediğini vurguladı. Degsell konuşmasına şöyle devam etti “Nobel kazananların %10’u Cambridge University’den mezun. İşte bu yaratıcılığın ve başarıya gitmenin önemli bir örneği. Yani bu üniversite fizik, edebiyat, film gibi farklı daldaki insanları bir arada topluyor. Üniversitenin ‘High Table’ (yüksek masa) adını verdiği, farklı dallardaki insanları beş saatlik bir sohbet ortamında buluşturduğu etkinlikleri var. Ve Nobel kazanan insanlar, yaratıcılıklarını işte bu fikir alışverişine borçlu. İki sene önce Nobel kimya ödülü alan kişinin uzmanlık alanı kimya değil fizik. Bu da yaratıcılığın farklı becerilerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktığının kanıtı” dedi. 

 

20something Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü, Benoit Vancauwenberghe, Belçika

20Something Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Benoit Vancauwenberghe, “May the Gen-Y be with you” ile başlayan sunumunda, şu anda 20’li yaşlarda olan jenerasyonun çok kısa bir süre sonra iş hayatını ele geçireceği gibi, tüketici toplumunu tamamını da çok kısa bir süre sonra bu jenerasyonun oluşturacağından bahsetti. Dolayısıyla Belçika menşeili bu firma, Y jenerasyonunun yaklaşım, fikir ve yaratıcılıklarından faydalanmak için ajans içinde bir ajans kurdu. Bu ajans içindeki ajansta yaş ortalaması 23. Bir müşteri, proje talebini ajans içindeki her iki gruba da aktarıyor ve çalışma süresinde 20’li yaşlardaki gruptan biri tecrübeliler grubuna, tecrübeliler grubundan biri de Y jenerasyon grubuna stajyer olarak gidiyor. Sunumu gerçekleştiren ajansın yönetici ortağı Benoit şöyle diyor: “Onlardan ne çok şey öğreniyoruz, inanamazsınız. Lütfen kulaklarınızı, algılarınızı onlara açın”. Ve her hafta 20’li yaşlarında biri ajansın başına geçiyor. Haftanın CEO’su uygulaması ile o hafta yönetimi devralan stajyer, finanstan, İK’ya, kriz yönetiminden, pazarlamaya her konudan sorumlu oluyor. “Öğrenim bu durumda da karşılıklı oluyor” diyor Benoit. 

 

Benoit ayrıca Y jenerasyonunun çok değerli özellikleri olduğunu söylüyor. Çok fonksiyonlular, televizyon seyrederken internetten bir makale okuyup, telefonundan arkadaşı ile sohbet edebiliyorlar. Okuyarak, araştırarak, arama motorlarında kaybolarak kendi kendilerini eğitebiliyorlar, birlikte çalışmaya, ekip çalışmasına açıklar ve bunu tercih ediyorlar. Paylaşım ekonomisinin en şiddetli savunucuları. 1 araba almak için tamamına sahip olmaları gerekmediğini düşünüyorlar. Paraları birleştirelim, arabayı alalım mantığını benimsiyorlar. Dolayısıyla onlar gelecek ve bizler, markalar gelecekte var olmak istiyorsak onları dinlemek ve hayatımıza olabildiğince çabuk katmak zorundayız diyor. 

Yine 20Something olarak bu jenerasyona özel uyguladıkları bir işe alma sisteminden bahsediyor. Mülakata iş başvuru yapan kişileri değil, onların en iyi arkadaşlarını çağırıp, arkadaşlarından onları dinliyor. Çünkü diyor ki “Eğer o en iyi arkadaşına güvenmiyorsa, müşteriler de ona güvenemez”

 

Lovemarks Etkisi

IPSOS CEO’su Sidar Gedik

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan

IPSOS Connect Genel Müdürü Yasemin Özen Gürelli

Yılın en ilham verici haftası Brand Week Istanbul’un ikinci gününde, Ipsos’un “Neden markalara aşkla bağlanıyoruz” sorusunun yanıtını aradığı 15 – 55 yaş arası, 12 ilde, kadın erkek eşit, her kategori için 1500 görüşme ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarının konuşulduğu Lovemarks Etkisi oturumu gerçekleşti. Bu araştırmada tüketicilerin markaya olan bağlılığını zihin payı, markaya yakınlık ve marka performansı kriterleri ile değerlendirdi. Araştırma sonucunda 2016’nın “Lovemark”ları, Algida, Arçelik, Arko Men, Bonus Card, Domestos, Elidor, Erikli, Fairy, Falım, Migros, Nescafé, Omo, Opet, Orkid, Rexona, Selpak, Volkswagen, Yudum ve Ziraat Bankası olarak belirlendi.


 

Eklenme Tarihi: 15:34 11-11-2016
BRAND WEEK Gençlik eğitim iş hayatı